Lekomania − czy znasz jej objawy?

17. 10. 2019 · 3 minuty czytania

Lekomania to nałóg dotyczący osób w różnym wieku. Objawia się m.in. rozdrażnieniem, apatią, depresją, problemami w pracy lub szkole. Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Lekomania − czy znasz jej objawy?

Lekomania to uzależnienie od leków. Nałóg może zacząć się całkiem niewinnie: np. od przyjmowania leków na ból głowy lub dla zmniejszenia bólu po kontuzji. Niestety nie jest łatwo rozpoznać u siebie objawy nałogu. Rodzina i bliscy też mogą nie dostrzegać problemu. Warto z wyprzedzeniem zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi symptomami uzależnienia od leków.

Lekomania, czyli uzależnienie od leków może dotyczyć  ludzi z różnych środowisk i o różnych statusach społeczno-ekonomicznych. Ryzyko uzależnienia i szybkość uzależnienia zależy od rodzaju leku. Niektóre leki, takie jak opioidowe środki przeciwbólowe, wiążą się z większym ryzykiem i szybciej uzależniają niż inne. Problem może zacząć się nawet od nadużywania leków, które pomagają łagodzić ból, radzić sobie z atakami paniki czy poprawić koncentrację w szkole lub pracy.

Sprawdź też, jak rozpoznać uzależnienie od leków przeciwbólowych.

lekomania

 

Bez względu na powód, dla którego dana osoba zaczyna brać leki rekreacyjnie czy zgodnie z zaleceniami lekarza może rozwinąć się zwiększona tolerancja. W takiej sytuacji tworzy się potrzeba zażywania większych dawek, dla uzyskania tego samego efektu. Tolerancja organizmu na lek rozwija się, gdy lek jest stosowany zbyt długo lub wystarczająco często, żeby dostosować się do konsekwentnie podwyższanej obecności substancji. Taka sytuacja może utrwalać wzorce częstszego używania, wytwarzać zależność fizyczną od danego środka i ostatecznie prowadzić do poważnego uzależnienia zanim osoba zażywająca leki zda sobie z tego sprawę.

Sprawdź też, czym objawia się uzależnienie od sterydów.

lekomania objawy

    Lekomania - objawy

    Jeśli zażywanie leków powoduje trudności w Twoim życiu w pracy, szkole, w domu lub w związku prawdopodobnie masz problem z ich nadużywaniem. Jakie objawy mogą wskazywać na uzależnienie od leków? W publikacjach poświęconych tematowi uzależnienia od leków najbardziej charakterystyczne objawy lekomanii są podzielone na 2 kategorie.

    Uzależnienie od leków - objawy behawioralne:

    • wzmożona agresja i ciągłe rozdrażnienie
    • letarg, apatia, obojętność
    • depresja
    • gwałtowne zmiany zwyczajów, priorytetów, przekonań
    • problemy w szkole lub pracy

    Uzależnienie od leków - objawy fizyczne:

    • przekrwione, szklane oczy
    • rozszerzone lub zwężone źrenice
    • nagłe zmiany wagi ciała
    • problemy z zaśnięciem lub zbyt długie spanie
    • zaniedbany, niechlujny wygląd
    • słaba koordynacja i osłabiony refleks
    • specyficzny zapach ciała

    Nauka rozpoznawania fizycznych lub behawioralnych oznak używania leków może pomóc w zapobieganiu podobnym sytuacjom.

    Sprawdź też, czym objawia się uzależnienie od kropel do nosa.

    objawy lekomanii

    Lekomania - skutki

    Nadużywanie leków bardzo wpływa na zachowanie, nastrój i zwyczaje osoby uzależnionej. Niektóre substancje upośledzają zdolność koncentracji czy jasnego myślenia. Uzależnienie może pochłonąć Twoje życie i hamować rozwój społeczny i intelektualny. To tylko wzmacnia poczucie izolacji i zwiększa ryzyko depresji.

    Niekorzystne zmiany w wyglądzie zewnętrznym również są skutkiem długotrwałego obciążania organizmu zwiększonymi dawkami chemii. Osoby używające leków w celu odurzenia się mogą przyjmować tak duże dawki, że narażają się na zwiększone ryzyko śmiertelnego przedawkowania.

    Sprawdź też, czym różni się nałóg od uzależnienia.

    uzależnienie od leków objawy

    Uzależnienie od leków - co robić?

    Kiedy uzależnienie wkroczy w zaawansowane stadium, zaprzestanie używania leków bez profesjonalnego leczenia może być niezwykle trudne. Gdy tylko zdasz sobie sprawę, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem, bardzo ważne jest, żeby natychmiast zareagować i zgłosić się po pomoc do specjalisty.

    Uszkodzenia wywołane konsekwentnym wyjaławianiem organizmu przez leki mogą doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Stawienie czoła problemowi bez minimalizowania go lub wymówek może być przytłaczające. Ale to jedyny sposób na powrót do zdrowia i lepsze życie.

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora