Fizjoterapia uroginekologiczna − dlaczego warto z niej skorzystać w ciąży?

16. 3. 2020 · Agnieszka Kawa · 6 minut czytania
 • badania w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna to dość młoda gałąź fizjoterapii, która zajmuje się głównie dysfunkcjami mięśni dna miednicy. Te zaś najczęściej pojawiają się w czasie ciąży i po porodzie. Są to między innymi: nietrzymanie moczu czy brak satysfakcji seksualnej.  Fizjoterapeuta zajmuje się również bólami kręgosłupa i pielęgnacją blizny po cesarce. Zobacz, dlaczego warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego przed porodem.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna się udać każda kobieta. Dlaczego? Dzięki fizjoterapii uroginegologicznej możesz lepiej poznać swoje ciało, nauczyć się poprawnie dbać o mięśnie dna miednicy, dowiesz się między innymi tego, jak poprawnie oddychać i wykonywać codzienne czynności tak, żeby sobie nie zaszkodzić. Jednak najbardziej wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży i po porodzie. To wtedy Twoje mięśnie brzucha, dna miednicy i kręgosłup są najbardziej przeciążone. W niektórych krajach wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest refundowana dla kobiet w ciąży i po porodzie!

fizjoterapia uroginekologiczna

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

1. Dbanie o mięśnie dna miednicy

Fizjoterapia dna miednicy to przede wszystkim profilaktyka i leczenie takich dolegliwości jak:  

 • nietrzymanie moczu (schorzenie to dotyka co 3. kobiety na świecie!)
 • nietrzymanie gazów lub stolca
 • wypadanie narządów rodnych
 • ból przy stosunku seksualnym
 • brak satysfakcji seksualnej
 • bolesne miesiączki

2. Profilaktyka i leczenie rozejścia kresy białej i spojenia łonowego

Rozejście kresy białej to inaczej mówiąc rozejście mięśnia prostego brzucha, które powoduje nieestetyczny wygląd brzucha po porodzie.

3. Regulacja napięcia mięśni brzucha i pomoc w powrocie do jego kształtu sprzed ciąży

4. Bóle kręgosłupa, spowodowane ciążą czy noszeniem dziecka

5. Terapia blizn

W gabinecie fizjoterapeuta pokaże Ci, jak odpowiednio dbać o bliznę po cesarskim cięciu czy po nacięciu krocza, jak ją „mobilizować”. Co oznacza mobilizacja blizny? Jest to specjalny masaż, którego celem jest uelastycznienie blizny tak, żeby zapobiec zrostom i zgrubieniom tkanki łącznej. Zobacz, jak dbać o bliznę po cesarce: Pielęgnacja blizny po cesarce − co zrobić, żeby szybko zniknęła?

fizjoterapia ginekologiczna

Fizjoterapia ginekologiczna w ciąży − dlaczego jest taka ważna?

W ciąży, Twoje ciało bardzo się zmienia. W wyniku zmiany środka ciężkości ciała i szalejących hormonów, pojawiają się zmiany w układzie ruchu i mięśniach dna miednicy. Powodować to może wiele dolegliwości − zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Bóle kręgosłupa czy nietrzymanie moczu − to tylko niektóre z nich. Zobacz, jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie: Jak szybko pozbyć się nietrzymania moczu po ciąży?

Fizjoterapia ginekologiczna w ciąży

W gabinecie dowiesz się, jak dbać o swoje ciało w ciąży, żeby później móc bezpiecznie i zdrowo wrócić do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta podpowie Ci, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności (np. jak wstawać z łóżka, jak się schylać czy odkurzać), tak żeby było to bezpieczne dla Twoich mięśni dna miednicy, mięśni brzucha i kręgosłupa.

W razie dolegliwości bólowych (np. przy bólach krzyża), fizjoterapeuta wykona profesjonalny masaż, który będzie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Mnie, fizjoterapia w ostatnim okresie ciąży, bardzo pomogła na uporczywe bóle krzyża. Moja fizjoterapeutka oprócz masażu, wykonała tzw. taping (czyli oklejenie bolących mięśni specjalnymi plastrami) i pokazała proste ćwiczenia rozciągające, które łagodziły ból kręgosłupa.

Fizjoterapeuta, po konsultacji i badaniu, powie Ci kiedy i w jaki sposób możesz bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej po porodzie.

 

   

  Terapia uroginekologiczna − jak wygląda wizyta?

  Podczas 1. wizyty przeprowadzony zostaje dokładny wywiad. Następnie, fizjoterapeuta poprosi Cię o zdjęcie ubrań (zostaniesz w samej bieliźnie), sprawdzi prawidłowość Twojej postawy. Zbada Twój kręgosłup, miednicę i stawy. Sprawdzi, w jaki sposób oddychasz, jak pracują Twoje mięśnie brzucha i przepona. W razie potrzeby skoryguje technikę oddychania.

  Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu, fizjoterapeuta sprawdzi stan blizny i przeprowadzi jej „mobilizację”, czyli specjalny masaż blizny i mięśni ją otaczających, żeby uelastycznić i rozluźnić ją. Mobilizacja blizny nie tylko poprawi jej wygląd, ale przede wszystkim pomoże zapobiec w przyszłości takim problemom jak bóle kręgosłupa, miednicy czy głowy. Zrosty wewnątrz blizny mogą dodatkowo powodować w przyszłości problemy trawienne, bolesne wzdęcia czy niedrożność jelit. Dlatego tak ważne jest, żebyś mobilizowała swoją bliznę.

  fizjoterapia dna miednicy

  Fizjoterapeuta, jeżeli wyrazisz zgodę, przeprowadzi badanie dopochwowe, aby sprawdzić stan Twoich mięśni dna miednicy. Badania takiego jednak z reguły nie wykonuje się w ciąży i w czasie połogu. Żeby sprawdzić, w jaki sposób aktywujesz dno miednicy, fizjoterapeuta poprosi o skurcz mięśni, a następnie ich rozluźnienie.

  Na koniec, specjalista dobierze Ci i pokaże zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci zarówno w profilaktyce jak i leczeniu męczących Cię dolegliwości. Pomoże w pozbyciu się złych nawyków (dotyczących codziennych czynności, wykonywanych ćwiczeń czy nieprawidłowego oddechu). Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu, nauczy Cię w jaki sposób powinnaś dbać o bliznę. Poinstruuje Cię też odnośnie do tego, kiedy w jaki sposób możesz zacząć ćwiczyć po porodzie.

  terapia uroginekologiczna

  Bardzo się cieszę, że fizjoterapia uroginekologiczna jest coraz bardziej popularna w Polsce. Będąc w pierwszej ciąży, nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Bardzo cieszę się, że w 2. ciąży i obecnie (po ciąży) jestem pod opieką profesjonalnej fizjoterapeutki uroginegologicznej. Widząc problemy, z jakim borykają się kobiety w moje rodzinie, bardzo się cieszę że trafiłam do profesjonalistki w tym zakresie. Tyle lat wmawiano kobietom, że „po porodzie to tak już jest”, „że musi boleć” i „taka nasza uroda”. To bzdury! Proszę Cię, zadbaj o siebie i idź do fizjoterapeuty uroginekologicznego.  

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
   Przeczytaj więcej od tego autora