Aspiratory do nosa, aspiratory elektryczne

  (35)
Sortuj według
Aspiratory do nosa

Aspiratory do nosa

Najmłodsze dzieci nie potrafią jeszcze wydmuchiwać wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Na szczęście z pomocą przychodzi aspirator do nosa, który służy do oczyszczania noska z kataru. Urządzenie ułatwi oddychanie, jedzenie, picie i spokojny sen. W aptekach dostępny jest m.in. aspirator elektryczny, do odkurzacza oraz na wdech.Aspirator do nosa – jak działa?

Aspirator do nosa jest urządzeniem stosowanym do dokładnego, bezpiecznego odciągania wydzieliny z nosków najmniejszych dzieci. Niemowlęta nie potrafią jeszcze same jej usuwać, dlatego w ich przypadku katar może być bardzo uciążliwy. Zalegająca wydzielina utrudnia oddychanie, jedzenie i sen. Może powodować też liczne komplikacje zdrowotne, w tym zapalenie ucha środkowego, zatok czy oskrzeli.

Do niedawna najpopularniejszym sposobem usuwania zalegającej wydzieliny z nosków niemowląt było używanie specjalnej gruszki. Przyrząd wykonany z gumy charakteryzuje się elastycznością i łatwo mieści się w dłoni. Na szczycie gruszki znajduje się końcówka z otworem pozwalającym wyciągać wydzielinę. Podczas zabiegu zatyka się nieoczyszczoną dziurkę, a do drugiej przykłada gumowy przyrząd i zasysa wydzielinę. Niestety malutkie dzieci mogą się wyrywać podczas zabiegu, co utrudnia jego przeprowadzenie.

Gruszkę stopniowo wypiera aspirator do nosa. Co jest tego powodem? Przede wszystkim chodzi o siłę ssącą, która w przypadku gruszki okazuje się znacznie słabsza. Minusem wspomnianego przyrządu jest również trudność zachowania go w czystości. Ponadto niewłaściwie użytkowana gruszka może uszkodzić błonę śluzową. Aspirator do nosa jest bardziej higieniczny i bezpieczniejszy w użyciu. To świetne rozwiązanie dla rodziców, których pociechy męczą się z katarem. Dzięki specjalnemu aplikatorowi aspirator do nosa pomaga odessać zalegającą wydzielinę przeszkadzającą podczas snu, jedzenia i picia. Sprawne przeprowadzenie zabiegu będzie istotne szczególnie w przypadku niemowląt oddychających wyłącznie przez nosek.

Dzięki aspiratorom odciąganie wydzieliny z dziecięcego noska okazuje się szybkie, efektywne i bezbolesne. Przynosi natychmiastową ulgę i ułatwia maluchom spokojne zasypianie. Urządzenia delikatnie zasysające wydzielinę można stosować już od pierwszych dni życia dzieci bez obaw o podrażnienia, uszkodzenie błony śluzowej czy inne dolegliwości.Aspirator elektryczny, aspirator na wdech i podłączany do odkurzacza

Aspiratory są produktami poprawiającymi komfort dzieci oraz ich rodziców. Szczególnie ci początkujący mogą czuć się zagubieni w kwestii leczenia dziecięcego kataru. Na szczęście mają szansę skorzystać z urządzeń ułatwiających pozbywanie się wydzieliny z dróg oddechowych. Jakie typy urządzeń można nabyć w aptekach? Do wyboru jest aspirator do nosa elektryczny, ustny oraz podłączany do odkurzacza. Czym charakteryzują się poszczególne modele?

Ustny aspirator do nosa, nazywany też aspiratorem na wdech, służy do czyszczenia noska dziecka poprzez zasysanie powietrza przez specjalny przewód. Przyrząd ma prostą budowę. Składa się z ustnika, rurki przewodzącej zasysane powietrze, obudowy z filtrem zatrzymującym wciągniętą wydzielinę i końcówki umieszczanej w nosku malucha. Zaletą tego typu aspiratorów jest cicha praca. Przyrządów nie zasila się bateriami ani nie podłącza do prądu. Skuteczność usuwania wydzieliny zależy od siły płuc rodzica. Ponadto aspiratory na wdech można łatwo wyczyścić. Do wyboru dostępne są wersje z filtrem oraz bez filtra. Wadą ustnych przyrządów okazuje się możliwość przypadkowego połknięcia kataru wraz z wirusami i bakteriami.

Aspiratory, do których stosowania potrzebny jest odkurzacz, działają podobnie, co modele na wdech. Usta i płuca rodzica zastępuje elektryczne urządzenie. W ich przypadku nie występują wady takie jak przy ustnych modelach, lecz aspiratorów do odkurzacza nie sposób używać w nocy. Głośny dźwięk sprzętu może zakłócać sen domowników. Ponadto hałas generowany przez odkurzacz nie zawsze jest dobrze tolerowany przez maluchy. Urządzenie nie sprawdzi się również podczas wyjazdów. Nie ma się wówczas ze sobą odkurzacza, dlatego użycie przyrządu czyszczącego nos okaże się niemożliwe.

