Jak zrzucić brzuch po ciąży? Sposoby na obwisły brzuch po ciąży

10. 8. 2023 · 8 minut czytania

Wiele kobiet po porodzie zmaga się z problemem obwisłej skóry na brzuchu. Sprawdź, jak za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, diety i ćwiczeń poprawić jej wygląd i wrócić do formy sprzed ciąży.

Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jak zrzucić brzuch po ciąży? Sposoby na obwisły brzuch po ciąży

W czasie trwania ciąży w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian endokrynologicznych i metabolicznych. Pod ich wpływem, a także ze względu na rozwijający się płód, skóra na ciele kobiety ulega rozciągnięciu, zwłaszcza w obszarze brzucha. Ten stan może się utrzymywać nawet kilka miesięcy po porodzie. Jak zgubić brzuch po ciąży? Co zrobić, żeby zauważalnie ujędrnić skórę? Jakie są najbardziej skuteczne ćwiczenia na brzuch po ciąży? Sprawdź poniżej!

Jak zgubić brzuch po ciąży?

Wiele kobiet po porodzie zadaje sobie pytanie, jak szybko zgubić brzuch?

  • Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ proces powrotu do formy po ciąży u każdej kobiety wygląda inaczej. Wpływa na to kilka czynników, m.in.:
  • wiek,
  • masa ciała,
  • stan zdrowia,
  • rodzaj porodu,
  • kondycja fizyczna,
  • czynniki genetyczne.
Jak zgubić brzuch po ciąży
  • Pierwszym krokiem do zrzucenia brzucha po ciąży jest właściwe zadbanie o codzienny jadłospis.
  • Należy jednak pamiętać, aby w pierwszych tygodniach po porodzie absolutnie nie stosować restrykcyjnych diet.
  • Jeżeli jesteś młodą mamą, zwracaj uwagę na jakość pożywienia. Dieta po porodzie powinna przede wszystkim opierać się na zasadach zdrowego odżywiania.
  • W swoim menu uwzględnij dobrej jakości produkty białkowe, tłuszcze roślinne, warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo, ryby, nasiona i pestki. Unikaj natomiast przetworzonej żywności, słodyczy i słonych przekąsek. Stosowanie się do tych zasad nie tylko zregeneruje Twój organizm po porodzie, lecz również przyspieszy powrót do kondycji sprzed ciąży.
  • Karmienie piersią także ma duży wpływ na zmniejszenie obwodu brzucha po ciąży. Dzieje się tak, ponieważ karmienie generuje wydatek energetyczny oraz wpływa na obkurczanie macicy.
  • Część kobiet po porodzie decyduje się na wdrożenie diety odchudzającej. Nie zawsze jest to dobry pomysł, szczególnie gdy dziecko jest karmione piersią. W tym czasie należy wręcz zwiększyć podaż energii o około 400 kcal w stosunku do standardowego zapotrzebowania energetycznego kobiety.

Nadprogramowe kilogramy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy po porodzie. Jeżeli przez dłuższy czas nie udaje Ci się ich zrzucić lub gdy waga wzrasta, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże wdrożyć plan żywieniowy, który jest dostosowany do Twoich obecnych potrzeb. Zwykle dieta na płaski brzuch po ciąży będzie wymagała obliczenia indywidualnego deficytu kalorycznego z uwzględnieniem odpowiedniej ilości makroskładników, witamin i składników mineralnych.

Jak ujędrnić brzuch po ciąży?

O skórę brzucha warto zadbać jeszcze w trakcie ciąży, stosując różnego rodzaju kosmetyki i preparaty do pielęgnacji skóry w ciąży, takie jak np. olejki do ciała czy kremy na rozstępy w ciąży. Kupując kosmetyki do ciała, wybieraj te, które są dedykowane kobietom spodziewającym się dziecka. Dobry balsam do ciała dla kobiet w ciąży ma bezpieczny dla zdrowia matki i dziecka skład oraz jest delikatny dla skóry.

Po rozwiązaniu ciąży kontynuuj pielęgnację skóry brzucha odpowiednimi preparatami. Balsamy i mleczka do ciała, które pomogą ujędrnić i wygładzić brzuch w swoim składzie powinny zawierać m.in. witaminę A, witaminę E, kwas hialuronowy czy oleje roślinne.

Polecane jest też szczotkowanie skóry na sucho przy użyciu specjalnych rękawic lub szczotek z delikatnego włosia. Szczotkowanie wykonuj codziennie lub co drugi dzień. Poza tym pomocne mogą być również masaże brzucha. Podczas masażu warto użyć olejków, które dodatkowo nawilżą skórę brzucha.

Jak ujędrnić brzuch po ciąży

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Kolejnym krokiem, który pomaga pozbyć się obwisłej skóry na brzuchu po ciąży, jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, warto ćwiczyć również podczas ciąży. Treningi o umiarkowanej intensywności utrzymują ciało w dobrej kondycji przez cały okres, w którym kobieta spodziewa się dziecka, a także po rozwiązaniu.

