Domowe sposoby na alergię. Lekarz weryfikuje!

15. 11. 2020 · 7 minut czytania
Skłaniasz się ku domowym sposobom na leczenie alergii? Weryfikujemy, czy zioła i wapno polecane przez nasze babcie pomagają w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Domowe sposoby na alergię. Lekarz weryfikuje!

Czy domowe sposoby na alergię mogą być skuteczne? Tak! Codzienne dbanie o zdrowie i dobre praktyki, takie jak regularne sprzątanie, unikanie kontaktu z alergenem, czy nawilżanie powietrza mogą wspomagać leczenie przepisanymi przez alergologa środkami. A czy babcine metody na alergię pomogą, czy raczej zaszkodzą? Tłumaczę, jak działają zioła i wapno w przypadku uczulenia.

Alergia − zrozum, jak działa, by wiedzieć, jak leczyć!

Żeby zrozumieć, które metody zwalczania alergii są skuteczne, a które nie, warto najpierw zapoznać się z mechanizmem działania reakcji alergicznej zachodzącej w organizmie.

Co to jest alergia?

Słowo „alergia” powstało z połączenia 2 greckich słów: „allos”, czyli „inny” i „ergos” − „reakcja”. A więc alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na kontakt z obcą substancją. W prawidłowych warunkach, bez obecności uczulenia, alergeny są obojętne dla układu immunologicznego. Gdy jednak dojdzie do rozwoju alergii, każdy kontakt z nim prowadzi do pojawienia się uporczywych objawów chorobowych. Podczas gdy osoba zdrowa po zetknięciu się na przykład z jadem owadów błonkoskrzydłych nie będzie miała żadnych poważnych dolegliwości, u alergika rozwija szereg objawów, także tych zagrażających życiu włącznie.

Do rozwoju alergii dochodzi, kiedy osoba uczulona zetknie się z alergenem. Sam kontakt jest bezobjawowy i powoduje, że w organizmie człowieka pojawia się nieprawidłowa reakcja. W jej efekcie komórki układu immunologicznego zaczynają produkować swoiste przeciwciała, które należą do klasy IgE. Te immunoglobuliny skierowane przeciwko danemu alergenowi rozmieszczone są na powierzchni komórek tucznych (mastocytów) i bazofilów. Powtórny kontakt z alergenem powoduje, że natychmiastowo przeciwciała IgE rozpoznają go. Następnie dochodzi do degranulacji (gwałtownego wyrzucenia z komórek ziaren) komórek tucznych i bazofilów z jednoczesnym wyrzuceniem do otaczających tkanek i krwiobiegu licznych mediatorów procesu zapalnego (przede wszystkim histaminy).

Sprawdź też, jak odróżnić alergię od przeziębienia.

Domowy sposoby na alergie

Histamina odpowiada za takie objawy jak:

 • swędzenie nosa,
 • wodnisty katar,
 • kichanie,
 • swędzenie i pieczenie spojówek,
 • łzawienie,
 • trudności w oddychaniu,
 • kaszel,
 • uczucie zatkanego nosa oraz uszu,
 • rozwój zmian skórnych o charakterze swędzących bąbli,
 • wstrząs anafilaktyczny.

Sprawdź też, jak działają leki przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby na alergie w przypadku zapalenia spojówek

Tak więc alergia może przebiegać m.in. pod postacią:

Jak działają domowe sposoby na alergię?

 

Co ważne, praktycznie każda substancja, która znajduje się w Twoim środowisku, może stać się alergenem.

Żeby ułatwić ich klasyfikację, substancje uczulające podzielono na:

 • alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego, pyłki roślin,
 • alergeny pokarmowe, np. orzeszki zmienne, owoce morza czy białko jaja kurzego,
 • alergeny kontaktowe np. lateks, guma, nikiel,
 • leki o potencjale uczulającym, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, salicylany czy antybiotyki z grupy penicylin.

Jak leczyć alergię? Wizyta u lekarza to podstawa!

Każde podejrzenie alergii powinno zostać skonsultowane przez specjalistę alergologa. Jeśli podejrzewasz, że coś w Twoim otoczeniu może Cię uczulać, lepiej skontaktować się z lekarzem. Gdy na podstawie badania i wykonanych testów alergicznych stwierdzi u Ciebie uczulenie, wtedy niezwłocznie wdrożone zostanie leczenie. Na czym polega?

Podstawą postępowania w przypadku alergii jest bezwzględne unikanie czynników, które Cię uczulają. Tylko eliminacja alergenów pomoże całkowicie uporać się z uporczywymi objawami. A co jeśli alergenem są powszechnie występujące w środowisku pyłki roślin lub roztocza kurzu domowego? W takim przypadku z oczywistych przyczyn nie sposób całkowicie ograniczyć ekspozycji na tego rodzaju alergeny. Nieodłącznym elementem terapii uczuleń jest stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. Substancje te mogą być zarówno podawane w formie tabletek doustnych (leki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy), jak i preparatów miejscowych lub wziewnych (glikokortykosteroidy). W przypadku stanu zagrożenia życia lekiem z wyboru jest zawsze adrenalina.

Jak leczyć alergię u alergologa?

Co na alergie? Domowe sposoby

A jak do leczenia mają się babcine sposoby na alergię i czy mogą być one skuteczne? Oczywiście, że tak! Choć większość uczuleń wymaga leczenia farmakologicznego, istnieją pewne naturalne sposoby na alergie, dzięki którym można złagodzić uporczywe objawy.

