Bergamota i monakolina K i ich wpływ na leczenie zaburzeń lipidowych

26. 4. 2023 · 8 minut czytania

W jaki sposób bergamota i monakolina K wpływają na obniżenie cholesterolu? Czy stanowią alternatywę dla tradycyjnych leków? Szczegóły zdradzamy w naszym artykule!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Bergamota i monakolina K i ich wpływ na leczenie zaburzeń lipidowych

Podwyższony poziom cholesterolu stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Do naturalnych substancji regulujących zaburzenia lipidowe zaliczają się bergamota i monakolina K. Jakie posiadają właściwości i dlaczego dobrze je ze sobą łączyć? Wyjaśniamy!

Bergamota i monakolina K – wsparcie w walce z cholesterolem

Z danych Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego wynika, że aż 70% osób po 65. roku życia cierpi na hipercholesterolemię. Na skutek stanu zapalnego w ścianie naczynia śródbłonka tworzy się blaszka miażdżycowa zatrzymująca lipoproteiny o niskiej gęstości. Zaburzenia lipidowe znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych stanowiących główną przyczynę śmiertelności. Tymczasem redukcja LDL-C we krwi już o 40 mg/dl zmniejsza ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń układu sercowo-naczyniowego o około 20%. Do skutecznych substancji obniżających cholesterol należą np. bergamota i monakolina K. Czym się charakteryzują?

Sprawdź też, jak leczyć zaburzenia lipidowe.

Monokalina K – charakterystyka

Monokalina K jest naturalną lowastatyną i działa podobnie do syntetycznej statyny. Pozyskuje się ją w procesie fermentacji grzybów Monascus purpureus w czerwonym ryżu. Składnik od lat wykorzystuje się w medycynie chińskiej. Substancja charakteryzuje się dobrą tolerancją organizmu w porównaniu do syntetycznie pozyskiwanych leków. Sprawdza się nawet u pacjentów, którzy ze względu na skutki uboczne nie mogą przyjmować statyn.

    Jakie jeszcze ma właściwości monokalina K? Z publikacji naukowych wynika, że substancja w dawce dziennej od 3-11,4 mg obniża cholesterol LDL o około 20%. Poprawia też biomarkery zapalne oraz wpływa na funkcję śródbłonka i prędkość tętna w tętnicach udowych i szyjnych (AFG Cicero, 2021). Co więcej, metaanaliza wykonana przez Penfgana i in. wskazuje, że nutraceutyk wyróżnia się porównywalną skutecznością w obniżaniu cholesterolu co statyny. Dodatkowo lepiej radzi sobie z redukcją trójglicerydów. 

    Statyny a seniorzy – sprawdź, jak stosować je bezpiecznie.

    Bergamota – właściwości

    Bergamotkę (Citrus bergamia Risso) pozyskuje się z południa Włoch. W odróżnieniu od innych owoców cytrusowych odznacza się unikalnym profilem flawonoidowym. Zawiera m.in. neohesperydynę, neoerycytrynę, naringinę, rutynę. Pozyskiwany z niej ekstrakt cechuje się mnogością polifenoli BFP działających podobnie do statyn. Związki hamują enzym odpowiedzialny za syntezę cholesterolu w wątrobie. Dodatkowo zmniejszają utlenianie LDL-C, minimalizując poziom promiażdżycowego sdLDL. Aktywują też kinazę adenozynomonofosforanową (AMPK) oraz zwiększają wrażliwość na glukozę.

    Ekstrakt z bergamotki reguluje ponadto działanie części enzymów biorących udział w dystrybucji lipidów i reakcji estryfikacji cholesterolu. Istnieją także przypuszczenia, że roślina zwiększa wydalanie cholesterolu wraz z kałem. Dodatkowo minimalizuje jego wchłanianie przez jelita (Di Donna i wsp., 2009). Roślina wykazuje też właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, neuropotekcyjne oraz hipoglikemiczne. Badanie kliniczne wskazują, że polifenole pozyskiwane z bergamotki w dawce od 500 do 1500 mg/dobęw okresie od 1 do 6 mies.obniżają:

    • Poziom całkowitego cholesterolu (od 12,3 do 31,3%),
    • Frakcję LDL-C (od 7,6% do 40,8%),
    • Trójglicerydy (od 11,5 do 39,5%) (I. Lamiquiz-Moneo i wsp., 2020).

    Sprawdź tabletki na cholesterol.

    Bergamota i monakolina K

    Bergamota i monakolina K to dobre połączenie!

    Suplementacja nutraceutyków w odpowiednich kombinacjach korzystnie wpływa na zmniejszenie stężenia lipidów. Do polecanych zestawień zaliczają się m.in. kapsułki Bergamel z ekstraktem z owoców bergamoty i czosnku. Ponadto lowastatyny poprawiają wskaźniki związane ze starzeniem się naczyń, co przekłada się m.in. na prędkość fali tętna. Substancje poleca się w szczególności pacjentom z łagodnym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Składniki stanowią etap pośredni pomiędzy zmianą stylu życia a leczeniem farmakologicznym.

    Do szczególnie polecanych zestawień obniżających cholesterol całkowity i LDL-C nalezą monakolina K oraz ekstrakt z bergamoty. Obie substancje hamują syntezę cholesterolu w wątrobie i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego. Dodatkowo bergamotka działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Nutraceutyki znajdziesz m.in. w suplemencie diety Monolipid K. W niektórych wypadkach lekarz może zadecydować o zastosowaniu statyn lub zalecić połączenie ekstraktów roślinnych z farmaceutykami.

    Bergamota i monakolina K – przeciwwskazania

    Nutraceutyki wyróżniają się wysoką skutecznością i są dobrze tolerowane przez organizm. Ponadto z analiz konsumenckich wynika, że zdarzenia niepożądane po ich zażyciu zdarzają się w mniej niż 0,04% przypadków. Do głównych przeciwwskazań ich stosowania zaliczają się:

    • Nadwrażliwość na działanie substancji,
    • Ciąża i karmienie piersią,
    • Wiek – suplementów diety z bergamotą i monakoliną nie podaje się dzieciom do 18. roku życia,
    • Choroby wątroby,
    • Niewydolność nerek,
    • Miopatia,
    • Cholestaza,
    • Przyjmowanie leków hamujących aktywność enzymu CYP3A4, np. ketakonazol, erytromycyna).

    Sprawdź witaminy i minerały dla diabetyków.

    Bergamota i monakolina K  a cholesterol

    Komu poleca się nutraceutyki?

    Nutraceutyki odznaczają się wieloma zaletami, a ich skuteczność potwierdzają badania kliniczne. Ze względu na obniżenie parametrów lipidowych rekomenduje się je u pacjentów z:

    • Dysplidemią mieszaną,
    • Cukrzycą oraz zespołem metabolicznym,
    • Niską oraz umiarkowaną hipercholesterolemią,
    • Nietolerancją statyn.

    Pamiętaj, że preparaty bazujące na nutraceutykach, np. suplement diety Monolipid K Forte nie zastąpią leczenia zgodnego z międzynarodowymi wytycznymi. Przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.

    Podsumowanie

    Ekstrakt z bergamoty oraz monakolina K pomagają w osiągnięciu właściwego poziomu lipoprotein we krwi. Ich skuteczność została potwierdzona naukowo. W zależności od stanu zdrowia pacjenta mogą być przyjmowane samodzielnie lub stanowić uzupełnienie kuracji statynami. Pamiętaj, że nutraceutyki nie zastąpią prowadzenia zdrowego trybu życia. Zwracaj również uwagę na skład suplementów. Preparaty nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników, żelatyny, cukru ani substancji słodzących.

    Źródła:

    1. https://ptlipid.pl/blog/2023/02/03/2023-rokiem-walki-z-hipercholesterolemia-konferencja-w-centrum-prasowym-pap/
    2. AFG Cicero, F. Fogacci, A. Zambon, Czerwony ryż drożdżowy na hipercholesterolemię, w: Seminarium JACC Focus.J Am Coll Cardiol [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33538260/, dostęp 31.03.23]
    3. AFG Cicero, F. Fogacci, Stoian AP. I wsp., Nutraceuticals in the Management of Dyslipidemia: Which, When, and for Whom? Could Nutraceuticals Help Low-Risk Individuals with Non-optimal Lipid Levels?, w: Curr Atheroscler Rep. 2021 Aug 4;23(10):57, [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8332568/, dostęp 31.03.23]
    4. AFG Cicero, A. Colletti, Combinations of phytomedicines with different lipid lowering activity for dyslipidemia management, w: Phytomedicine 23/2016, ISSN 0944-7113.
    5. Gliozzi, R. Walker, S. Muscoli i in., Bergamot polyphenolic fraction enhances rosuvastatin-induced effect on LDL-cholesterol, LOX-1 expression and protein kinase B phosphorylation in patients with hyperlipidemia, w: International Journal of Cardiology, 170 (2)/2013, https://www.internationaljournalofcardiology.com/article/S0167-5273(13)01708-7/fulltext [dostęp 3.04.2023].
    6. Di Donna, G. De Luca, F. Mazzotti, A. Napoli, R. Salerno, D. Taverna, G. Sindona, Statin-like principles of bergamot fruit (Citrus bergamia): isolation of 3-hydroxymethylglutaryl flavonoid glycosides, w: Journal of Natural Products, 07/2009.
    7. I. Lamiquiz-Moneo,J. Giné-González, Alisente i in., Effect of bergamot on lipid profile in humans: A systematic review, w: Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 60/2020, [https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10408398.2019.1677554, dostęp 6.04.2023]
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora