Ruszające się zęby u dorosłych. Czy to objaw poważnej choroby?

15. 8. 2018 · 4 minuty czytania

Co zrobić, kiedy ruszają się zęby stałe? Czy można je uratować? Poznaj sprawdzone sposoby na wzmocnienie zębów. Sprawdź, jak się odżywiać, aby zachować mocne kości!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Ruszające się zęby u dorosłych. Czy to objaw poważnej choroby?

Czy pamiętasz ekscytację związaną z pierwszym, ruszającym się mleczakiem? Wypadanie zębów mlecznych u dzieci to naturalny proces fizjologiczny. Zupełnie inaczej podchodzi się do tematu ruszających się zębów u dorosłych. Skąd to się bierze i czy można uratować ruszający się ząb?

Rozchwiany ząb u dorosłych

Ząb tak naprawdę może wykazywać minimalną ruchomość, którą można nazwać podatnością na ruch w wymiarze wargowo-językowym. Nazywamy to w stomatologii 0 stopieniem ruchomości. Stopni ruchomości jest jednak więcej i zależą od tego, jak bardzo chwieje się ząb.

1 stopień ruchomości – ząb przemieszcza się w kierunku wargowo-językowym do 1 mm

2 stopień ruchomości − ząb przemieszcza się w kierunku wargowo-językowym od 1 mm do 2mm

3 stopień ruchomości − oprócz kierunku wargowo-językowego, ząb przemieszcza się również w pionie

Do dokładniejszego, łatwego i bezpiecznego określenia stabilizacji lub stopnia rozchwiania zęba stosuje się urządzenie elektroniczne o nazwie periotest.

Sprawdź też, skąd bierze się próchnica.

 

Co zrobić, gdy rusza się stały ząb?

Nie stosuj żadnych domowych metod, czy rad wygooglowanych w Internecie! Jeżeli zauważysz wzmożoną ruchomość zęba, jak najszybciej umów się na konsultację z specjalistą. Bardzo ważne jest to, żeby „nie próbować” czy ząb rusza się mniej, czy mocniej. Często mamy tendencje do nagryzania i sprawdzania ruchomości zęba. Niestety takie zachowanie tylko pogorszy sytuację. Podrażni ozębną i ząb zacznie chwiać się jeszcze mocniej.

Ruszające się zęby u dorosłych - wyrwany ząb

Jakie są przyczyny ruszających się zębów u dorosłych?

Rozchwianie zęba może być jednym z objawów choroby przyzębia. Choroba ta, u pacjentów, którzy cierpią na zanik przyzębia i wyrostka zębodołowego, sprawia, że obnaża się korzeń, zanika kość, a dodatkowo ząb może się rozchwiać.

Ruszające się zęby u dorosłych mogą także mieć przyczynę w resorpcji, czyli zaniku korzenia zęba pod wpływem przebytego urazu, stosowania zbyt dużych i długotrwałych sił podczas leczenia ortodontycznego, pod wpływem nacisku sąsiednich zębów (np. ucisk na korzenie siódemek wyrzynających się zębów ósmych), przewlekłych zapaleń tkanek okołowierzchołkowych czy rozwijających się torbieli korzeniowych. Leczenie resorpcji jest trudne i takie zęby nie mają najlepszego długoterminowego rokowania.

Sprawdź też, jak używać nici dentystycznych.

Ruszające się zęby u dorosłych - u dentysty

Co więcej, odkładający się kamień poddziąsłowy powoduje stan zapalny i ruchomość zęba. W tym przypadku możesz wykonać zabieg kiretażu, dokładnego poddziąsłowego oczyszczania złogów u specjalisty periodontologa.

Ruchomość może też powstać w wyniku leczenia ortodontycznego. Zgryz urazowy występuje w przypadku wad zębowych. W trakcie leczenia ortodontycznego zęby przemieszczają się przy za wysoko wykonanych wypełnieniach lub odbudowach protetycznych. Podczas żucia, powstaje zbyt duży kontakt na zębie przyczynowym, co prowadzi do poszerzenia ozębnej i ruchliwości zęba, który najczęściej jest bolesny i tkliwy.

Możesz mieć też do czynienia z przejściową ruchomością zębów w czasie leczenia ortodontycznego. Gdy zęby przesuwają się, przejściowa ruchomość nie jest niczym niepokojącym.

Sprawdź też, na czym polega skaling zębów.

Ruszające się zęby u dorosłych - aparat ortodontyczny

 

Ruchomość zęba możesz zauważyć także przy zmianie diety. Ząb może się rozchwiać przy ograniczeniu białka, a także przy niedoborach witaminy D czy wapnia. Ruch zęba możesz nawet wyczuć już przy dotknięciu zęba np. koniuszkiem języka.

Sprawdź też preparaty z wapniem.

Oczywiście, za ruchomość zęba może też odpowiadać uraz. W stanach nagłych niezwłocznie udaj się do specjalisty. W tym przypadku istotny jest czas od urazu do interwencji, bo każda godzina ma istotny wpływ na żywotność uszkodzonego zęba!

Czy można uratować ruszający się ząb?

Rokowanie odnoście ruszającego zęba zależy od tego, jaka jest przyczyna jego rozchwiania. Gdy masz do czynienia z zgryzem urazowym rokowanie jest bardzo dobre. Wystarczy skorygować w zgryzie nadmierny punkt kontaktu, np. na wypełnieniu.

Jeżeli powodem jest gromadzący się kamień poddziąsłowy, to wykonanie odpowiedniego zabiegu stomatologicznego i odpowiednia higiena, powinny również łatwo rozwiązać problem.

Ruszające się zęby u dorosłych - czyszczenie zębów

 

Gdy z kolei masz do czynienia z agresywnym zapaleniem przyzębia, resorpcją korzenia czy wybiciem zęba stałego, rokowanie co do żywotności zęba jest niestety gorsze. Jednak warto pamiętać, że każdy przypadek powinien być najpierw oceniony przez lekarza.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Kiedy za ruszającym się zębem stoi zmiana diety, np. przejście na weganizm lub wegetarianizm, to warto, białko zwierzęce zastąpić je białkiem roślinnym. Przeczytaj też artykuł: Rośliny strączkowe w diecie − czy mogą całkowicie zastąpić mięso? Warto też sprawdzić poziom witaminy D i wapnia. Rozchwiania zębowe, które są spowodowane gromadzącym się kamieniem, wymagają zastosowania kiretażu, skalingu i codziennego systematycznego, dokładnego oczyszczania płytki nazębnej.

Ruszające się zęby u dorosłych - mycie zębów

 

Niektóre podtypy zapaleń przyzębia, po odpowiedniej diagnostyce bakteryjnej (badanie wysięku z kieszonki dziąsłowej) wymagają wdrożenia antybiotykoterapii. Zęby bardzo mocno rozchwiane, których nadmierna ruchomość przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, np. w gryzieniu, warto jest wzmocnić stosując zabieg szynowania. Przy pomocy specjalnej taśmy, wykonanej z włókna szklanego lub przy użyciu niewielkiego drucika fex (tzw. drut retencyjny) skleja się ząb/zęby ruchome z sąsiednimi zębami.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora