Tematy tabu: nietrzymanie moczu w ciąży. Jak przetrwać ten ciężki okres?

26. 1. 2018 · 5 minut czytania

Z czego wynika nietrzymanie moczu w ciąży? Jak zadbać o higienę? Co zrobić, by zminimalizować przykre dolegliwości? Kiedy skonsultować się z lekarzem? Dowiedz się więcej!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Tematy tabu: nietrzymanie moczu w ciąży. Jak przetrwać ten ciężki okres?

Ćwiczenia, odpowiednia higiena, stosowanie wkładek, „profilaktyczne” chodzenie do toalety, odpowiednia postawa ciała chociażby przy kichaniu − to tylko kilka ze sposobów, jak radzić sobie z przykrym i uciążliwym problemem nietrzymania moczu w ciąży.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu w ciąży?

Nietrzymanie moczu w ciąży dotyczy wielu kobiet. Szczególnie w ostatnim trymestrze, kiedy to rosnące w brzuchu dziecko uciska na pęcherz moczowy. Wtedy nawet zwykłe wyjście z domu staje się kłopotliwe, tym bardziej, jeśli w pobliżu nie ma toalety. Pocieszę Cię jednak, że tego typu problemy często problemy ustępują po porodzie. Nim to nastąpi, warto wiedzieć, jak uniknąć krępujących sytuacji i nie zminimalizować nietrzymanie moczu w ciąży.

Po pierwszym szoku, który następuje po zaobserwowaniu u siebie tego problemu, nachodzi pytanie: „dlaczego to spotkało właśnie mnie, przecież jestem młoda i zdrowa?” Otóż, jest to tylko jedna i, wbrew pozorom, łagodna dolegliwość z całego spektrum, która może dopaść Cię w czasie ciąży.

Sprawdź, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu w ciąży?

 

Powiększona macica, dziecko, wody płodowe − to wszystko uciska pęcherz moczowy i powoduje mimowolne opróżnianie go. Rozciągnięte mięśnie dna macicy, sukcesywnie rozluźniane przez hormony, szykują się do porodu i nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu. Medycyna nazywa to wysiłkowym nietrzymaniem moczu, który ustępuje samoistnie po porodzie wraz ze stabilizującą się gospodarką hormonalną oraz wracającymi do formy mięśniami.

 

Nietrzymanie moczu w ciąży – jak walczyć z objawami? 

1. Częste wypróżnianie, czyli siusianie na zapas

Korzystaj z toalety z wyprzedzeniem, zanim poczujesz parcie na pęcherz. Ilość wypitych płynów powinna być wskazówką, kiedy częściej odwiedzać ubikację. Dobra rada: nie wychodź z domu zanim się nie wysikasz! Jeśli planujesz pobyt na świeżym powietrzu, lepiej wcześniej zrobić małe rozpoznanie okolicy pod kątem najbliższej toalety.

Ważne! Najczęstszym błędem kobiet, które mają problem z nietrzymaniem moczu w ciąży, jest ograniczanie przyjmowanych płynów, chcąc uniknąć „mokrej niespodzianki” będąc poza domem. W ciąży musisz zasilić dwa organizmy, dlatego powinnaś trzymać się zalecanych przez lekarzy 2 l płynów dziennie (woda nawilża cały organizm, pomaga w walce z zaparciami, ciążowymi nudnościami i zapaleniem pęcherza).

Sprawdź też, czego unikać w ciąży.

Jak walczyć z objawami nietrzymania moczu w ciąży

 

Niestety przy tej dolegliwości istnieje ryzyko, że podczas miłosnego uniesienia zdarzy Ci się popuścić, dlatego warto wcześniej zaliczyć wizytę w toalecie.  

