Zespół Sudecka − objawy choroby i jej konsekwencje

15. 1. 2020 · 3 minuty czytania

Zespół Sudecka wiąże się z zanikiem mięśni oraz ubytkiem tkanki kostnej. Choroba rozwija się stopniowo, a nieleczona prowadzi do niepełnosprawności. Dowiedz się więcej!

Irmina Turek
Irmina Turek
Zespół Sudecka − objawy choroby i jej konsekwencje

Zespół Sudecka polega na zaniku mięśni i ubytku tkanki kostnej. Wynika to z rozwoju stanu zapalnego po złamaniu lub uszkodzenia nerwów w trakcie zabiegów lekarskich. Choroba ta przebiega fazowo i najczęściej dotyka rąk lub nóg. Nieleczona może doprowadzić do kalectwa. Zobacz, czym dokładnie jest zespół Sudecka.

Choroba Sudecka − co to jest?

Choroba Sudecka, czyli algodystrofia nazywana jest również złożonym zespołem bólu miejscowego typu I lub odruchową dystrofią współczulną. Algodystrofia polega na upośledzeniu funkcji ręki lub nogi w efekcie zmian pozłamaniowych lub uszkodzeń nerwów. Można powiedzieć, że jest to nieprawidłowa reakcja układu nerwowego na przebyty uraz.

W efekcie zadziałania czynnika uszkadzającego pojawia się stan zapalny i dochodzi do uszkodzenia tkanek. Z czasem dochodzi do stopniowego zaniku mięśni i ubytku tkanki kostnej. Nieleczona choroba Sudecka może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu i kalectwem. Najbardziej narażone na chorobę są osoby po przebytych złamaniach, urazach stawów i odmrożeniach, czy oparzeniach.

Sprawdź też, z czego bierze się osłabienie mięśni.

zespół sudecka objawy

 

Choroba Sudecka − przyczyny

Choroba ta rozwija się najczęściej w efekcie zadziałania czynnika uszkadzającego. Czynnikiem takim w większości przypadków jest uraz (np. złamanie).

Innymi przyczynami algodystrofii mogą być różnego rodzaju zabiegi (np. artroskopia, czy operacje kręgosłupa) czy choroby, jak np. nowotwór, epizody takie jak zawał serca lub udar mózgu. W niektórych przypadkach przyczyna wystąpienia choroby Sudecka nie jest jasna i ciężko ją określić.

W efekcie zadziałania czynnika uszkadzającego dochodzi do rozwoju zapalenia neurogennego. W miejscu zapalenia powstają zmiany w układzie krwionośnym i uszkodzenia tkanek. Najczęściej uszkodzenia obejmują kości, mięśnie i stawy.

Sprawdź też, czym jest miopatia nabyta.

objaw sudecka

Choroba Sudecka − objawy

Po czym poznać zespół Sudecka? Objawy najczęściej rozwijają się w obrębie nadgarstka, stawu kolanowego czy skokowego. Choroba przeważnie atakuje kończyny i rzadko pojawia się w obrębie tułowia czy twarzy. Dolegliwości i zmiany najczęściej występują jednostronnie.

Zespół Sudecka − objawy bólowe i nadwrażliwość

Do typowych objawów zaczynającej się choroby należy silny ból, który sięga poza miejsce, w którym doszło do urazu. Zwykle jest odczuwany przewlekle.

Dodatkowo kończyna jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju bodźce, takie jak ciepło czy dotyk. Czynniki zewnętrzne, które na zdrowej kończynie nie spowodowałby odczucia bólu, na dotkniętym chorobą obszarze wywołają dyskomfort czy ból. Zwykle nadwrażliwość jest mniejsza po uniesieniu kończyny do góry.

Sprawdź też leki przeciwbólowe.

choroba sudecka objawy

Zespół Sudecka − objawy osłabienia kończyny

Dodatkowo w efekcie stanu zapalnego i uszkodzenia tkanki mięśniowej kończyna słabnie. Niektóre ruchy mogą być wręcz niewykonalne. Chory może uskarżać się na drżenia lub skurcze mięśni.

Zespół Sudecka − objawy skórne

Ponadto w miejscu występowania choroby mogą pojawić się zauważalne zmiany skórne. Nadmierne rogowacenie skóry, czy zmiany wyglądu płytki paznokciowej, to tylko niektóre z nich. Innym objawem będzie różnica temperatur skóry na zdrowej i chorej kończynie i wiążące się z tym inne zabarwienie skóry (bladość lub zaczerwienienie). Chorzy mogą również uskarżać się na nadmierną potliwość.

Zespół Sudecka − objawy skórne

Zespół Sudecka − objawy osteoporozy

Innym charakterystycznym objawem jest występująca miejscowo osteoporoza. Zmiany zanikowe tkanki kostnej uwidaczniają się w obrazie RTG. Często też w efekcie rozwoju choroby pojawia się obrzęk.

Sprawdź też, czym objawia się osteoporoza.

Choroba Sudecka − przebieg

W zależności od konkretnego przypadku choroba może rozwijać się w różnym tempie i stopniu. Na początku manifestują się objawy bólowe, nadmierna potliwość czy nadwrażliwość kończyny. Zwykle po okresie około 3 miesięcy w efekcie zmian zanikowych skóra ochładza się, pojawiają się zmiany skórne i ciągłe dolegliwości bólowe. Ostatecznie nieleczona choroba w wyniku postępujących zmian zanikowych prowadzi do przykurczy, upośledzenia działania mięśni, zmian kostnych i uszkodzenia kończyny czy kalectwa.

W przypadku wystąpienia objawów początkowych, czyli bólu i zaburzeń czucia oraz patologicznych reakcji na bodźce należy skonsultować się z lekarzem. Na podstawie wywiadu i badań dodatkowych ustali on diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach pomocna jest również fizjoterapia.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora