A dlaczego w ciąży trzeba suplementować kwas foliowy? Niedobór tego składnika może sprzyjać rozwojowi wad cewy nerwowej płodu, a także negatywnie wpłynąć na rozwój i masę urodzeniową noworodka. Sprawdź też, jak dbać o mikro- i makroelementy w czasie ciąży: Witaminy dla kobiet w ciąży. Jak i kiedy suplementować dietę?.

Niedobory kwasu foliowego powiązane są również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju przeróżnych nowotworów, m.in. jajników, szyjki macicy, płuc oraz jelita grubego. Sprawdź również: Profilaktyka nowotworów: dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?. Niedobory kwasu foliowego zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu nerwowego, szczególnie demencji.
Kwas foliowy − suplementacja
Niestety nawyki żywieniowe Polaków pozostawiają wiele do życzenia. Często jemy zbyt mało warzyw. Dodatkowo okres jesienno-zimowy nie sprzyja spożywaiu świeżych produktów roślinnych bogatych w kwas foliowy.
Jak uzupełnić kwas foliowy? Suplementacja preparatami aptecznymi czy lekami to jedna z możliwości. Decyzję do przyjmowaniu środków medycznych skonsultuj z lekarzem. Specjalista może Ci najpierw zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, nakierowanych na kwas foliowy. Suplementacja niekiedy okazuje się niezbędna, bo tylko tak unikniesz szkodliwych niedoborów, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Pamiętaj, aby nie decydować się na uzupełnianie diety na własną rękę.

Jak przyjmować kwas foliowy? Dawkowanie
Kwas foliowy dostępny jest w tabletkach jako pojedynczy składnik lub w zestawie z innymi witaminami i substancjami mineralnymi, np. w formie witamin B complex. Dawkowanie kwasu foliowego powinno być ustalone w zależności od wieku i płci. Zalecana dzienna porcja witaminy B9 zależy od tego, czy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią. Normy RDA (zalecanego dziennego spożycia) folianów dla mężczyzn i kobiet w wieku rozrodczym wynoszą 400 mg, a dla kobiet w ciąży − 600 mg i karmiących − 500 mg.
Sprawdź też kosmetyki i preparaty dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

To jak i kiedy jeść kwas foliowy? Suplementacja czy zdrowa dieta?
Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą w ciąży, czy mężczyzną w sile wieku, zawsze najlepszą opcją uzupełnienia kwasu foliowego jest zdrowa i zbilansowana dieta. Kiedy pozyskanie B9 z tego źródła staje się niemożliwe, warto wraz z lekarzem rozważyć suplementację. Pamiętaj, że niedobry mogą dotyczyć bardzo różnych aspektów Twojego zdrowia.
Źródła:
- Gawęcki J.: Żywienie Człowieka podstawy nauki o żywieniu. TOM 1. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.
- Gawęcki J.: Żywienie Człowieka zdrowego i chorego. TOM 2. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.
- Cieślik E., Kościej A.: Kwas foliowy – występowanie i znaczenie. W: Probl Hig Epidemiol, 2012.
- Cieślik E., Gębusia A.: Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym. W: Hygeia Public Health, 2011.
- Kunachowicz H., Nadolna I., Iwanow K., Przygoda B.: Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Wydanie V rozszerzone.