Blog o suplementacji w sporcie

  (37)

Odpowiednia suplementacja sportowców stanowi niezwykle ważny element wpływający na zdrowie i samopoczucie. Przekłada się również na lepsze efekty treningowe i osiąganie dobrych wyników. Zapotrzebowania na składniki odżywcze ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, płeć, wagę, rodzaj uprawianej dyscypliny. Jak powinna wyglądać dieta i suplementacja w sporcie i rekreacji? Czego należy unikać, opracowując codzienne menu? Czym powinna charakteryzować się suplementacja po treningu? Nasz blog rozjaśni Ci wiele istotnych kwestii.

Suplementacja w sporcie – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Suplementacja sportowca nie może być dziełem przypadku. Profesjonalny zawodnik zużywa znacznie więcej energii niż przeciętny człowiek. Stąd też jego dieta musi zawierać wyliczoną ilości witamin i minerałów. W celu ustalenia jadłospisu należy wykonać szereg badań. Odżywianie i suplementacja w sporcie zależą m.in. od ilości tkanki tłuszczowej, bilansu kalorycznego, częstotliwości ćwiczeń. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Suplementacja, trening, regeneracja organizmu – to wątki, które często poruszamy w naszych artykułach.

Suplementy w sporcie – poradnik

Na naszym blogu przedstawiamy także wskazówki dotyczące składników występujących w menu profesjonalnych zawodników. Suplementacja sportowa obejmuje m.in.:

  • Białka stanowiące budulec mięśni (np. drób, ryby, jaja, produkty mleczne),
  • Węglowodany dostarczające energii w trakcie wysiłku (np. makaron, pieczywo, kasza, ryż),
  • Tłuszcze pozwalające na wchłanianie się składników odżywczych oraz wspomagające produkcję hormonów (np. oliwa, masło, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron).

Czy suplementy dla sportowców są zdrowe?

Odpowiednio dopasowana suplementacja w diecie sportowca nie powinna negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że substancje odżywcze w postaci suplementów przyjmowane w nadmiarze wywołują m.in. biegunkę, bóle brzucha i głowy. Nawet naturalne suplementy dla sportowców mogą źle wpływać na samopoczucie i kondycję fizyczną. Stąd też żywienie i suplementacja w sporcie muszą być dopasowane indywidualnie. Jak ułożyć odpowiednie menu? Czy istnieją suplementy zabronione w sporcie? Porady i odpowiedzi na te pytania znajdziesz w publikowanych przez nas artykułach. Zachęcamy do lektury!

Przeczytaj też