Suplementacja dla sportowców (39)

Sportowcy to szczególna grupa, której zapotrzebowanie na składniki mineralne, składniki odżywcze i witaminy jest znacznie większe niż u przeciętnego człowieka. Dzieje się tak dlatego, że organizm zużywa więcej energii i wydatkuje więcej niezbędnych do funkcjonowania składników, podczas dużego wysiłku fizycznego. Często przez trenerów i lekarzy zalecana jest suplementacja dla sportowców, która wspomóc ma ich organizm w codziennym życiu. Właśnie dlatego w asortymencie producentów tworzących preparaty dla sportowców znajdziesz coraz więcej różnego rodzaju odżywek czy suplementów wspierających nie tylko dobre samopoczucie, ale też rozrost masy mięśniowej. W tym dziale na blogu przybliżymy Ci temat suplementacji dla sportowców - czy i kiedy jest potrzebna i od czego zacząć? Poznasz dokładnie popularne preparaty dla sportowców i łatwiej podejmiesz wybór odpowiednich suplementów.

Suplementy na mięśnie - rodzaje i stosowanie

Suplementacja dla sportowców musi zawierać dokładnie wyliczone ilości witamin i minerałów niezbędnych dla dobrego funkcjonowania organizmu. Powinien dobrać je specjalista, który po wielu precyzyjnych pomiarach i szeregu badań może stwierdzić, jakie zapotrzebowanie na konkretne składniki ma dana osoba. Suplementy dla sportowców bywają bardzo różne. Jedne z najpopularniejszych to l-karnityna, BCAA oraz kreatyna. Są to tzw. suplementy na mięśnie, które pośrednio wpływają na proces ich budowy.
Na rynku dostępne są także odżywki dla sportowców, które także występują w wielu wariantach. Preparaty te są zazwyczaj białkowe i wspomagać mają dostarczanie tego składnika organizmowi. Znaleźć można zarówno białko serwatkowe odzwierzęce, jak i odżywki przeznaczone dla wegan, np. sojowe. Jednak należy zaznaczyć, że samodzielne przyjmowanie takich produktów bez odpowiedniej wiedzy, może źle wpłynąć na organizm, gdyż nadmiar białka, tak samo jak jego niedobór, w diecie nie sprzyja dobrej kondycji i samopoczuciu, może np. upośledzić pracę nerek.