Witaminy dla kobiet w ciąży. Jak i kiedy suplementować dietę?

27. 5. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • uzupełnienie zdrowej diety

Na temat suplementów dla kobiet w ciąży istnieje wiele sprzecznych opinii. Jedni uważają, że są one konieczne. Inni przekonują, że wystarczy zdrowa i zbilansowana dieta. Jak to jest naprawdę? Jakie witaminy w ciąży są niezbędne, a z których możemy zrezygnować? Kiedy trzeba suplementować dietę? Jakie witaminy dla kobiet w ciąży wybrać?

Suplementacja w ciąży – rekomendacje specjalistów

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

Bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży kwasem foliowym, jodem i witaminą D3 wobec potwierdzonego dużego ryzyka występowania niedoboru w populacji, pozostałe zaś składniki jak żelazo, DHA, magnez i inne w zależności od stopnia istniejącego niedoboru lub jego specyficznego ryzyka”.

Oznacza to, że suplementy dla ciężarnych powinny zawierać minimum:

1. Kwas foliowy – o,4mg na dobę

2. Jod – około 200 − 500 mikrogramów na dobę

3. Witamina D3 – dawka to 2000 j.m. w ciągu doby

Sprawdź też witaminy dla kobiet w ciąży.

witaminy dla kobiet w ciąży

Zalecane dawki tych witamin i mikroelementów znajdziesz w wielu suplementach, między innymi w LadeeVit Optima. Do tego, jeżeli Twój jadłospis nie dostarcza niżej wymienionych składników (które znajdują się między innymi w tłustych rybach, olejach roślinnych i orzechach), należy dodatkowo suplementować:

1. Kwasy DHA – od 600 mg do 1000 mg na dobę

2. Żelazo – ok. 27 mg na dobę

3. Magnez – od 200 do 1000 mg na dobę 

Jakie witaminy w 1. trymestrze ciąży?

Kiedy starasz się o dziecko i przez pierwsze tygodnie ciąży, niezwykle istotne jest branie kwasu foliowego (znanego również pod nazwą: witamina B9). Kwas foliowy jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu. Zapobiega on wadom cewki nerwowej dziecka. Są to wady kręgosłupa i układu nerwowego płodu, takie jak: bezmózgowie i rozczep kręgosłupa. Wady te rozwijają się w pierwszych 4. tygodniach ciąży. Dlatego tak ważna jest suplementacja kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę, bo często przez pierwsze tygodnie ciąży nie jesteś świadoma „błogosławionego stanu”.

Sprawdź też leki i suplementy z kwasem foliowym.

naturalne witaminy dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży potrzebuje 3 razy więcej kwasu foliowego niż jest w stanie pozyskać z diety. Dlaczego, lepiej dodatkowo zażywać kwas foliowy, np. Kwas Foliowy 800 mcg Dr.Max lub Naturell Folian.

Co oprócz kwasu foliowego? Jakie witaminy w ciąży na początku są koniecznie? Przede wszystkim witamina D3, jod ikwasy DHA.

 

Suplement diety, jest źródłem witamin i minerałów dla kobiet w ciąży.

 

Jakie witaminy w 2. trymestrze ciąży?

Po 8. tygodniu ciąży, bardzo ważna jest suplementacja żelaza. Poza tym, w związku z intensywnym rozwojem układu nerwowego płodu, bardzo ważne jest spożywanie jak największej ilości kwasów DHA.

suplementy w ciąży

Jakie witaminy w 3. trymestrze ciąży?

W ostatnich tygodniach ciąży, należy suplementować tak jak robiliśmy do tek pory. Powinnaś jednak zadbać o wprowadzenie do swojej diety więcej produktów będących źródłem wapnia (np. fasola, soja, migdały). W razie potrzeby, należy suplementować wapń. Jest to ważne dlatego, że to właśnie w trzecim trymestrze ciąży. rozwija się układ kostny płodu.

„Na rynku istnieje wiele preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży, które zawierają połączenia niezbędnych mikro- i makroelementów. Zanim zaczniesz stosować jakiś preparat, skonsultuj to koniecznie z ginekologiem, który sprawdzi dokładnie skład i doradzi, czy to dobry suplement dla Ciebie”

− mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

Suplementacja w ciąży to indywidualna sprawa

Suplementy w ciąży powinny być dobrane indywidulanie. Dlaczego? Wynika to z tego, że na to, jakich witamin i składników odżywczych potrzebuje Twój organizm, ma wpływ wiele czynników.

O suplementacji witamin w ciąży decyduje m.in.:

  • Twój stan zdrowia − czy masz anemię, cukrzycę ciążową, czy cierpisz na mdłości i wymioty
  • Twoja dieta – zdrowa i zbilansowana dieta może dostarczać zdecydowaną większość witamin i składników odżywczych dla Ciebie i maluszka. Niemniej jednak, brak apetytu, powracające mdłości, mogą być wskazaniem do suplementacji witamin i mikroelementów

Sprawdź też preparaty wzmacniające odporność w ciąży.

zdrowa żywność dla kobiet w ciąży

W ciąży pamiętaj przede wszystkim o rybach i orzechach. Ostatnio czytałam badania amerykańskich naukowców, które wskazywały na to, że dzieci kobiet, które w pierwszych tygodniach ciąży jadły orzechy, miały wyże IQ!

W związku z tym, jak wiele indywidulanych czynnikowa wpływa na Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy, suplementację w ciąży najlepiej uzgodnij z lekarzem. Witaminy można również przedawkować! Niemniej jednak, suplementacja kwasu foliowego nie wymaga „zgody lekarza”, więc nie zwlekaj. Zacznij ją jak najwcześniej jak to możliwe!

Suplement diety zawierający rekomendowane witaminy oraz minerały.
Suplement diety zawierając w swoim składzie L-metylofolian wapnia.
Suplement diety z kwasem foliowym, zwiększa poziom folianów u matki.

Więcej artykułów na ten temat