Ból palców u nóg – skąd się bierze?

17. 12. 2021 · 6 minut czytania

Bolą Cię palce u nóg? Sprawdź, z czym może się wiązać ten objaw i z jakimi chorobami być może musisz się zmierzyć!

Kinga Zawiłowicz
Kinga Zawiłowicz
Ból palców u nóg – skąd się bierze?

Ból palców u nóg sprawia, iż chodzenie staje się bardzo uciążliwe. Symptom ten pojawia się najczęściej w wyniku urazów, deformacji lub schorzeń ogólnoustrojowych. W większości przypadków jesteś w stanie szybko to wyleczyć, jednak czasami potrzebna jest konsultacja z lekarzem i dłuższa terapia. 

Bolące palce u nóg

Twoje stopy są ciągle narażone na urazy w trakcie chodzenia lub uprawiania sportu, dlatego ból i pieczenie palców u nóg to dość powszechna dolegliwość. Związana jest przede wszystkim z uszkodzeniem skóry, nerwów lub kości oraz stanem zapalnym. Staw śródstopno-paliczkowy, łączący duże palce ze stopą, odpowiada za ruch palucha w górę i w dół. Pełni bardzo ważną funkcję w trakcie chodzenia oraz stania. Jeżeli dojdzie do jego opuchnięcia i stanu zapalnego, odczuwasz problem z poruszaniem oraz prawidłową stabilizacją ciała. Dodatkowo występuje drętwienie, pieczenie lub uczucie ciepła. Objawy te zależą od przyczyny powstania bólu. 

rwący ból palców u nóg

Bóle palców u nóg – przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego bolą palce u nóg? Schorzenie to ma wiele przyczyn, ale najczęściej jest wynikiem urazu, deformacji, zapalenia stawu lub chorób ogólnoustrojowych. 

Złamania lub skręcenia

Objawiają się silnym bólem oraz opuchnięciem w miejscu urazu. Stosowanie zimnych okładów zmniejszy obrzęk stóp. Leczenie ustal ze specjalistą, który skieruje Cię na badania, unieruchomi palce, gdy zajdzie taka potrzeba i określi dalsze leczenie. Sprawdź również: Skręcenie stawu skokowego. Leczenie domowe, czy wizyta na SOR?.

bolące palce u nóg

Wrastający paznokieć

Powstaje w wyniku zbyt krótko lub krzywo obciętego paznokcia. Palec staje się bardzo bolesny, opuchnięty, a gdy dojdzie do zakażenia, pojawia się również ropa. Leczenie polega przede wszystkim na dezynfekcji wrastającego paznokcia, a także noszeniu szerokiego, wygodnego obuwia ze skóry. Dodatkowo stosuj ciepłe kąpiele kilka razy w tygodniu. Gdy leczenie nie przynosi efektów, może to skutkować założeniem klipsa na paznokieć lub usunięciem go częściowo bądź w całości przez specjalistę. Przeczytaj także: Sposoby na wrastające paznokcie. Sprawdź!.

ból dużego palca u nóg

Uszkodzenia i dolegliwości skórne

Ból palca u nóg oznacza także, że mogło dojść do skaleczenia lub zadrapania skóry. Używanie ciasnych butów z bardzo cienką podeszwą jest przyczyną powstania odcisków na palcach i całych stopach. Nie zaleca się chodzenia w butach na wysokim obcasie, ponieważ cały ciężar ciała spoczywa na palcach i śródstopiu, co także sprzyja powstaniu odcisków. 

Haluksy

Jest to deformacja najczęściej dotykająca kobiety. Na stopie tworzy się uciążliwy guzek kostny, który początkowo jest mały, lecz powiększa się w wyniku noszenia wąskiego i ciasnego obuwia. Chodząc w niedopasowanych butach, narażasz się na stan zapalny w obrębie stawów, a także opuchnięcie, zesztywnienie i ból dużego palca u nóg, który promieniuje do całej stopy. 

ból i pieczenie palców u nóg

Haluksy powodują także przekierowania dużego palucha w kierunku drugiego. Palce u stóp stają się koślawe i nachodzą na siebie. Aby zapobiec ich powstaniu, noś szerokie, wygodne obuwie. Zaopatrz się także w produkty podologiczne np. wkładki do butów, kliny między palcowe prostujące koślawe paluchy lub buty ortopedyczne, które zmniejszą ból podczas chodzenia. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych wykonuj masaże lub zażyj leki przeciwbólowe. Jeżeli podczas chodzenia ból jest zbyt silny, zastanów się nad operacyjnym usunięciem haluksów.

Palce młotkowate

Ponownie na tę przypadłość często cierpią kobiety. Objawia się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem, pieczeniem, deformacją, a także przykurczem palców (przede wszystkim dotyczy to drugiego palca u nogi, który jest najdłuższy). Również w tym przypadku bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniego obuwia. 

Neuropatie

Uszkodzenie lub stan zapalny nerwów prowadzi do upośledzenia czucia, drętwienia oraz pieczenia. Choroba ma swój początek w stopach i palcach stóp i bywa wynikiem cukrzycy i nadużywania alkoholu. Sprawdź także: Neuropatia cukrzycowa − czym jest uszkodzenie nerwów przy cukrzycy?.

ból palca u nóg

Zapalenie ścięgien 

Odczuwasz je jako narastający ból na śródstopiu w okolicy dużego palucha, a towarzyszyć mu będzie obrzęk i siniaki. Schorzenie to dotyczy osób, które przeciążają palce u nóg, m.in. baletnic, tancerzy, sportowców i biegaczy.

Zapalenia stawów

Objawem zapalenia stawów jest silny ból w trakcie chodzenia oraz opuchnięty i wrażliwy na dotyk staw. Dodatkowo może pojawić się ból palców u nóg przy zginaniu, ucisk na nerw i uczucie drętwienia.

Reumatoidalne zapalenie stawów 

To choroba tkanki łącznej, w wyniku której wytwarza się ból oraz deformacja stawów. Zniekształcony staw jest bolesny, paluch sztywnieje, a Ty odczuwasz problemy z poruszaniem się. Symptomy te to oznaka zaostrzenia schorzenia.

ból palców u nóg przy zginaniu

Zwyrodnienia stawowe

Dolegliwość ta daje o sobie znać w podeszłym wieku. W trakcie chodzenia lub uprawiania sportu rozwija się ból, zesztywnienie palców u nóg, obrzęk lub bolesny guzek występujący w okolicy stawu dużego palca. Objawy te związane są ze ścieraniem stawu palucha. W celu zlikwidowania obrzęku stosuj okłady. Zalecane jest stosowanie wygodnego obuwia z szerokim czubem.

Dna moczanowa

Związana jest z odkładaniem kwasu moczowego w stawach. Objawy bólowe przeważnie mają początek u palców stóp, ponieważ tam najczęściej krystalizuje się kwas moczowy. Pacjenci często skarżą się na nagły, silny i rwący ból palców u nóg podczas przypadkowego dotknięcia stopy. Dochodzi do obrzęku i zaczerwienienia skóry, lecz stan zapalny znika po kilku dniach. W przypadku tej choroby zgłoś się do lekarza, aby zrobić dodatkowe badania i wdrożyć leczenie. Specjalista może zalecić Ci nawadnianie organizmu, wdrożenie odpowiedniej diety oraz unikanie alkoholu. 

Domowe sposoby na ból palca

Istnieje kilka sposobów, które pomagają w zwalczaniu bólu palucha u nóg. Jednym z nich jest nakładanie zimnych okładów na opuchniętą stopę w celu zmniejszenia obrzęku. Noś wygodne obuwie i unikaj szpiczastych butów na wysokim obcasie. Pamiętaj, aby Twoje buty nie były zbyt ciasne, ponieważ to dodatkowo pogarsza ukrwienie, a noga szybko się męczy.

Twoja stopa powinna być wypoczęta, dlatego stosuj masaże rozluźniające palce oraz ćwiczenia rozciągające. Istotne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aby nacisk na stopę i palce nie był zbyt duży. W celu uniknięcia kontuzji przed wysiłkiem fizycznym zawsze wykonuj rozgrzewkę. Niekiedy zalecane jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które oprócz zmniejszenia bólu, pomagają w zwalczeniu stanu zapalnego. 

bóle palców u nóg przyczyny

Ból palca – poważna dolegliwość?

W większości przypadków ból palca pojawia się w wyniku niewielkich kłopotów zdrowotnych, szybkich do wyleczenia. Nie zawsze oznacza on niebezpieczną chorobę. W bezpośrednim uśmierzeniu bólu pomogą Ci odpowiednie leki, masaże i zimne okłady. Gdy bolesność palucha utrzymuje się przez dłuższy czas, porozmawiaj ze specjalistą o objawach, aby ustalić źródło bólu.

Źródła:

  1. Klamczyńska M., Ciupińska M., Podologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. Białoszewski D., Adamczyk J., Benke G., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014.
  3. Pachocka L., Jarosz M., Dna moczanowa, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
  4. Zimmermann-Górska I., Reumatologia – postępy 2017/2018, Med. Prakt., 2018.
O autorze
Kinga Zawiłowicz
Kinga Zawiłowicz
Ukończyłam Wydział Farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy najbardziej lubię udzielanie porad pacjentom, co czasami bywa bardzo trudne, ale przynosi też wiele satysfakcji. Wolny czas spędzam na podróżach, jeżdżąc na rowerze oraz na saunowaniu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Kinga Zawiłowicz
Kinga Zawiłowicz
Ukończyłam Wydział Farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy najbardziej lubię udzielanie porad pacjentom, co czasami bywa bardzo trudne, ale przynosi też wiele satysfakcji. Wolny czas spędzam na podróżach, jeżdżąc...
Przeczytaj więcej od tego autora