Magnez na serce − jak wpływa na układ krążenia?

30. 4. 2020 · Edyta Jakubik · 4 minuty czytania
  • profilaktyka

Magnez na serce bardzo często stosowany jest w praktyce kardiologicznej. Może on pozytywnie wpłynąć na kołatanie serca, zwłaszcza spowodowane stresem. Dlaczego właśnie magnez? Działanie na serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy tego pierwiastka jest kluczowe dla funkcjonowania Twojego organizmu.

Magnez − wpływ na organizm człowieka

Magnez jest jednym z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy, normalizuje stężenie glukozy, przez co zapobiega cukrzycy, a także jest ważny w przewodnictwie nerwowym − reguluje kurczliwość mięśni. Zalecana przez Ministra Zdrowia dobowa dawka magnezu wynosi 375 mg. Najwięcej magnezu znajdziesz w zielonych warzywach, roślinach strączkowych, owocach oleistych, zbożach, kaszach i owocach takich jak rodzynki, banany, awokado, kakao, czekolada.

magnez w produktach spożywczych

Zobacz, jak magnez może wpływać na układ nerwowy: Magnez a stres: jak niedobór magnezu wpływa na układ nerwowy?

Magnez a serce

Magnez wpływa na układ sercowo-naczyniowy w wielu aspektach. Jakie magnez ma działanie na serce i naczynia? Przede wszystkim chroni przed arytmią, nadciśnieniem tętniczym i zawałem serca.

Magnez reguluje pobudliwość nerwowo-mięśniową przez zmniejszenie przewodzenia sygnałów, co zapobiega nierównej i przyspieszonej pracy serca. Pierwiastek ten działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega niedokrwieniu i rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.

magnez na serce

Prawidłowe stężenie magnezu chroni przed zawałem serca i udarem mózgu, dzięki korzystnemu działaniu na ścianę naczyń krwionośnych i płytki krwi. Magnez zmniejsza szkodliwy wpływ stanu zapalnego na organizm, a tym samym spowalnia rozwój miażdżycy.

Magnez − objawy niedoboru

Do wypłukiwania magnezu z organizmu przyczynia się:

  • stres
  • nadmierny wysiłek fizyczny i umysłowy
  • nadużywanie alkoholu
  • picie kawy
  • niektóre leki (np. moczopędne, przeczyszczające)
  • choroby przewodu pokarmowego i nerek

niedobór magnezu w organizmie

Prawidłowe stężenie magnezu we krwi powinno mieścić się między 1,9 − 2,5 mg/dl, jest to tzw. magnez zewnątrzkomórkowy i stanowi tylko 1% puli tego pierwiastka w Twoim organizmie. Większość magnezu w ciele znajduje się wewnątrzkomórkowo, głównie w mięśniach i kościach i tkankach miękkich. Dlatego objawy hipomagnezemii, czyli zbyt niskiego stężenia magnezu, mogą występować pomimo jego prawidłowych wartości w badaniu krwi.

magnez w tabletkach

Objawy niedoboru magnezu w organizmie

1. Ból w klatce piersiowej

Niedobór magnezu może powodować ból w klatce piersiowej. Kojarzy się go z zawałem serca. Ból nasila się pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego i zimnego powietrza. Z powodu niedostatecznej ilości tego pierwiastka dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. Jeśli skurczą się tętnice wieńcowe, zaopatrujące mięsień sercowy w tlen, pojawia się silny, gniotący ból za mostkiem.

2. Nadciśnienie tętnicze

Skurcz tętnic, w wyniku którego dochodzi do wzrostu oporu naczyń, sprzyja rozwinięciu się nadciśnienia tętniczego.

3. Kołatanie serca

Niskie stężenie magnezu może być również przyczyną wystąpienia zaburzeń rytmu serca, takich, jak: przedwczesne pobudzenia nadkomorowe i komorowe, migotanie przedsionków, a w skrajnych przypadkach częstoskurcz komorowy. Dlatego w niektórych przypadkach lekarz może polecić Ci magnez na kołatanie serca.

objawy niedoboru magnezu

Magnez − leczenie w kardiologii

Czy magnez pomaga na serce? Tak. W praktyce magnez na kołatanie serca jest bardzo często stosowany. Pacjenci zgłaszający się do szpitala z powodu napadu lub nasilenia arytmii serca są leczeni poprzez dożylne podanie magnezu.

magnez działanie na serce

Warto zaznaczyć, że również osoby po incydentach sercowo-naczyniowych powinny zadbać o prawidłową ilość jonów magnezu w diecie, bo ich niedobór może być niebezpieczny. Nie oznacza to, że trzeba na własną rękę stosować suplementy. Nie ma odpowiednich podstaw, żeby stwierdzić, że magnez przyjmowany w tabletkach będzie mieć taki sam wpływ na zdrowie serca, jak magnez pochodzący z pożywienia. Najlepiej wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości magnezu.

Więcej artykułów na ten temat