Ból w pachwinie u mężczyzn. Co może oznaczać?

12. 9. 2018 · 4 minuty czytania

Dokucza Ci ból w pachwinie? Jakie mogą być tego przyczyny? Czym spowodowane są dolegliwości bólowe u mężczyzn? Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem? Szczegóły poznasz w naszym artykule!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Ból w pachwinie u mężczyzn. Co może oznaczać?

Mężczyźni z reguły dość niechętnie wybierają się do lekarza i często podchodzą do swoich chorób z nadzieją, że same miną. Jednak ból w pachwinie, sprawi, że nawet twardziel uda się do lekarza. Ból ten może wskazywać na wiele różnych chorób jamy brzusznej i miednicy. Jakie przyczyny ma ból w pachwinie? Co może oznaczać kłujący ból w pachwinie?

Ból w pachwinie u mężczyzn

Ból w okolicy pachwiny u mężczyzny to objaw, który bezwzględnie powinien skłonić do wizyty u lekarza, który zbada pacjenta i zrobi z nim szczegółowy wywiad. Sam ból mówi niewiele, ważne są dodatkowe informacje, jak to ile trwa ból, jak intensywny jest i czy występują jakieś objawy towarzyszące czy choroby współistniejące.

Ból w pachwinie u mężczyzn

 

Ból w pachwinie − przyczyny

1. Przepuklina pachwinowa

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie jest przepuklina pachwinowa, czyli wpuklanie się zawartości jamy brzusznej w okolicę kanału pachwinowego. W taki stanie, możesz samodzielnie wyczuć guzowatą zmianę w okolicy pachwiny, która powiększa się podczas kaszlu, śmiechu, kichania i innych sytuacji, gdy napinasz mięśnie brzucha. Przepuklina pachwinowa może być bezobjawowa, może też być przyczyną kłującego bólu w pachwinie.

Sprawdź też, o czym świadczy ból w podbrzuszu.

Przepuklina pachwinowa

2. Problemy ze stawem biodrowym

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego dotyczy głównie osób starszych i jest wynikiem starcia i zniszczenia chrząstek stawowych, które nie spełniają prawidłowo swojej amortyzacyjnej funkcji. W zależności od lokalizacji, możesz odczuwać ból w lewej pachwinie lub w prawej pachwinie. Co bardzo charakterystyczne, ból ten nasila się podczas ruchów biodra i promieniuje do uda i kolana.

Problemy ze stawem biodrowym

3. Jałowa martwica głowy kości udowej

Inną chorobą, która może dotyczyć stawu biodrowego jest jałowa martwica głowy kości udowej, która wynika z obumierania tkanki kostnej i związana jest z zaburzeniami jej ukrwienia. O jałowej martwicy kości możesz przeczytać więcej tu: Jałowa martwica kości – jedna choroba o 40 twarzach!

Przyczyną tej choroby mogą być urazy, nadużywanie alkoholu, przewlekła sterydoterapia czy przewlekłe choroby tkanki łącznej. W odróżnieniu od choroby zwyrodnieniowej stawów, ból w pachwinie w przebiegu jałowej martwicy głowy kości udowej dotyczy również osób w młodych. Cechą charakterystyczną tego bólu jest promieniowanie do pośladka i wewnętrznej powierzchni uda.

4. Problemy urologiczne

Ból w pachwinie u mężczyzny może również zwiastować szerokie spektrum problemów urologicznych, w tym kamicę układu moczowego,zapalenie prostaty, zapalenie jądra i najądrza czy żylaki powrózka nasiennego.

Kamicę charakteryzują kolkowe bóle w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem do pachwiny i  jądra. Ból ten jest tak silny, że uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Więcej o kamicy możesz przeczytać w artykule: Męskie kamienie nerkowe − ból jak przy porodzie?

Przewlekłe zapalenie prostaty to  ból w prawej pachwinie, jak i w lewej jednocześnie. Możesz też odczuwać ból w okolicy krocza i jąder. Jest on bardzo charakterystyczny: tępy, ćmiący i przewlekły. Podobne dolegliwości odczuwają pacjenci z żylakami powrózka nasiennego, u których dochodzi do patologicznego poszerzenia się naczyń żylnych w obrębie worka mosznowego. Daje ono poczucie dyskomfortu zarówno w pachwinie, jak i w worku mosznowym.

Ostra infekcja bakteryjna jądra i najądrza powoduje stan zapalny, którego efektem jest ostry ból jądra z promieniowaniem do pachwiny. Pacjent odczuwa bardzo silny ból jądra, które jest tkliwe i obrzęknięte. Więcej o zapaleniu najądrza możesz przeczytać w artykule: Zapalenie najądrza a skręt jądra – wiesz jak je odróżniać? Warto!

Problemy urologiczne

5. Tętniak aorty brzusznej

Tętniak aorty brzusznej, któremu towarzyszą objawy takie jak rozrywający ból brzucha z promieniowaniem do pachwin i kończyn dolnych, to zdecydowanie najpoważniejszy stan, który jest przyczyną bólu w okolicy pachwiny. Czym właściwie jest tętniak? Jest to patologiczne poszerzenie światła aorty, które może prowadzić do jej pęknięcia. Stan ten grozi bardzo poważnymi powikłaniami i jest zagrożeniem dla życia. Tętniak aorty brzusznej najczęściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku, dlatego tak ważne, żeby nigdy nie bagatelizować objawu, jakim jest ból w pachwinie.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora