Alergia na psa. Leczenie to odczulanie?

20. 2. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Alergia na psa. Leczenie to odczulanie?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego, że nawet osoby uczulone na sierść czworonogów marzą o tym, żeby mieć psa. Oczywiście trudno wyobrazić sobie życie z przewlekłym kichaniem, katarem i swędzeniem spojówek, dlatego też pacjenci pytają lekarzy alergologów o leczenie alergii na psa. Czy możliwe jest odczulanie na psa?

Alergia na psa – co uczula?

Uczulenie na psa to dość częsta dolegliwość wśród alergików. Wystarczy, że osoba uczulona znajdzie się w jednym pomieszczeniu z futrzakiem lub go pogłaszcze, a już po kilku minutach będzie odczuwała swędzenie oczu, a do tego zacznie się kichanie i wodnisty katar. Po pogłaskaniu psa na skórze pojawią się też swędzące rumieniowe zmiany, które alergik rozdrapuje.

Co tak naprawdę uczula alergika? Potocznie mówi się, że ktoś jest uczulony na sierść psa, w rzeczywistości jednak uczulające alergeny znajdują się w naskórku i w ślinie, łoju, pocie czy moczu psów. Dlaczego w takim razie wini się sierść? Sierść stanowi nośnik alergenów − po pogłaskaniu psa zostaje na rękach i odzieży właściciela, kumuluje się w dywanach czy meblach i stymuluje układ immunologiczny alergika.

alergia na psa co uczula

Alergia na psa – jak ją rozpoznać?

Kiedy możesz podejrzewać, że masz alergię na psa? Zwykle wystarczy krótki kontakt ze zwierzęciem, żeby przekonać się, czy reagujesz na niego alergicznie. Jeśli podejrzewasz u siebie ten rodzaj alergii, to najlepiej wybierz się do lekarza alergologa, który za pomocą odpowiednich testów potwierdzi lub wykluczy chorobę.

Najczęstsze objawy alergii na psa to:

  • wodnisty katar
  • kichanie
  • swędzenie i drapanie w nosie
  • łzawienie i swędzenie spojówek
  • obrzęk powiek
  • drapanie w gardle, kaszel
  • swędzenie skóry

objawy alergii na psa

Alergia na psa − odczulanie?

Jeśli lekarz potwierdzi, że masz alergię na psa, możesz zacząć myśleć o leczeniu. Niestety, nie istnieje żadna magiczna tabletka, która eliminuje tę alergię, a jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii na psa jest całkowite unikanie kontaktu z czworonogami.

A co z odczulaniem na psa? Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, to jeden ze sposobów walki z uczuleniami. O ile sposób ten dość dobrze sprawdza się w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin, to odczulanie na sierść psa nie jest już tak skuteczne. Wymaga też od pacjenta dużej cierpliwości.

Jak wygląda takie „odczulanie na sierść psa”? Polega to na podskórnym podawaniu pacjentowi alergenu w odpowiednich odstępach czasu − początkowo częściej, potem rzadziej. Cała procedura jest dość czasochłonna, bo trwa minimum 3 lata, a w jej trakcie nie można mieć kontaktu z czynnikiem alergizującym, bo zwiększa to ryzyko powikłań. Unikanie kontaktu z alergenem jest szczególnie dokuczliwe w przypadku weterynarzy, bo wykonywanie ich pracy staje się trudne czy wręcz nie możliwe. Co gorsza, skuteczność tej formy leczenia alergii na psa na ogół tylko zmniejsza nasilenie objawów, nie eliminuje ich całkowicie.

czy odczulanie działa na alergię

Wielu chorych pyta, czy po odczulaniu alergii na psa, może w końcu przygarnąć wymarzonego czworonoga. Niestety nie − odczulanie nie ma stuprocentowej skuteczności. Dlatego objawy, choć słabsze, mogą się pojawić nawet po zakończonym leczeniu. Chorzy pytają też o psy mniej i bardziej uczulające – każdy pies, bez względu na to, czy ma sierść, czy włosy, może alergika uczulić. Nie ma psów, które nie uczulają! Zauważono jednak, że samce uczulają bardziej niż suczki, podobnie jak psy śliniące się, jak boksery, i chorujące na łojotokowe zapalenie skóry.

Odczulanie na psa jest jedynie metodą łagodząca przykre objawy związane z uczuleniem na psa. Po zakończonym odczulaniu niestety są nikłe szanse na to, że będziesz mógł przygarnąć psa. Warto skonsultować z alergologiem inne gatunki zwierząt, które są w tym przypadku bezpieczne.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska