Arytmia serca i leczenie rozrusznikiem − kiedy się go stosuje?

29. 2. 2020 · Edyta Jakubik · 4 minuty czytania
  • leczenie

Kiedy praca serca zostaje zakłócona, pojawiają się zaburzenia rytmu, czyli arytmia serca. Leczenie tego schorzenia może ograniczać się do farmakologii, jednak w niektórych przypadkach zalecane jest wszczepienie rozrusznika serca. Dowiedz się więcej na temat arytmii serca i jej leczenia.

Arytmia serca − przyczyny

Kiedy praca serca zostaje zakłócona, pojawiają się zaburzenia rytmu, do których może dochodzić w wyniku zaburzeń przewodzenia lub częstotliwości tworzenia bodźców w układzie bodźco-przewodzącym serca. W wyniku dodatkowych szlaków bodźcotwórczych mogą wystąpić dodatkowe skurcze w postaci nieregularnej pracy serca. Natomiast jeśli droga przewodząca impulsy zostanie zablokowana powstaje blok serca, który w zależności od lokalizacji jest mniej lub bardziej groźnym zaburzeniem rytmu serca. Najgroźniejszy jest blok 3. stopnia (najwyższy stopień), w którym przedsionki i komory serca kurczą się niezależnie z powodu braku lub chaotycznego przewodzenia impulsów. Taki chory wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

badanie sera

Jakie są najczęstsze schorzenia prowadzące do zaburzeń rytmu serca? Najczęściej są to: choroby serca i naczyń, czyli choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba zastawek serca, a także zaburzenia elektrolitowe, hormonalne, przedawkowanie leków (np. glikozydów naparstnicy).

Według aktualnych poglądów medycznych serce zaczyna bić już w ciągu 16 dni po zapłodnieniu i bije do końca życia. Jest stymulowane przez autonomiczny układ bodźco-przewodzący, na którego ma wpływ między innymi ośrodkowy układ nerwowy, czynniki biochemiczne, hormony, temperatura ciała, ciśnienie krwi.

Arytmia serca − objawy

W zależności rodzaju zaburzeń mogą występować różne objawy. Jednak najczęściej pacjenci zgłaszają kołatania serca, które są odczuwane jako subiektywne, nierówne bicie serca, przyspieszone lub zwolnione bicie serca, czasami jako mocne bicie serca.

Pacjenci mogą odczuwać szarpnięcie w okolicy serca z towarzyszącym dławieniem. Dodatkowe skurcze mogą sprawiać wrażenie „przeskakiwania” serca w klatce piersiowej lub jego chwilowe zatrzymanie. W przypadku arytmii przy bloku serca mogą wystąpić zawroty głowy, mroczki przed oczami, zaburzenia pamięci, senność, osłabienie, które może przechodzić w stan przedomdleniowy, a nawet spowodować utratę przytomności.

arytmia serca objawy

Arytmia serca − leczenie rozrusznikiem

Pacjenci z blokiem serca, u których serce bije zbyt wolno i mają: zawroty głowy, omdlenia, tracą przytomność, często wymagają wszczepienia rozrusznika serca.

Popularnie zwany rozrusznik jest to stymulator serca, czyli urządzenie, które ma za zadanie kontrolować pracę organu i w razie zbyt wolnego rytmu własnego, pobudzać go do skurczu.

arytmia serca leczenie naturalne

Obecnie standardowy stymulator jest zbudowany z małego generatora, mniejszego niż pudełko do zapałek, wszczepianego pod skórę nad sercem. Łączy się z elektrodą lub elektrodami wszczepionymi do serca. Bateria zasilająca urządzenie w zależności od zużycia wystarcza średnio na około 10 lat. Niedawno pojawił się nowy, bezelektrodowy rozrusznik, który jest już implantowany w Polsce. Jest to najmniejszy stymulator, wielkości kapsułki, którą wszczepia się w serce.

rozrusznik w sercu

Arytmia serca − leczenie naturalne

Leczenie naturalne arytmii serca może poprawić dotlenianie, wspomagać siłę skurczu lub usprawniać krążenie krwi. Pamiętaj jednak, że są to jedynie metody alternatywne i w przypadku podejrzenia arytmii lepiej zawsze skonsultować się z lekarzem.

 Arytmia serca − leczenie naturalne

Przy arytmii pomóc mogą:

  • Aktywność fizyczna − jest najlepszym, naturalnym lekiem, który reguluje częstotliwość skurczów serca; najlepszy jest regularny wysiłek aerobowy, np. nordic walking, szybki marsz, pływanie, trwający około 40 minut dziennie
  • Ćwiczenia oddechowe − podczas uczucia kołatania serca zatrzymaj się, weź głęboki wdech i na chwilę wstrzymaj powietrze, napinając jednocześnie mięśnie brzucha, a następnie powoli je wypuszczaj
  • Herbatka z głogu − zwiększy dopływ krwi do serca, wzmocni je i wyrówna jego rytm
  • Kora z chinowca − zwalnia pracę serca
  • Pestki moreli − łagodzą dolegliwości związane z arytmią
  • Kozłek lekarski − działa uspokajająco
  • Syrop z dziewanny − zmniejsza dolegliwości związane z uczuciem kołatania serca

Arytmia serca − leki

Leczenie farmakologiczne jest jedną z dostępnych metod leczenia arytmii.

Najczęściej stosuje się leki kontrolujące i poprawiające kurczliwość mięśnia serca:

  • Leki beta-adrenolityczne − zalecane u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, tachykardią zatokową
  • Amiodaron i propafenon − leki stosowane najczęściej u pacjentów z migotaniem przedsionków, ale nie tylko, podaje się je w celu umiarowienia pracy serca

Czasami arytmia serca pojawia się pod wpływem emocji: lęku, radości, może wystąpić przy przemęczeniu, odwodnieniu organizmu. Wtedy zwykle arytmia nie jest groźna i nie ma potrzeby stosowania intensywnego leczenia. Natomiast należy pamiętać, że wśród tych łagodnych arytmii pojawiają się zaburzenia rytmu serca, zagrażające życiu, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej, dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, to powinieneś zgłosić się do lekarza.

Więcej artykułów na ten temat