  • Podczas połogu należy zrezygnować z forsujących ćwiczeń, ponieważ organizm potrzebuje czasu na regenerację. W tym czasie zalecane są spacery, lekkie ćwiczenia rozluźniające i oddechowe.
  • Kobiety, które rodziły w sposób naturalny, mogą zacząć wykonywać lekkie treningi po 6 tygodniach od porodu. Po cesarskim cięciu natomiast należy odczekać ok. 12. tygodni. Ćwiczenia po porodzie i połogu również nie powinny być intensywne. Najlepiej zacząć od spokojnej kilkuminutowej gimnastyki na macie lub ćwiczeń na powietrzu takich jak np. slow jogging.
  • Z czasem można przejść do bardziej angażujących ćwiczeń np. z wykorzystaniem hantli czy taśm oporowych. Warto też skorzystać z grupowych treningów dla mam w klubach fitness, które uwzględniają ćwiczenia na boczki, pośladki czy uda.
  • Pamiętaj, aby treningi dostosować do swoich możliwości. Jeżeli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie, skorzystaj z porady lekarza lub fizjoterapeuty.

Zabiegi na brzuch po ciąży

Poza stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji, część kobiet decyduje się też na zabiegi okolicy brzucha, które mają za zadanie ujędrnić skórę i zmniejszyć widoczność rozstępów.

Przykłady popularnych zabiegów na brzuch po ciąży to:

  • Karboksyterapia – podczas tego zabiegu za pomocą niewielkiej igły wprowadza się podskórnie dwutlenek węgla. Efekty karboksyterapii to przede wszystkim odżywienie skóry, ujędrnienie, zmniejszenie tkanki tłuszczowej oraz wygładzenie rozstępów,
  • Laseroterapia – w kosmetologii wykorzystuje się kilka zabiegów z użyciem laserów takich jak np. laser lipolityczny czy też ablacyjny laser frakcyjny. Zabiegi pomagają redukować tkankę tłuszczową, modelują ciało i wygładzają skórę,
  • Masaż bańką chińską – ten rodzaj masażu wykonuje się za pomocą gumowej bańki, która jest zasysana na wybranej partii skóry. Następnie bańkę przesuwa się powolnymi ruchami wzdłuż masowanego obszaru. Celem masażu jest redukcja cellulitu i zmniejszenie obrzęków,
  • Masaż podciśnieniowy – masaż przeprowadza się z użyciem urządzenia, które tworzy kontrolowane podciśnienie. Przed przystąpieniem do masażu należy założyć specjalny kombinezon. Zabieg ten uelastycznia i odmładza skórę oraz zmniejsza cellulit.

Zabiegi kosmetyczne najlepiej przeprowadzać po zakończeniu połogu. Niektóre z nich, np. te z użyciem lasera, można wykonać dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Podczas wizyty w salonie, poinformuj swojego kosmetologa, że jesteś po porodzie i czy karmisz piersią. Doświadczony specjalista z pewnością dobierze zabiegi dostosowane do Twojego obecnego stanu.

Zabiegi na brzuch po ciąży

Jak zrzucić brzuch po ciąży? Podsumowanie

Nadmierna ilości skóry i tkanki tłuszczowej utrzymująca się na brzuchu przez kilka tygodni po porodzie jest czymś naturalnym, a każda kobieta w swoim indywidualnym tempie wraca do formy sprzed ciąży. Jeżeli niedawno zostałaś mamą, daj sobie teraz czas na odpoczynek i regenerację. Twój organizm z dnia na dzień będzie się zmieniał, lecz warto go również wspierać zdrową dietą, lekkimi ćwiczeniami i odpowiednią pielęgnacją. Dzięki tym zdrowym nawykom szybciej poczujesz się lepiej i powrócisz do kondycji sprzed ciąży.

Źródła:

  1. Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciążyhttp://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2019.2-8.pdf [dostęp 08.08.2023 r.]
  2. Ciechanowicz P. i in., Skin changes during pregnancy. Is that an important issue for pregnant women?https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/GP.a2018.0077/45484 [dostęp 08.08.2023 r.]
  3. Skorupińska A., Sekuła N., Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciążyhttp://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf [dostęp 08.08.2023 r.]
    O autorze
    Agata Soroczyńska
    Agata Soroczyńska
    Jestem dietetykiem klinicznym i sportowym. Ukończyłam studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, psychodietetyką i dietą roślinną. Podczas studiów i pracy z pacjentem odkryłam swoją pasję, którą łączę z moim wykształceniem. Tą pasją jest edukacja. Swoją wiedzę dietetyczną przekazuje w formie treści pisanych oraz webinarów. W wolnych chwilach ćwiczę fitness, chodzę po górach, czytam książki fantasy oraz tworzę rękodzieło.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agata Soroczyńska
    Agata Soroczyńska
    Jestem dietetykiem klinicznym i sportowym. Ukończyłam studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Szczególnie interesują mnie tematy związane z dietetyką sportową, psychodietetyką i dietą...
    Przeczytaj więcej od tego autora