Kiedy ból biodra świadczy o zwyrodnieniu?

12. 9. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • objawy
Kiedy ból biodra świadczy o zwyrodnieniu?

Na początku boli jedynie sporadycznie – najczęściej po wzmożonej aktywności fizycznej. Z czasem jednak ból występuje codziennie, również w nocy. Zwykle rozwija się podstępnie i długo nie daje o sobie znać. Mowa o zwyrodnieniu stawu biodrowego, które jest jedną z najpowszechniejszych chorób biodra. Niestety ten problem dotyczy coraz większej liczby ludzi, nie tylko starszych.

Jak dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w stawu biodrowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega, mówiąc w dużym uproszczeniu, na zaburzeniu równowagi między procesami naprawy powierzchni stawowych (czyli chrząstki) a procesami jej uszkadzania.

Chrząstka pokrywająca nasady kości, które tworzą staw, jest jego „amortyzatorem”. Jej śliska powierzchnia, powleczona płynem stawowym, umożliwia prawidłowy ruch w stawie. Za to zniszczona chrząstka staje się chropowata i zaczyna się ścierać podczas ruchu.

Co wtedy się dzieje? Staw broni się i tworzy wyrośla kostne (osteofity), które mają zabezpieczyć właściwe obciążenie powierzchni stawowych. Jednak równocześnie dochodzi do niewłaściwego napięcia tkanek miękkich okołostawowych, czyli więzadeł i przyczepów ścięgien.

Powoduje to ból, często pojawia się także odczyn zapalny w stawie, który objawia się w postaci obrzęku i wysięku w jamie stawowej.

Dlaczego chrząstka stawowa się zużywa?

Proces niszczenia chrząstki stawowej może być wynikiem działania wielu czynników. Z jednej strony zwyrodnienie stawu biodrowego może wynikać z ogólnej predyspozycji – i tu najczęściej winne są geny, które sprawiły, że masz słabą gospodarkę odpowiadającą za tkankę łączną lub po prostu Twoje stawy biodrowe są nieprawidłowo ukształtowane.

Drugą grupą są zmiany zwyrodnieniowe, które powstają w przebiegu różnych chorób współistniejących.

Jakie są najważniejsze czynniki ryzyka wystąpienia zwyrodnienia stawu biodrowego?

CzynnikKomentarz
UrazySzczególnie te przewlekle, a więc przeciążenie stawu spowodowane przez jego nieprawidłowe ustawienie (np. wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego), wykonywaną pracę czy sport. Nie mniejsze znaczenie mają stłuczenia lub złamania w okolicy stawu biodrowego
WiekIm człowiek starszy, tym stawy bardziej zużyte
PłećKobiety według niektórych statystyk częściej chorują, z kolei według innych danych rozkład miedzy płciami jest podobny, ale przebieg u kobiet cięższy

Otyłość i nadwaga

Udowodniono, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała znacząco wpływa na odciążenie stawów i zapobiega ich niszczeniu
Siedzący tryb życiaOgranicza i osłabia ruchomość i wytrzymałość stawów i mięśni
Choroby wrodzone i rozwojoweNp. martwica aseptyczna głowy kości udowej u dzieci (choroba Legga, Calvégo i Perthesa), wrodzona dysplazja stawu biodrowego, złuszczenie nasady kostnej, różnica w długości kończyn dolnych, koślawość lub szpotawość, zespół nadmiernej ruchomości stawów, dysplazje kostno-stawowe
Choroby metaboliczneOchronoza, hemochromatoza, choroba Wilsona, choroba Gauchera
Choroby endokrynologiczneAkromegalia, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, niedoczynność tarczycy

Ból biodra  czy to już zwyrodnienie?

Jednym z pierwszych objawów zwyrodnienia w stawie biodrowym może być uczucie sztywności, które występuje szczególnie po dłuższym siedzeniu lub po nocy. Jednak to ból stawu biodrowego jest najczęściej sygnałem alarmowym i powodem szukania pomocy specjalisty.

W początkowym stadium choroby dominuje ból biodra przy chodzeniu. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości zaczynają doskwierać także w stanie spoczynku lub podczas dotyku. W dalszej kolejności pojawia się ból w biodrze i pachwinie, a także w dole pleców. Szczególnie uciążliwy jest przy wykonywaniu maksymalnego zgięcia w biodrze np. podczas kucania. Czujesz wtedy trzeszczenie i ograniczenie ruchomości chorego stawu. Próbujesz zmniejszać dolegliwości i ustawiasz kończynę w pozycji przeciwbólowej, czyli w przywiedzeniu, rotacji zewnętrznej i przykurczu zgięciowym.

Podświadome unikanie obciążenia bolącego biodra przyczynia się do osłabienia otaczających mięśni, głównie w obrębie pośladka i uda oraz do widocznego utykania.

kobieta z bólem biodra

Jak skutecznie leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego można leczyć chirurgicznie lub zachowawczo. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian, Twojego wieku i Twoich potrzeb. Na przebieg schorzenia możesz wpłynąć poprzez zmianę nawyków, np. zrzucenie zbędnych kilogramów.

Podstawą leczenia jest zawsze rehabilitacja oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (leki przeciwbólowe na ból stawów i mięśni). Do głównych zadań rehabilitacji należy zniwelowanie bólu w stawie, przywrócenie możliwie maksymalnego zakresu ruchomości oraz wzmocnienie mięśni. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe bioder leczy się operacyjnie. W najcięższych przypadkach wykonuje się endoprotezoplastykę, czyli zastępuje się chory staw sztucznym.

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska