Chrapanie u niemowlaka – kiedy do lekarza?
Chrapanie u niemowląt jest groźne, bo może prowadzić do tzw. bezdechów sennych (czyli przerw w oddychaniu), które mogą skutkować nawet śmiercią łóżeczkową. Jeżeli zauważysz, że dziecko czasem chrapie, może warto zastanowić się nad nabyciem monitora oddechu. O tym, na czym polega działanie takiego urządzenia, pisałam w artykule: Monitor oddechu dla niemowlaka: jak działa?
Jeżeli dziecko chrapie częściej niż kilka razy w tygodniu i stan ten utrzymuje się przez miesiąc, warto się udać do lekarza pediatry. Lepiej nie zwlekać z wizytą. Zwłaszcza, że chrapanie niemowlęcia może skutkować niewyspaniem – zarówno jego, jak i rodziców.
Kiedy zauważysz, że chrapaniu towarzyszą przerwy w oddechu dziecka, np. gdy jego wargi, twarz czy dłonie sinieją podczas snu − udaj się do lekarza czym prędzej. Dodatkowymi symptomami, które powinny Cię zaniepokoić są: niewyspanie, drażliwość, utrata masy ciała u dziecka. Do pediatry udaj się udać, jeżeli dziecko ma przez 2 dni gorączkę – wtedy warto sprawdzić, czy to coś bardziej poważnego niż zwykłe przeziębienie.
W pierwszych miesiącach życia niemowlę bardzo często odwiedza pediatrę, co ma związek z koniecznością szczepień. Podczas takiej wizyty warto porozmawiać z lekarzem o kwestiach, które Cię niepokoją. Możesz przy tej okazji wspomnieć o chrapaniu. Pediatra, po przeprowadzeniu wywiadu i przeprowadzeniu badania, zaleci odpowiednie kroki: czy to dalsze badania, czy też skieruje Was do lekarza specjalisty.