Kawa przed treningiem − sposób na pobudzenie organizmu?

27. 3. 2019 · 3 minuty czytania

Czy wiesz, że kawa pozytywnie wpływa na trening? Kofeina pobudza organizm i zwiększa jego wydolność. Napój poleca się szczególnie przed treningami wytrzymałościowymi oraz interwałowymi!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Kawa przed treningiem − sposób na pobudzenie organizmu?

Czy szukasz sposobu na pobudzenie przed zaplanowanym treningiem? Zarówno rano, jak i po całym dniu w pracy nie zawsze chce Ci się iść na dodatkowe zajęcia sportowe, pobiegać czy na siłownie. Z pomocą przychodzi kawa. Tak! Filiżanka kawy przed siłownią to idealna, naturalna „przedtreningówka”. Zobacz, jak kawa działa na Twój organizm przed wysiłkiem fizycznym.

Czy kawa pobudza? Kilka słów o kofeinie

Kawa jest znana ze swoich pobudzających właściwości ze względu na obecną w niej kofeinę.  Kofeina jest alkaloidem purynowym, który naturalnie występuje w żywności jedzeniu. Może być również otrzymywana syntetycznie. Na rynku są dostępne suplementy, w których znajduję się tylko kofeina. Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również  w herbacie, napojach typu cola i w energetykach.

zaparzanie kawy

 

To na czym polega działanie kofeiny? M.in. na zablokowaniu receptorów adenozynowych. To skutkuje zwiększeniem wydzielania niektórych neuroprzekaźników. Dzięki temu kofeina pobudza, zwiększa czujność, koncentrację i przyśpiesza bicie serca. Uważa się, że kofeina może zwiększać wydolność zarówno fizyczną, jak i umysłową. Dlatego też kawa idealnie sprawdza się podczas nauki do egzaminów czy pisania pracy magisterskiej.

Działanie kofeiny jest zależne jej dawki. Kiedy spożyjesz umiarkowaną ilości kofeiny (100 − 250 mg − w podwójnym espresso jest 100 mg) to poprawisz czujność, koordynację ruchową, szybkość reakcji. Jednak spożycie większych dawek kofeiny (500 − ­600 mg) może skutkować pogorszeniem wykonywania tych czynności, uzależnieniem, zbytnią pobudliwością, uczuciem niepokoju czy bezsennością i problemami żołądkowo-jelitowymi.  Uważa się, że picie 3­ − 5 filiżanek kawy dziennie (czyli do 500 mg) jest bezpieczne. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, którym zaleca się dawki kofeiny nie większe niż 200 − 250 mg dziennie.

Sprawdź też, jakie witaminy są niezbędne dla sportowców.

parzenie kawy

 

Ilość kofeiny w kawie zależna jest od wielu czynników, np. od jej pochodzenia, sposobu parzenia itp. Oprócz kofeiny, kawa jest bogata w wiele różnych składników (ponad kilkaset!), a najcenniejsze z nich to drogocenne związki, takie jak polifenole, które mają działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe czy przeciwzapalne.

    Kawa przed siłownią. Przy jakich dyscyplinach sprawdzi się najlepiej?

    Dzięki funkcjom, jakie spełnia kofeina może być ona skuteczna w dyscyplinach sportowych, takich jak:

    • dyscypliny wytrzymałościowe
    • dyscypliny o wysokiej intensywności, treningi interwałowe
    • sporty drużynowe
    • sporty walki
    kawa przed siłownią

    Kawa przed treningiem czy kawa po treningu?

    Kawę najlepiej pić przed treningiem. A to dlatego,  że maksymalne stężenie kofeiny w organizmie człowieka występuje 40 minut po jej spożyciu. Kawa nie na każdego działa w ten sam sposób. Metabolizm kofeiny uwarunkowany jest wieloma czynnikami, takimi jak: stan fizjologiczny, predyspozycje genetyczne czy czynniki środowiskowe. Dlatego niektórym wystarczy 1 kawa na cały dzień, a inni mogą pić ją i 3 dziennie i będą ciągle zmęczeni.

    Sprawdź też, jakie suplementy najczęściej przyjmują sportowcy.

    kawa przed czy po treningu

     

    Kawę można pić również po treningu, ale funkcje, które spełnia nie zostaną przełożone na lepszy trening. Jeżeli po treningu czeka Cię dużo pracy  albo nauki, to jak najbardziej możesz wypić ją po ćwiczeniach, żeby znieść efekt zmęczenia wywołany aktywnością fizyczną.

    Z piciem dużych ilości kawy wiąże się ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, np.: nadmiernej pobudliwości, tachykardii, wzrostu ciśnienia tętniczego (bezpośrednio po spożyciu kofeiny) czy bezsenność.

    Jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem i chcesz dostać turbodoładowanie na treningu, śmiało wypij małą czarną tuż przed treningiem. To pomoże Ci poprawić Twoją koncentrację i wytrzymałość.

      Więcej artykułów na ten temat

      • BCAA – co to jest? Czy warto je przyjmować?

        BCAA – co to jest? Czy warto je przyjmować?

        · 6 minut czytania
        BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, są niezbędnymi składnikami tkanki mięśniowej. Czy zażywanie ich w formie suplementów diety skutecznie wspomaga osoby uprawiające sport? Sprawdź!
      • Kolagen to białko stanowiące niemal 30% ogółu białek w organizmie. Jakie ma właściwości i zastosowanie? W jaki sposób można dostarczać kolagen do organizmu? Sprawdź!
      • Probiotyki i prebiotyki odpowiadają za utrzymanie flory bakteryjnej. Nie są to jednak tożsame preparaty. Sprawdź, jakie są ich różnice i co dla siebie wybrać!
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora