Czy maseczki chronią przed koronawirusem? FAKTY I MITY

2. 12. 2020 · Karolina Rudowska · 9 minut czytania
 • profilaktyka

Temat nowego koronawirusa SARS-CoV-2 nadal nie schodzi z pierwszych stron gazet. Narosło wokół niego sporo mitów, które ciężko oddzielić od prawdy. Co jest faktem, a co plotką w temacie COVID-19? Dlaczego trzeba chodzić w maseczkach? Czy to prawda, że mogą zaszkodzić? Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie zakażenie? Obalam najczęściej powtarzane mity i potwierdzam fakty!

Maska a koronawirus − wojna na fake newsy!

W związku z pojawieniem się na świecie nowego wirusa SARS-CoV-2 w Internecie i innych środkach masowego przekazu można trafić na setki informacji, doniesień i zwyczajnych plotek. Samodzielne oddzielenie rzetelnych wiadomości i oficjalnych zaleceń od mitów niepotwierdzonych wiedzą medyczną, może stanowić nie lada wyzwanie.

Pamiętaj zatem, żeby korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł informacji i unikać przekazywania dalej plotek, które mogą jedynie wywołać panikę i przyczynić się do narastania błędnych przekonań. Jednym z nich jest przeświadczenie, że maseczki nie tylko nie są przydatne, ale nawet mogą zaszkodzić. W związku z tym w Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych, coraz częściej pojawia się pytanie, czy noszenie masek na pewno jest bezpieczne.

Pandemia koronawirusa

Koronawirus − maseczki, środki do dezynfekcji, antybiotyki, olej sezamowy. Co jest prawdą, a co mitem?

Jak może rozprzestrzeniać się koronawirus? Maski chronią czy szkodzą? Czy szczepionka będzie bezpieczna? Koronawirus może przenosić się na paczkach z Chin? Zebrałam dla Ciebie często powtarzane w sieci informacje, które niejednokrotnie mijają się z prawdą. Oto co do tej pory udało się ustalić medykom na temat koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 (stan na 30 listopada 2020).

Koronawirus może być zatrzymany przez maskę

Unikanie skupisk ludzkich i zachowanie dystansu społecznego to kluczowe elementy w kontekście zapobiegania szerzeniu się COVID-19. Niestety, nie zawsze są możliwe do spełnienia. Noszenie masek w przestrzeni publicznej staje się wówczas podstawowym środkiem do zatrzymania transmisji SARS-CoV-2. Wirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, czyli za pomocą śliny i wydzieliny z dróg oddechowych, które rozpryskują się w powietrzu podczas kaszlu, kichania, mówienia czy oddychania. Prawidłowe noszenie maseczek, które zasłaniają nie tylko usta, ale i nos, wyraźnie zmniejsza ryzyko transmisji materiału zakaźnego między ludźmi.

To właśnie dlatego w sytuacji wysokiej liczby przypadków rząd wprowadził obowiązkowe zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie realnie ograniczyć transmisyjność wirusa. Noszenie maski chroni Ciebie i inne osoby przez zakażeniem się w sklepie czy podczas spaceru zatłoczoną ulicą.

Skąd więc tyle kontrowersji w temacie maseczki a koronawirus? Niechęć do maseczek może wynikać z błędnego przekonania o ich szkodliwym wpływie na zdrowie. Pamiętaj, że prawidłowe używanie maseczki nie wpływa negatywnie na stan dróg oddechowych, nie niesie ryzyka infekcji grzybiczej ani zatrucia dwutlenkiem węgla. Zwróć uwagę, że personel medyczny używa ich przecież od wielu lat. Więcej na temat rodzajów masek ochronnych dowiesz się z artykułu: Środki ochrony osobistej: maski i przyłbice - rodzaje i przeznaczenie.

Jak prawidłowo używać maski ochronnej?

1.Zawsze noś maskę w przestrzeni publicznej, a szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Na chwilę obecną jest to ustawowy nakaz, którego nieprzestrzeganie może być karane mandatem.

2.Nie zapominaj o dystansie społecznym, unikaniu tłumów i częstym myciu rąk. Jeżeli nie możesz umyć rąk, skorzystaj z płynu do dezynfekcji o wysokiej zawartości alkoholu (powyżej 60%).

3. Niemniej istotne jest prawidłowe używanie maski przeciw koronawirusowi, a więc:

 • unikanie dotykania maski, gdy ma się ją na twarzy,
 • używanie jednorazowych masek tylko jeden raz,
 • zmiana maski, gdy zrobi się wilgotna,
 • higiena dłoni przed i po założeniu maski,
 • odpowiednie przyleganie maski do twarzy,
 • bezpieczne jej ściąganie.

Maski na koronawirusa 2019-nCoV

 Koronawirus − szczepionka w takcie przygotowania!

Wraz z pojawieniem się nowej choroby COVID-19 ruszyły intensywne prace nad skuteczną i bezpieczną szczepionką. Proces wynalezienia szczepionki, badania nad jej skutecznością i bezpieczeństwem oraz dopuszczenie jej do użytku trwa z reguły wiele lat. W aktualnej, wyjątkowej sytuacji, naukowcy na całym świecie dokładają wszelkich starań, by stało się to znacznie szybciej. Dotychczasowe wyniki badań wydają się być bardzo obiecujące, a szczepionka ma szansę trafić do Polski już w przyszłym roku.

Szczepionka na koronawirusa 2019-nCoV

Koronawirus atakuje tylko osoby starsze

Na zachorowanie i wystąpienie ciężkich powikłań choroby najbardziej narażone są osoby starsze i osoby z niedoborami odporności lub chorujące na inne ciężkie choroby przewlekłe. Niemniej jednak zachorować może każdy, więc młody wiek i brak obciążeń nie zwalnia Cię z dbałości o higienę i swoje bezpieczeństwo

Koronawirusa leczą antybiotyki

Na tę chwilę nadal prowadzone są badania nad skuteczną terapią choroby. Testuje się mechanizmy działania i wpływ na przebieg COVID-19 różnych leków przeciwwirusowych i immunomodulujących. W szpitalnym leczeniu objawowym stosuje się tlenoterapię, glikokortykosteroidy i leczenie przeciwzakrzepowe. Na sposób leczenia wpływają m.in. przebieg choroby (łagodny vs ciężki), indywidualne uwarunkowania pacjenta (jego stan ogólny, choroby współistniejące) oraz możliwości danej placówki.

Koronawirusa nie leczy się w żadnym wypadku antybiotykami. Antybiotyki to leki skuteczne w leczeniu zakażeń bakteryjnych, a COVID-19 jest chorobą wywoływaną przez wirusa. Antybiotykoterapia może natomiast okazać się konieczna w przypadku wtórnych zakażeń bakteryjnych, które mogą wikłać chorobę. Nigdy nie stosuj ich jednak „na własną rękę”, a jedynie na wyraźne zalecenie lekarza.

Paczki z Chin roznoszą wirusa

Nie istnieją dowody na to, jakoby paczki z Chin mogły być źródłem zakażenia wirusem. Wirus przenosi się miedzy ludźmi przede wszystkim drogą kropelkową, a do namnażania potrzebuje żywego organizmu. Jego przeżywalność na martwych powierzchniach zależy od wielu czynników, a ryzyko zarażenia poprzez taki kontakt jest znacznie mniejsze.

Pandemia koronawirusa z Wuhan

Higiena rąk może ochronić Cię przed wirusem

Żeby chronić się przed zakażeniem, ogromną uwagę zwraca się na higienę rąk. Przede wszystkim myj ręce często i dokładnie − wodą z mydłem. Skuteczne są również płyny i żele odkażające, ale stężenie alkoholu w takim produkcie powinno wynosić co najmniej 60%.

Płukanie nosa solą fizjologiczną i nacieranie się olejem sezamowym zapobiega wirusowi

Doniesienia o tym, że płukanie nosa solą fizjologiczną czy nacieranie ciała olejem sezamowym miałyby mieć jakąkolwiek skuteczność w ochronie przed zachorowaniem na COVID- 19, są mitem. Nie ma żadnych dowodów naukowych, że takie postępowanie mogłoby uchronić przed infekcją.

Mycie rąk przy pandemii koronawirusa

Co to jest koronawirus SARS-CoV-2?

Rodzina koronawirusów znana jest w medycynie już od dawna. Nowy koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się na świecie prawdopodobnie pod koniec 2019 roku w Wuhan, w Chinach. Przypuszcza się, że jest zmutowanym wirusem odzwierzęcym i pochodzi od nietoperzy. SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Przenosi się drogą wziewną, a jego rezerwuar (źródło/drogę przenoszenia) stanowią zakażeni ludzie. W 80% przypadków przebieg COVID-19 jest łagodny, u pozostałych osób rozwija się cięższa postać choroby, a ok. 5% pacjentów rozwija ostrą niewydolność oddechową, wstrząs i niewydolność wielonarządową. Wśród osób krytycznie chorych śmiertelność jest duża i wynosi ok. 50%.

Test na koronawirusa

Koronawirus − leczenie objawowe i leki przeciwwirusowe

Leczenie choroby, jak dotąd, opiera się głównie na leczeniu objawowym. Prowadzone są intensywne badania nad skutecznością leków przeciwwirusowych (np. tych stosowanych w terapii HIV), ale dotychczas żaden lek nie został zarejestrowany do leczenia COVID-19.

Koronawirus − jak się zabezpieczyć przed wirusem?

Jak uchronić się przed zachorowaniem? Przede wszystkim zadbaj o podstawowe elementy higieny − myj często ręce wodą z mydłem co najmniej przez 30 sekundunikaj przecierania brudnymi dłońmi okolic twarzy. Do odkażania rąk możesz stosować preparaty odkażające na bazie alkoholu (min. 60%). Jeśli kichasz lub kaszlesz − zasłaniaj usta i nos, ale nie rób tego dłońmi, a chusteczką, którą od razu potem wyrzuć, lub ramieniem i zgięciem łokcia.

O czym jeszcze pamiętać?

1. Unikaj dużych skupisk ludzkich, a jeśli nie musisz wychodzić − postaraj się zostać w domu.

2.Dbaj o dystans społeczny − zachowuj odległość co najmniej 2 m od innych osób.

3.Unikaj kontaktu z osobami z objawami z układu oddechowego i gorączką.

4.W przestrzeni publicznej zawsze noś maseczkę zakrywającą usta i nos.

5.Jeśli jesteś chory lub przebywasz na kwarantannie nie wychodź z domu! Nie narażaj innych ludzi na zachorowanie i zawsze stosuj się do zaleceń lekarza.

6. Dbaj o swój ogólny stan zdrowia i równowagę psychiczną. Pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie. Unikaj nadmiernego i niepotrzebnego stresu. Zadbaj o higienę i jakość swojego snu. Zrezygnuj z używek i zapewnij sobie odpowiednią aktywność fizyczną.

Żele antyseptyczne na koronawirusa

Koronawirus − Polska. Jak postępować w razie zaobserwowania objawów?

Pamiętaj, że nie wszystkie informacje znalezione w Internecie są prawdziwe i rzetelne. COVID-19 to nowa choroba i wielu rzeczy nadal o niej nie wiemy, przez co rodzą się liczne spekulacje i plotki. Nie bagatelizuj problemu i kieruj się aktualnymi zaleceniami dotyczącymi higieny i postępowania w razie podejrzenia zakażenia, ale nie panikuj!

Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł: np. strony WHO, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, European Centre for Disease Prevention and Control, PAN czy GOV.

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem lub zaobserwowałeś następujące objawy:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • uczucie duszności i trudności z oddychaniem,
 • utrata węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, złe samopoczucie, wysypka, biegunka, ból gardła, nieżyt nosa czy zapalenie spojówek

skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz podejmie decyzję odnośnie konieczności zlecenia testu na koronawirusa i zaleci odpowiednie postępowanie.

Jeśli Twój stan jest ciężki, zadzwoń na 112 lub 999. Powiadom rozmówcę, że podejrzewasz u siebie COVID-19.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną, poinformuj o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. Ale nie podróżuj komunikacją publiczną i unikaj kontaktu z ludźmi.

Pamiętaj, że to Ty możesz być źródłem zakażenia i zadbaj o bezpieczeństwo innych osób. Jeśli nie jesteś pewien, jak odpowiednio i odpowiedzialnie się zachować, zadzwoń na infolinię NFZ pod numer:800-190-590 lub zapoznaj się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. 

 

Źródła:

1. WHO

2. PZH, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

3. PAN, Polska Akademia Nauk

4. Materiały Ministerstwa Zdrowia 

Więcej artykułów na ten temat