Moje niemowlę chrapie! Co robić?

28. 5. 2020 · Agnieszka Kawa · 4 minuty czytania
  • opieka nad niemowlakiem

Nie tylko dorośli chrapią! Chrapanie wcale nie jest rzadkie wśród niemowląt i większych dzieci. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny chrapania u niemowląt i jak sobie z tym poradzić.

Chrapanie u niemowlaka – przyczyny

1. Przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych

Zwykły katar może być przyczyną chrapania niemowląt. Leżenie na pleckach dodatkowo sprzyja temu, że drogi oddechowe Maluszka się zatkane.

2. Alergia

Często powoduje obrzęk śluzówki nosa, co może w konsekwencji może powodować problemy z oddychaniem i chrapanie. Udaj się do alergologa, żeby ją dobrze zdiagnozować i w prowadzić odpowiednie leczenie.

3. Skrzywienie przegrody nosowej

Takie skrzywienie leczy się jedynie operacyjnie, po skończeniu przez dziecko kilku lat. O dokładnym czasie takiego zabiegu zawsze decyduje lekarz.

4. Powiększony migdałek gardłowy

Jest to dość częsta przyczyna długotrwałego chrapania u niemowląt. Żeby móc zdiagnozować tę przypadłość, udaj się do laryngologa, który wykona badanie RTG.

5. Suche powietrze w sypialni

Wilgotność powietrza ma duży wpływ na jakość snu wszystkich domowników. Zbyt suche powietrze może powodować nieodpowiednie nawilżenie dróg oddechowych, a w rezultacie pochrapywanie.

Do innych przyczyny należą: choroby serca lub niektóre choroby genetyczne czy palenie papierosów przez domowników.

niemowlę chrapie

Chrapanie u niemowląt – jak sobie z nim poradzić?

Żeby móc skutecznie walczyć z chrapaniem u dziecka, najpierw najlepiej zdiagnozować przyczynę tego problemu. Jeżeli chrapanie niemowlaka jest skutkiem przeziębienia, wtedy zadbaj o odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych. Można to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju, w którym śpi dziecko. Możesz to zrobić dzięki używaniu nawilżacza powietrza lub przez zawieszenie wilgotnych ręczników.

Po drugie, nawilżaj nosek dziecka wodą morską, np. woda morska dla dzieci Dr.Max, izotoniczny spray do nosa. Możesz również spróbować nawilżyć drogi oddechowe dziecka za pomocą inhalacji. O tym, jak ją wykonać, pisałam w artykule: Inhalacja niemowlaka. Jak ją wykonać krok po kroku

chrapanie u niemowlaka

Jeżeli dziecko ma katar, wtedy spróbuj kilka razy dziennie (choć z częstotliwością też nie powinno się przesadzać) odciągnąć mu katar z nosa. Jako że niemowlak nie potrafi samodzielnie wydmuchać wydzieliny z nosa, zrób to specjalnym aspiratorem. Do wyboru masz tradycyjne „gruszki”, aspirator „napędzany” wdechem rodzica (np.  Bebelo Care Nasal Dr. Max, aspirator do nosa), podłączany do odkurzacza, czy też elektryczny (np. Braun BNA 100, aspirator do nosa). Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć na temat plusów i minusów konkretnych odciągaczy kataru, zapraszam do lektury mojego artykuły: Aspirator do nosa dla niemowląt. Jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka?

Jeżeli wyeliminujesz przeziębienie jako przyczynę chrapania u niemowlaka, a pomimo nawilżania powietrza dziecko nadal ma problemy z oddychaniem w nocy, wtedy warto zastanowić się, czy przyczyną nie jest skrzywiona przegroda nosowa, czy powiększony migdałek gardłowy. W tym celu udajcie się do lekarza.

 

Chrapanie u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Chrapanie u niemowląt jest groźne, bo może prowadzić do tzw. bezdechów sennych (czyli przerw w oddychaniu), które mogą skutkować nawet śmiercią łóżeczkową. Jeżeli zauważysz, że dziecko czasem chrapie, może warto zastanowić się nad nabyciem monitora oddechu. O tym, na czym polega działanie takiego urządzenia, pisałam w artykule: Monitor oddechu dla niemowlaka: jak działa?

Jeżeli dziecko chrapie częściej niż kilka razy w tygodniu i stan ten utrzymuje się przez miesiąc, warto się udać do lekarza pediatry. Lepiej nie zwlekać z wizytą. Zwłaszcza, że chrapanie niemowlęcia może skutkować niewyspaniem – zarówno jego, jak i rodziców.

chrapanie niemowlaka

Kiedy zauważysz, że chrapaniu towarzyszą przerwy w oddechu dziecka, np. gdy jego wargi, twarz czy dłonie sinieją podczas snu − udaj się do lekarza czym prędzej. Dodatkowymi symptomami, które powinny Cię zaniepokoić są: niewyspanie, drażliwość, utrata masy ciała u dziecka. Do pediatry udaj się udać, jeżeli dziecko ma przez 2 dni gorączkę – wtedy warto sprawdzić, czy to coś bardziej poważnego niż zwykłe przeziębienie.

W pierwszych miesiącach życia niemowlę bardzo często odwiedza pediatrę, co ma związek z koniecznością szczepień. Podczas takiej wizyty warto porozmawiać z lekarzem o kwestiach, które Cię niepokoją. Możesz przy tej okazji wspomnieć o chrapaniu. Pediatra, po przeprowadzeniu wywiadu i przeprowadzeniu badania, zaleci odpowiednie kroki: czy to dalsze badania, czy też skieruje Was do lekarza specjalisty.

Aspirator do nosa, przeznaczony jest dla dzieci poniżej 3. roku życia.
Elektryczny aspirator to prosty w użyciu odciągacz kataru dla dzieci.

Więcej artykułów na ten temat