Gorączka przy alergii − to się zdarza! Co warto wiedzieć o tym objawie

Gorączka to naturalna reakcja obronna Twojego organizmu, która objawia wzrostem temperatury ciała. Gorączkę stwierdzamy, gdy na termometrze widzimy temperaturę powyżej 38 °C, wcześniej natomiast mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Zarówno gorączka, jak i stan podgorączkowy, najczęściej powodowane są różnego rodzaju infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi oraz tymi wywołanymi przez grzyby. Ale czy przy alergii może być gorączka?! Na co zwrócić uwagę, gdy chorując na alergię pojawi się u Ciebie gorączka? Czym jest gorączka sienna?
Spis treści:
Czym jest gorączka sienna?
Gorączka sienna (z języka angielskiego hay fever) to nic innego jak alergia wziewna, która objawia się alergicznym nieżytem nosa lub zapaleniem spojówek. Organizm osoby ze skłonnością do alergii, po kontakcie z substancją uczulającą (czyli alergenem) zaczyna reagować w sposób patologiczny, rozwijając różne objawy toczącej się kaskady alergicznej.
Do najczęstszych symptomów gorączki siennej należą:
- wodnisty katar,
- uczucie zatkanego nosa,
- kichanie, szczególnie w salwach!
- świąd nosa,
- zapalenie spojówek,
- łzawienie i swędzenie oczu,
- reakcje pokrzywkowe na skórze,
- zmęczenie
- problemy ze snem
- chrapanie
Wspomniane tu objawy znane są doskonale każdemu alergikowi! Dolegliwości te niekiedy są tak silne, że uniemożliwiają osobie chorej normalne funkcjonowanie.
Sprawdź też, co to jest alergia krzyżowa.
A co z innymi objawami takimi jak gorączka? Czy przy alergii występuje gorączka? Termin „gorączka sienna” po raz pierwszy został użyty w 1918 r. przez Johna Bostocka na posiedzeniu Londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego. Angielski lekarz określił w ten sposób całe spektrum objawów, jakich doznawał po każdym kontakcie z sianem, na które był uczulony. Dziś wiemy, że wbrew samej nazwie, „gorączka sienna” nie musi przebiegać z gorączką oraz niekoniecznie wynika z ekspozycji na siano.
Co ciekawe, podwyższona temperatura ciała jest dość rzadkim objawem reakcji alergicznych!
Sprawdź też tabletki i preparaty na gorączkę.
Gorączka, jako reakcja alergiczna − alergia na leki
Jednym z najczęstszych rodzajów reakcji alergicznych, w przebiegu których może wystąpić gorączka, są reakcje uczuleniowe na leki. Pamiętaj, że każdy lek, bez względu na to, czy kupiony bez recepty, czy przepisany przez lekarza, ma może Cię uczulić.
Do najczęściej uczulających leków należą antybiotyki (np. powszechnie stosowane penicyliny), aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki kontrastowe czy substancje przeciwpadaczkowe. Wśród objawów obserwowanych u pacjentów uczulonych na leki najczęściej spotykamy różnego rodzaju zmiany skórne np. bąble pokrzywkowe, osutki rumieniowe, rumieniowo-grudkowe czy pęcherzowe.
Niemniej jednak, jeżeli jesteś uczulony na leki, możesz dostać gorączki, mieć bóle kostno-mięśniowe, powiększone węzły chłonne, bóle brzucha czy biegunkę. Większość polekowych reakcji alergicznych ma na szczęście łagodny charakter i ustępuje wraz z zaprzestaniem przyjmowania leku.
Sprawdź tabletki i syropy na alergię.
Czy to na pewno alergia?
Czy wiesz, że charakterystyczne dla alergii objawy z towarzyszącą gorączką mogą tak naprawdę świadczyć o toczącej się infekcji? Zależność: alergia a stan podgorączkowy lub zawsze powinny obudzić Twoją czujność!
Zwróć uwagę, że organizm alergika, szczególnie w okresie nasilenia alergii, jest niezwykle osłabiony, a tym samym podatny na rozwój infekcji bakteryjnych czy wirusowych. Jeśli zatem Twoja alergia tym razem przebiega nietypowo, inaczej kaszlesz, gorączkujesz, masz bóle głowy czy jakiekolwiek inne niepokojące objawy – nie zwlekaj! W takie sytuacji umów jak najszybciej wizytę u lekarza, który zdiagnozuje problem. Pamiętaj, że symptomy alergii mogą u niektórych pacjentów maskować infekcję, ale również infekcja może imitować reakcje alergiczne.
W dzisiejszych czasach wielu z nas choruje na różnego rodzaju alergie, które stanowią poważny problem współczesnej medycyny. Na szczęście, coraz więcej o nich wiemy! Alergia ma wiele twarzy i różnie się objawia − nie zawsze będzie to kichanie czy swędzące zamiany na skórze. O najdziwniejszych objawach alergii pisała dr Klaudia Dopytalska w artykule: Alergie płatają figle, czyli najdziwniejsze, niespecyficzne objawy alergii.
Jeśli jesteś alergikiem zawsze zwracaj uwagę na nietypowe, rzadsze objawy, na przykład gorączkę przy alergii. Jeśli któryś z nich Cię niepokoi − udaj się do lekarza!
Więcej artykułów na ten temat
Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna
· 4 minuty czytaniaDoskwiera Ci ciągły katar i łzawienie oczu? Być może cierpisz na alergię wziewną. Dowiedz się, skąd bierze się uczulenie? Sprawdź, co zrobić, żeby ograniczyć niepojące objawy!Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
· 5 minut czytaniaWstrząs anafilaktyczny definiuje się jako nagłą i ciężką nadwrażliwość na określony bodziec. W skrajnych wypadkach wstrząs bezpośrednio zagraża życiu. Co go wywołuje i jak się leczyć? Sprawdź!Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?
· 4 minuty czytaniaŚwiąd, zaczerwienienie i ból oka – to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek. Jakie alergeny najczęściej wywołują te objawy? Na czym polega profilaktyka? Szczegóły w naszym poradniku!