    2. Zwracaj uwagę na to, co pijesz

    W trakcie ciąży łatwo o zapalenie pęcherza, dlatego warto dbać o jego kondycję wszelkimi sposobami. Z tego powodu powinnaś unikać wszelkich napojów podrażniających pęcherz, do których zalicza się herbatę i kawę ze względu na obecność kofeiny. O kolorowych napojach gazowanych nie wspominam, bo wiadomo, że to cukier z cukrem dodatkowo często zmieszany z kofeiną.

    Sprawdź, też jakich ziół unikać w ciąży.

    3. Pamiętaj o wkładkach zabezpieczających

    Problem nietrzymania moczu jest na tyle powszechny wśród ciężarnych, że powstały specjalne wkładki do bielizny, wchłaniające mocz, ale też niwelujące nieprzyjemny zapach. Przydadzą się szczególnie poza domem. Warto też zawsze mieć zapas w torebce.

    4. Wzmożona higiena intymna

    Niestety problemy z nietrzymaniem moczu znacznie wpływają na poczucie komfortu i ogólne samopoczucie kobiet w ciąży. Szczególnie, gdy „mokra niespodzianka” przytrafi się poza domem. Dlatego oprócz wspomnianych wyżej wkładek zabezpieczających, noś w torebce dodatkową parę majtek i chusteczki nawilżające dla dzieci. Czasem zapachowe wersje chusteczek mogą uczulać, dlatego jeśli zaobserwujesz podrażnienie miejsc intymnych, nie rezygnuj z nich całkowicie, tylko sprawdź wersję bezzapachową. Być może wystarczy znaleźć zapach lub firmę, która nie podrażnia Twojej skóry.

    Nietrzymanie moczu sprzyja częstym zakażeniom układu moczowego i pochwy. Stąd też bardzo ważna jest wzmożona higiena okolic intymnych, tak aby nie doprowadzić do zagrażających ciąży infekcji

    − komentuje dr n. med. Magdalena Stoczyńska.

    Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja. Myj dokładnie okolice intymne, gdyż mocz podrażnia skórę i może dojść do infekcji. Często zmieniaj bieliznę – najlepsze będą cienkie, bawełniane majtki.

    Pod materac łóżka możesz podłożyć podkład poporodowy, który doskonale wchłania wilgoć. Będziesz spać spokojniej, nie martwiąc się o nietrzymanie moczu w nocy.

    Higiena intymna podczas ciązy

    5. Ćwiczenia mięśni Kegla

    Ćwiczenia mięśni Kegla wymagają wysiłku i regularności. Najlepiej zacznij ćwiczenia mięśni dna miednicy jeszcze przed ciążą, gdyż wyćwiczone mają szansę oprzeć się uciskającemu brzuchowi. Więcej na ten temat pisałam już w artykule: Bez tabu – nietrzymanie moczu po porodzie. Co powinnaś wiedzieć?

    Ważne! Organizm po porodzie potrzebuje czasu, żeby wrócić do poprzedniego stanu. Zwykle trwa to  do pół roku. Jeśli po tym czasie nadal będziesz miała problemy z nietrzymaniem moczu, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem.

    Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe?

    Częstym pytaniem pojawiającym się na forach internetowych jest: „jak się upewnić, że mam do czynienia z wodami płodowymi, a nie z nietrzymaniem moczu?”. Bądź o to spokojna, bo tego nie da się pomylić.

    Ilość wód płodowych znacznie przewyższa pojemność pęcherza. Zwykle uwalniają się szybko i w większych ilościach (około pojemność połowy szklanki). Wskazówką będzie kolor cieczy – bladoróżowy lub jasnożółty, trochę mętny. Nawet w przypadku powoli uwalniających się wód płodowych, można je odróżnić od moczu.

    Połóż się i sprawdź, czy ilość uwalniającego się płynu wzrosła. Jeśli tak, są to zapewne wody płodowe, gdyż w tej pozycji dziecko nie uciska na kanał rodny. Na stojąco dziecko działa jak korek zatwierdzony u ujścia macicy.

    Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora