Kwas linolowy CLA we wspomaganiu odchudzania - czy działa?

17. 3. 2021 · Izabela Daniel · 6 minut czytania

Kwas CLA to popularny suplement diety, stosowany przede wszystkim w celu redukcji masy ciała, szczególnie redukcji wisceralnej tkanki tłuszczowej, czyli tej zgromadzonej w jamie brzusznej. Jego skuteczność od wielu lat jest sprawdzana, badana i podważana. Z tego powodu postaram się znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie: CLA na odchudzanie – czy działa?

Kwas linolowy a CLA – jaka jest różnica?

Kwas linolowy a kwas CLA to nie do końca te same rzeczy. Kwas linolowy (LA) jest kwasem tłuszczowym, który należy do grupy kwasów omega-6. Jest więc jednym z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – NNKT. Tej grupy składników odżywczych musisz dostarczać do organizmu każdego dnia, bo Twoje ciało nie potrafi ich zsyntetyzować samodzielnie. Na szczęście kwas LA powszechnie występuje w produktach spożywczych, więc nie musisz martwić się niedoborami.

kwas linolowy

Kwas CLA (Conjugated Linoleic Acid) to sprzężony kwas linolowy. Jest pochodną kwasu linolowego, a dokładniej jego sprzężone dieny (CLA) i trieny (superCLA/CLnA). Ma też nieco inne właściwości niż kwas linolowy. Jakie? Już wyjaśniam.

Kwasy CLA to nie tylko suplementy diety! Występują również w żywności w takich produktach jak mleko i jego przetwory (sery, jogurty), a także w wołowinie, cielęcinie, maśle i żółtku.

kwas linolowy cla

Kwas linolowy – właściwości

CLA uważa się za składnik, który działa przeciwnowotworowo, przeciwutleniająco, przeciwcukrzycowo oraz antyaterogennie (przeciwmiażdżycowo). Co więcej, CLA przypisuje się również zdolność redukcji tkanki tłuszczowej wisceralnej, czyli trzewnej, która kumuluje się wokół narządów wewnętrznych, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie. CLA zaliczany bywa do spalaczy tłuszczu ze względu na wpływ, który wywiera na receptory PPAR. Te wiążą się właśnie ze spalaniem tkanki tłuszczowej, rozwojem stanu zapalnego, a także z metabolizmem glukozy czy lipidów.

Właściwości kwasu linolowego, a dokładniej właściwości CLA, dotyczą przede wszystkim sfery związanej z układem sercowo-naczyniowym, z tkanką tłuszczową, a także z gospodarką węglowodanową. Uważa się, co również częściowo wykazano w niektórych badaniach, że kwas CLA może pozytywnie wpłynąć na poziom „dobrego” cholesterolu, czyli HDL − polecam Ci artykuł: Dobry cholesterol HDL − co to właściwie jest?. Ale nie są to wnioski jednoznaczne, bowiem przeprowadzono również badania, które stawiają CLA w niekorzystnym świetle. Wynika z nich, że kwas ten może podnosić poziomu triglicerydów we krwi. Na całe szczęście, uważa się go jednak za zawodny i niskoefektywny w zakresie podwyższania stężenia niebezpiecznych dla Twojego serca i krążenia triglicerydów. Dobrą informacją jest to, że CLA nie ma wpływu na frakcję cholesterolu LDL, powszechnie znanego jako „zły cholesterol”. Sprawdź też tekst: Wysoki cholesterol – objawy, przyczyny i skutki, czyli wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

kwas cla na odchudzanie

Warto wiedzieć, że zaburzenia w metabolizmie węglowodanów niekiedy utrudniają zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Choć często twierdzi się, że CLA może wypływać na gospodarkę węglowodanową, nie ma na to dostatecznych dowodów naukowych. W przypadku gospodarki węglowodanowej bierze się pod uwagę: wpływ na wrażliwość i poziom insuliny we krwi, stężenie glukozy i hemoglobiny glikowanej (Hb1Ac). W każdym z tych wypadków CLA wykazało niewielkie lub zerowe działanie! Mimo to wciąż w wielu źródłach można spotkać się ze stwierdzeniem, że kwas linolowy CLA zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy. W tym zakresie potrzeba większej liczby badań, aby móc wysnuć taki wniosek.

Kwas linolowy CLA dla osób z otyłością

CLA stosują przede wszystkim sportowcy oraz osoby na diecie odchudzającej (redukcyjnej). Wspomniane wcześniej właściwości to raczej miły dodatek, aniżeli głównym powód suplementacji tym kwasem.

Dlaczego stosuje się CLA na odchudzanie? Wszystko dzięki rzekomemu wpływowi, jaki ma na receptory sygnalizacyjne PPAR, które wiążą się ze spalaniem tłuszczu. Okazuje się jednak, że i tu CLA ma wątpliwe działanie. Według niektórych naukowców dowody działania kwasu na redukcję tkanki tłuszczowej są nie do końca wiarygodne. Co więcej, część doniesień naukowych wskazuje wręcz, że CLA nie daje znaczącego efektu.

Wyjątek stanowią osoby z otyłością, które w czasie redukcji wagi stosowały CLA. Ale i tu trzeba zwrócić uwagę na to, że gubiły kilogramy dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Nie mniej jednak suplementacja CLA wpłynęła na beztłuszczową masę ciała. W czasie odchudzania, osoby otyłe bardzo często gubią również tkankę mięśniową, która powinna „zostać na swoim miejscu”. CLA ułatwia utrzymanie tkanki mięśniowej, dzięki czemu redukcja dotyczy tylko tkanki tłuszczowej. Teoretycznie kwas CLA powinien hamować tworzenie się komórek tłuszczowych, a także zmniejszać apetyt.

Sprawdź też, czy chrom pomaga na odchudzanie.

kwas linolowy właściwości

CLA na odchudzanie − czy działa?

Jak widzisz, informacje na temat działania kwasu linolowego CLA są rozbieżne i nie do końca potwierdzają jego skuteczność. Warto jednak zwrócić uwagę na przypadki, kiedy CLA wykazało pozytywny wpływ na zrzucenie kilogramów. Pamiętaj jednak, że suplementacja to tylko dodatek do codziennej diety i trybu życia, więc nie pokładaj w niej zbyt dużej nadziei. Odpowiednio zbilansowana dieta z ujemnym bilansem kalorycznym, a także aktywność fizyczna, redukcja stresu czy odpowiednia ilość snu składają się na efektywną i trwałą redukcji masy ciała i poprawę zdrowia.

 

Źródła:

  1. Gawęcki J.: Żywienie Człowieka podstawy nauki o żywieniu. TOM 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018
  2. Frączek B., Krzywański J., Krysztofiak H.: Dietetyka sportowa, PZWL, 2019
  3. Examine: serwis o tematyce sportowej [online], dostępny w Internecie: https://examine.com/supplements/conjugated-linoleic-acid/. [Dostęp: 11.03.2021]
  4. Białek A., Tokarz A.: Żródła pokarmowe oraz efekty prozdrowotne sprzężonych dienów kwasu linolenowego CLA. W: Biul. Wydz. Farm. WUM, 2009
  5. Białek A., Teryks M., Tokarz A.: Sprzężone trieny kwasu linolenowego (conjugated linolenic acid – CLnA, super CLA) – źródła i działanie biologiczne. W: Postepy Hig Med Dosw, 2014.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Izabela Daniel
    Izabela Daniel
    Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Izabela Daniel
    Izabela Daniel
    Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
    Przeczytaj więcej od tego autora