1. Dbaj o powietrze, którym oddychasz

Nie dla każdego alergika wietrzenie mieszkania jest korzystne. Otwierając okna w okresie pylenia roślin bądź w czasie smogu, możesz niechcący „wpuścić” do domu ogromną ilość uczulających substancji.

Unikaj też suszenia prania na zewnątrz, bo alergeny osiadają na rzeczach. Jak więc się ratować? Najlepiej wyposażyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrzaz dodatkową funkcją nawilżania. Więcej na temat nawilżaczy dla alergików przeczytasz tu: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze. Jeśli koniecznie musisz przewietrzyć mieszkanie, to w okresie pylenia roślin rób to tylko bezpośrednio po deszczu, bo wtedy powietrze jest oczyszczone z zawieszonych w nim alergenów.

Domowe sposoby na alergię - nawilżacz powietrza

2. Zadbaj o czystość w domu

Najprostszym naturalnym sposobem łagodzenia objawów alergii jest regularne sprzątanie mieszkania. Kilka razy w tygodniu odkurzaj i myj podłogi. Przecieraj także meble i pozbądź się tzw. łapaczy kurzu, czyli ciężkich zasłon, pledów, dywanów, licznych figurek lub bibelotów na półkach. Często pierz pościel w temperaturze 60 stopni C oraz regularnie ją zmieniaj.

Domowe sposoby na alergię - odkurzanie

3. Przestrzegaj kalendarza pylenia roślin

Każdy alergik powinien znać kalendarz pylenia roślin, dzięki któremu łatwo przewidzieć, kiedy można spodziewać się najsilniejszych objawów alergii wziewnej. Jesteś uczulony na brzozę lub topolę? Jeśli tak, kwiecień będzie dla Ciebie najtrudniejszym miesiącem w roku. Pyłki traw, szczawiu czy babki są przyczyną alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek w okresie letnim od czerwca do sierpnia. Jeżeli uczulają Cię pyłki roślin czy zarodniki grzybów, musisz zatem dobrze zaznajomić się z kalendarzem ich pylenia. W okresach, gdy występuje wzmożone pylenie, ogranicz wychodzenie na zewnątrz − tak w prosty sposób unikniesz kontaktu z alergenami.

Domowe sposoby na uczulenie - kalendarz pylenia

4. Oczyszczaj nos, zatoki i oczy

Alergeny najczęściej dostają się do Twojego organizmu przez błony śluzowe. Im większe stężenie uczulających pyłków, tym silniejsze objawy uczulenia. Z tego względu warto regularnie oczyszczać oczy, nos i zatoki. Oczy możesz płukać roztworem soli fizjologicznej w ampułkach − 2 razy dziennie przemywaj spojówki. Do nosa i zatok warto regularnie używać wody morskiej w sprayu, która skutecznie wymywa alergeny. Do usuwania alergenów z nosa i zatok można też używać specjalnych zestawów do irygacji.

Naturalne sposoby na alergię - krople do oczu

Domowe sposoby na alergię − FAKTY I MITY

Alergia od lat leczona jest też metodami ludowymi. Niektóre z nich można włożyć między bajki, ale są i takie, które zdają egzamin w świetle dzisiejszej wiedzy medycznej.

Zioła na alergię? Fakt czy mit?

Stosowanie ziół na różnego rodzaju dolegliwości od lat było nieodłącznym elementem medycyny ludowej. W łagodzeniu objawów alergicznych stosowane są m.in. rumianek, skrzyp polny czy czarnuszka siewna, bo zawierają substancję zwaną kwercetyną. Jest to związek z grupy flawonoli, któremu przypisuje się właściwości ograniczające wydzielanie histaminy. Na objawy alergii pokarmowych stosowane są też napary z rumianku, kwiatu nagietka, mięty czy babki lancetowatej.

Nie ma dowodów naukowych na skuteczność ziół w leczeniu alergii, dlatego, zanim włączysz do terapii jakieś ziołowe preparaty, koniecznie skonsultuj się z alergologiem. Pamiętaj również, że wiele ziół ma duży potencjał uczulający, stąd szczególnie należy zachować ostrożność!

 

Domowe sposoby na alergię - zioła

Wapno na alergię, czyli wielki mit!

Wielu pacjentów przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów uczuleniowych od razu sięga po preparaty z wapnem. Powszechnie uważa się, że wapno łagodzi uporczywe objawy uczulenia.

Jak się jednak okazuje, ten pogląd to mit. Wapno nie tylko nie działa, ale według niektórych naukowców może nawet osłabiać skuteczność innych preparatów!
 
Domowe sposoby na alergię - wapno

Domowe sposoby na alergie − co warto zapamiętać?

Alergie to problem, który w bardzo negatywny sposób wpływa na jakość życia pacjentów. Chorzy, poza stosowaniem leków szukają też często innych sposobów, jak radzić sobie z uporczywymi objawami uczulenia. Każdy alergik powinien być pod stałą opieką specjalisty alergologa, żeby w razie potrzeby i w zależności od nasilenia dokuczliwych objawów, modyfikować sposób leczenia. Odradza się włączanie do leczenia alergii preparatów na własną rękę, bo może to odnieść odwrotny skutek.

 

Źródła:

 1. Emeryk. A.: Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego. 2019.
 2. Kruszewski J.: Analiza przypadków klinicznych w alergologii. Leczenie farmakologiczne w praktyce polskich lekarzy. 2017.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora