Sposoby na wrastające paznokcie. Sprawdź!

30. 8. 2021 · 9 minut czytania

Walczysz z problemem wrastających paznokci? Sprawdź, jak można sobie z nim poradzić!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Sposoby na wrastające paznokcie. Sprawdź!

Wrastające paznokcie u nóg i u rąk to nic przyjemnego. Samo obcinanie nie wystarcza, a ból związany z tą dolegliwością może być wyjątkowo dokuczliwy. Poznaj domowe sposoby (i nie tylko!) na ukrócenie „odrastającego” problemu.

Skąd biorą się wrastające paznokcie u rąk i u nóg?

Wrastający paznokieć najczęściej dotyczy dużego palca u stopy, jednak zdarza się i na dłoni. Jeżeli wrastający paznokieć jeszcze nie doskwiera Ci tak bardzo i nie sączy się z niego żadna surowicza substancja czy krew, możesz wyleczyć go domowymi sposobami.

O wrastającym paznokciu mówi się wtedy, kiedy paznokieć boleśnie wbija się w wał paznokciowy. Dotyczy to zarówno dłoni, jak i stóp. Jednak warto wiedzieć, że wpijające się w skórę paznokcie u rąk zdarzają się znacznie rzadziej niż u stóp. A to dlatego, że do tego stanu bardzo często przyczynia się ucisk na palec. O ten nie jest trudno w za ciasnym obuwiu.

Za wrastający paznokieć często może też odpowiadać uraz, np. przygniecenie palca. Ale nieprawidłowy wzrost powoduje znacznie częściej nieodpowiednia pielęgnacja i higiena. Być może obcinasz lub piłujesz paznokcie zbyt krótko albo za bardzo wcinasz się w rowki paznokci. Na ten problem często narzekać też osoby, które obgryzają paznokcie.

wrastające paznokcie

Czy wiesz, że obgryzanie paznokci jest swojego rodzaju kompulsywnym zaburzeniem psychicznym? Więcej na ten temat pisała Natalia: Obgryzanie paznokci (onychofagia) - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

Paznokieć może też zacząć wrastać w wał paznokciowy, jeżeli masz do czynienia z grzybicą paznokci, przy wycinaniu skórek zacięłaś się lub brud spod paznokci wyciągałaś ostrymi narzędziami. Innymi słowy, wpijaniu się paznokcia sprzyjają różnego rodzaju infekcje.

Natalia Klonowska pisze:

„Przyczyn wrastających paznokci może być kilka. Najczęściej jest to związane z uszkodzeniem płytki paznokciowej i dotyczy dużego palca u stopy. Nosisz lub nosiłaś za ciasne obuwie? Zbyt krótko obcinasz paznokcie lub wycinasz boczne krawędzie płytki? To niestety może prowadzić do powstawania opisanego schorzenia, czyli tzw. otulonego paznokcia (z ang. embedded nail).

Pozostałe przyczyny wrastania paznokci to m.in.:

 • mechaniczne uszkodzenia palucha (od uderzenia),
 • geny (wydłużone palce u stóp, nieprawidłowy wzrost paznokcia),
 • wady stóp,
 • czy szybkie przybieranie na wadze (prowadzi do zmian ustawienia kątów palców – paznokieć rośnie i wbija się w skórę)”.
wrastający paznokieć

Czy wrastające paznokcie bolą?

Ból w okolicy wału paznokciowego to jeden z pierwszych sygnałów, że wzrost paznokcia może być zaburzony. Innym typowym symptomem u dłoni i u stóp bywa ucisk. U młodzieży wrastający paznokieć daje mniejsze objawy, bo jest bardziej miękki i łatwiej wpłynąć na jego odkształcenie i wyprowadzenie na prostą. Z wiekiem paznokcie twardnieją i dlatego wrastające paznokcie u dorosłych, a zwłaszcza u seniorów, którzy nie zawsze mogą samodzielnie zadbać o nie zadbać, są znacznie bardziej bolesne.

W zaostrzonych przypadkach z miejsca, gdzie paznokieć wrasta w skórę, może wydobywać się płyn surowiczy, a jeżeli wda się infekcja, także ropa. W zaawansowanym stadium miejsce to może pokryć się rumieniem, obrzękiem i może wydobywać się z niego ziarnina. Przy takim przypadku zdecydowanie lepiej udać się do dermatologa, a nawet chirurga po pomoc. Możesz też odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu.

wrastający paznokieć jak wyciąć

Kiedy udać się z wrastającym paznokciem do lekarza?

Udaj się do lekarza, kiedy palec z wrastającym paznokciem będzie bardzo boleć, pojawi się obrzęk i zacznie wydobywać z tego miejsca płyn (surowiczy czy ropa). Jeżeli wrastającemu paznokciowi towarzyszy obrzęk, być może wdała się infekcja.

Jak wspomniałam wyżej, z takim problemem udaj się do dermatologa, a ten może skierować Cię do nawet do chirurga. Jeżeli będzie wymagał tego Twój stan, medyk może zdecydować się na wycięcie kawałka paznokcia i skórki. Jest to tak zwana metoda Barletta.

Jak pozbyć się wrastającego paznokcia u nogi? Domowe sposoby, kosmetyczka czy wizyta u lekarza?

Natalia Klonowska pisze:

„Zastanawiasz się, co zrobić z wrastającym paznokciem, skoro przycinanie brzegów nie jest najlepszym rozwiązaniem, a co gorsza może w znacznym stopniu pogłębić bolesne dolegliwości? Masz do wyboru: domowe sposoby, środki dostępne w aptece, wizytę w gabinecie kosmetycznym lub – w cięższych przypadkach – zabieg chirurgiczny”.

wrastający paznokieć co zrobić

Wrastające paznokcie u stóp − domowe sposoby 

Natalia Klonowska kontynuuje:

„Domowe sposoby na wrastające paznokcie u stóp są wskazane tylko i wyłącznie, gdy na placach nie ma rany czy mocnego zaczerwienienia. Zabiegi w domowym zaciszu pomagają zmiękczyć skórę (opuszek palca, a dokładniej wały okołopaznokciowe) oraz płytkę paznokciową. Dzięki temu obrzęk staje się mniejszy a ból mniej odczuwalny.

Wypróbuj moczenie stóp w:

 • gorącej wodzie z szarym mydłem,
 • gorącej wodzie z płatkami mydlanymi,
 • gorącej wodzie z kilkoma łyżkami soli (najlepiej bocheńską).

Za każdym razem mocz stopy około 15 – 20 minut. Powtarzaj kurację raz dziennie. Po zakończeniu kąpieli pod wrastający paznokieć włóż kawałek gazy lub sterylnej waty. Taki opatrunek zmieniaj po każdym moczeniu aż do momentu wystarczającego, nieszkodliwego wzrostu paznokcia. Po tym czasie możesz go równo przyciąć (ale nie za krótko, bo wrócisz do punktu wyjścia)”.

Kosmetyki zmiękczające paznokcie

Natalia poleca także kosmetyki, które pomogą Ci zmiękczyć paznokieć:

„Po kąpieli stóp warto zadbać o dodatkową pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest płyn na wrastające paznokcieKremy do stóp mają działanie nie tylko zmiękczające, ale często też antybakteryjne. Znana firma Scholl ma w swojej ofercie zestawy na wrastające paznokcie (m.in. klamry, których działanie opiszę poniżej)”.

Zmiękczanie paznokci u stóp to najskuteczniejszy i działający długofalowo sposób na wrastające paznokcie. Pomogą Ci w tym liczne kremy i kosmetyki z pantenolem, allantoiną czy przede wszystkim mocznikiem. Nałóż grubą warstwę kremu Eveline na powierzchnię płytki paznokciowej. Kosmetyk zawiera w sobie odżywczy miód manuka oraz 5% stężenie UREA. W zmiękczeniu pomoże Ci także specjalna maść do paznokci SnailMed. Mocznik stanowi aż 23% składu tego kosmetyku. Co więcej, śluz ślimaka wspomaga gojenie się ran. Paznokcie u stóp zmiękczysz także maską do stóp (np.  skarpetki Sholl) z olejem z orzechów makadamia.

Warto także skupić się na leczeniu skóry w miejscu wbijania się paznokcia. Uszkodzenia wału, o ile nie wdała się poważna infekcja i nie sączy się z niego płyn surowiczy, pomoże Ci zregenerować specjalistyczna maść Normanail. W jej składzie znajduje się m.in. olej rycynowy, mocznik, ceramidy, keratyna, lanolina, cholesterol oraz witamina E. Ta mieszanka składników odżywi Twoją skórę i przywróci jej równowagę.

co zrobić z wrastającym paznokciem

Nieinwazyjne metody w gabinecie kosmetycznym

Natalia Klonowska pisze o kosmetycznych metodach na wrastające paznokcie:

„Jakie rozwiązania oferują gabinety kosmetyczne? Jednym z nich jest tzw. tamponada. Kawałek specjalnej gazy czy materiału opatrunkowego umieszcza się między wałem okołopaznokciowym (czyli brzegiem skóry przylegającym do paznokcia) a wrastającym paznokciem. Może być on nasączony odpowiednimi środkami, które mają zmiękczyć skórę. Opatrunek ma wchłaniać płyn tkankowy, czy ropę w przypadku stanu zapalnego, stąd nazwa zabiegu”.

Taki zabieg można wykonać zarówno w przypadku paznokcia u stopy, jak i u dłoni.

wrastający paznokieć jak leczyć

Natalia kontynuuje:               

„Kolejna metoda to rurki Sulci-Protektor. Można powiedzieć, że jest to również rodzaj „wkładki” oddzielającej brzeg skóry od wrastającego paznokcia. Rurkę wsuwa się na przygotowany wcześniej brzeg paznokcia i utrwala specjalną masą do odbudowywania paznokci. Dzięki temu płytka paznokciowa jest wyprowadzana na prawidłowy tor wzrostu.

Inne rozwiązanie to Klamra BS Quick - co ciekawe można ją kupić w drogerii czy sklepie, oczywiście wraz z instrukcją użycia. Można ją stosować, gdy nie pojawił się jeszcze stan zapalny. Gdy faza wrastania paznokcia osiągnęła stan zaawansowany, klamry używa się razem z rurkami Sulci-Protektor. Jej funkcja to spłaszczenie płytki paznokciowej – nakleja się ją na górną część paznokcia (czyli w miejscu, gdzie jest zawinięty najbardziej) i ma podciągać brzegi paznokcia do góry.

Jako jedną z najbardziej skutecznych metod uważa się klamry ze stali chirurgicznej (np. KlamraVHO-Osthold®Perfect). Działają podobnie, jak wyżej opisane klamry, ale w bardziej zaawansowany i skuteczny sposób. Korygują tor wzrostu płytki paznokciowej”.

Te metody kosmetyczne także można wykorzystać w przypadku wrastających paznokci u dłoni.

W poważnych przypadkach − zabieg u chirurga

Natalia ostrzega:

„Mniej optymistyczna perspektywa, ale w dużym stopniu skuteczna, to zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu części paznokcia (jego boku) lub całości z macierzą i założeniu opatrunku. Istnieją też przypadki całkowitego i nieodwracalnego usunięcia paznokcia, czego nikomu nie życzę”.

jak pozbyć się wrastającego paznokcia

Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem u dłoni w domu?

Jeżeli paznokieć u dłoni daje głównie objawy bólowe, ale nie wydobywa się z niego ani płyn, ani ropa możesz spróbować poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Najważniejsze jest jak najczęstsze przemywanie bolesnego miejsca i moczenie dłoni. Wtedy paznokieć rozmięknie i będzie mniej podrażniał wał paznokcia.

Dłoń z wrastającym paznokciem możesz także moczyć w roztworze antybakteryjnych olejów eterycznych. Tu sprawdzi się olejek lawendowy (uśmierza ból), olejek rozmarynowy czy olejek z drzewa herbacianego. Olejki te wymieszaj najlepiej z olejkiem bazowym. Jak już wspomniałyśmy wcześniej, staraj się jak najbardziej zmiękczyć paznokcie. Na ból i zmiękczeni, zarówno skórek, jak i paznokci, pomoże moczenie dłoni w wodzie z solą przez 10 lub 15 minut.

Jeżeli koniecznie chcesz pozbyć się problemu wrastającego paznokcia, możesz go wyciąć. Zrób to jednak po długim moczeniu, żeby skóra i paznokieć były miękkie. Pamiętaj, by zabieg wykonać wysterylizowanymi cążkami, a po wycięciu przemyć miejsce alkoholem lub wodą utlenioną. Po usunięciu fragmentu paznokcia zabandażuj palec jałowym opatrunkiem. Przemywaj miejsce wodą utlenioną każdego dnia.

Polecam Ci jednak pozostawienie takiego zabiegu profesjonaliście. Jeżeli nie chcesz iść do lekarza, wybierz się do manicurzystki, która oferuje usługę założenia klamry prostującej. 

Dodatkowo w zmiękczeniu paznokci mogą pomóc także płyny z apteki, np. ziołowy płyn TO lub płyn Gehwol. Nawilżaj paznokcie serum Kerabione

jak usunąć wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć u dłoni i stóp − co robić, żeby uniknąć problemu?

Jeżeli masz problem z wrastającymi paznokciami u dłoni, pamiętaj, żeby właściwie je przycinać. Nie rób tego tępymi nożyczkami. Staraj się też nie wcinać w brzegi paznokcia i zawsze skracaj je na prosto. Żeby uniknąć wrastania paznokci, właściwie pielęgnuj skórki. Przede wszystkim nie wycinaj na siłę dużych, suchych skórek. Zamiast tego nawilżaj je, a najlepiej delikatnie wytnij czystymi cążkami. Dobrym pomysłem będzie także całkowite zaprzestanie trwałego usuwania skórek. Korzystając ze zmiękczających płynów, peelingów lub żeli, możesz po prostu odsuwać skórki wokół paznokci na mokro drewnianym patyczkiem.

Natalia Klonowska dodaje kilka zasad, w kwestii prewencji wrastania paznokcia u stopy:

„Dodatkowo trzeba pamiętać o:

Wrastający paznokieć − co robić? Zmiękczaj!

Co zrobić, gdy paznokieć wrasta w palec u dłoni lub u stopy? Zmiękczaj, zmiękczaj i jeszcze raz zmiękczaj. Możesz to robić, mocząc paznokcie lub intensywnie smarując je preparatami z mocznikiem. Możesz też spróbować wyciąć paznokieć, ale uważaj, aby nie spowodować jeszcze większej szkody. Skorzystaj z pomocy specjalisty: kosmetologa, podologa lub dermatologa. W ostateczności konieczna może okazać się wizyta u chirurga.

Źródła:

Antończak P., Jurzak M., Adamczyk K., Gancarczyk A., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, [w:] Przegl Dermatol 2015, 102, 343–348. Dostępny w Internecie: https://pdfs.semanticscholar.org/fa1c/19a933dab6870543a3c838651ea366699690.pdf, [dostęp: 18.08.2021] 

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Anna Wolska
  Aleksandra Anna Wolska
  Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Anna Wolska
  Aleksandra Anna Wolska
  Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
  Przeczytaj więcej od tego autora