Elektryczny aspirator do nosa cieszy się lepszą opinią niż modele na wdech czy podłączane do odkurzacza. Znacznie ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny i nie potrzebuje do tego dodatkowego oprzyrządowania. Aspirator elektryczny można używać bez hałasu i stresu towarzyszącego korzystaniu z odkurzacza. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, dzięki którym nadaje się do zabrania w podróż. Może być dodatkowo wyposażone w funkcje odwracające uwagę dziecka od zabiegu, na przykład w melodyjki.

Aspirator do nosa elektryczny ma prostą budowę i łatwo utrzymać go w czystości. Jego stosowanie nie podrażnia błon śluzowych, dlatego że delikatnie odsysa katar. W przypadku wyjątkowo gęstej wydzieliny wspomniana zaleta może okazać się wadą. W takiej sytuacji moc urządzenia bywa niewystarczająca. Przyrządy zdecydowanie lepiej radzą sobie z wodnistym katarem.Jak wybrać aspirator do nosa dla dziecka?

Trudno jednoznacznie zdecydować, który z omówionych typów urządzeń jest najlepszy. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb maluchów i ich rodziców.

Elektryczny aspirator do nosa będzie trafionym zakupem, jeśli potrzeba nam sprzętu mobilnego, o niewielkich wymiarach. Taki przyrząd uda się zabrać ze sobą wszędzie. Atutem sprzętu okaże się również jego cicha i delikatna praca. Co jednak zrobić w przypadku gęstej wydzieliny, której odessanie może być problematyczne? W takiej sytuacji rodzice mają szansę wspomóc się solą fizjologiczną albo wodą morską w sprayu. Tego typu preparaty rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usuwanie z pomocą urządzenia.

Jeśli dziecko rzadko ma katar, można zdecydować się na ustny aspirator do nosa albo model podłączany do odkurzacza. Przy sporadycznym stosowaniu nie będą one podrażniać śluzówki, a niedogodności związane z korzystaniem z takich przyrządów okażą się nieistotne.

Ponadto wybierając aspirator dla swojego malucha, warto wziąć pod uwagę miejsce użytkowania sprzętu. Należy zastanowić się, gdzie będzie się korzystało z przyrządu – stacjonarnie w domu, a może w podróży. Do użytku domowego nadaje się w zasadzie każdy model. W podróży najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie elektryczne albo na wdech.

Kolejnym kryterium decydującym o dokonaniu zakupu jest konieczność posiadania dodatkowych urządzeń. W podróży nie ma się dostępu do odkurzacza, dlatego wspomniany model nie sprawdza się na wyjazdach. Ponadto odkurzacze są hałaśliwe, co uniemożliwia uruchamianie ich w nocy.

Ważną kwestią przy wyborze aspiratora okazuje się też moc ssania oraz możliwość jej wyregulowania. Noworodki wymagają delikatniejszych zabiegów niż dwulatki, co warto wziąć pod uwagę, kupując określony model.

Wybierając aspirator, warto kierować się też łatwością czyszczenia. Możliwość szybkiego umycia urządzenia ułatwia opiekę nad chorym dzieckiem. Pozwala też na wykonywanie higienicznych zabiegów przy częstym odciąganiu wydzieliny.Jak przyzwyczaić dziecko do użycia aspiratora?

Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieciom udzielają się emocje rodziców. Oznacza to, że widząc ich zmartwionych i zestresowanych, maluchy mogą poczuć się zaniepokojone. Jeśli dodatkowo zauważą, że rodzice trzymają dziwnie wyglądający przyrząd i próbują przyłożyć im go do nosków, mogą zareagować płaczem. Jeśli wszystkiemu towarzyszy hałas generowany przez pracujący odkurzacz, dziecko łatwo zniechęci się do oczyszczania noska.

Jak zatem przyzwyczaić dziecko do zabiegów? Co zrobić, by nie reagowało płaczem już na sam widok aspiratora? Przede wszystkim należy zachować spokój. Dziecko wyczuje podenerwowanie rodziców, co utrudni przeprowadzenie zabiegu. Jeśli maluch się niepokoi i nie pozwala odciągnąć kataru, warto zastosować jedno z rozwiązań opisanych poniżej.

Zanim użyje się aspirator do nosa, najlepiej odwrócić od niego uwagę dziecka. Można włączyć maluchowi bajkę, dać ulubioną zabawkę albo zainteresować go ciekawą, kolorową książeczką. Małe dziecko zaangażowane w zabawę nie zauważy momentu odciągania kataru.

Innym rozwiązaniem jest pokazanie, że używanie aspiratora to nic groźnego. Można zademonstrować działanie sprzętu na sobie. Zwiększy to zaufanie malucha do nieznanego urządzenia. Ponadto warto potraktować odsysanie kataru jako zabawę w słonie czy odkurzacz. Wówczas dziecko poczuje się pewniej i bezpieczniej, gdy uruchomi się elektryczny aspirator do nosa.

Aby przyzwyczaić malucha do korzystania z aspiratora, można zdecydować się na stosowanie zabawnie wyglądającego modelu. Dostępne są urządzenia w kształcie zwierzątek, np. słonika, który swoją trąbą odciąga katar. Ponadto elektryczny aspirator do nosa może grać wesołe melodyjki, mrugać światełkami lub wykorzystać inny element przyciągający uwagę dziecka.

Korzystając z urządzenia, trzeba zapanować nad swoją mimiką. Maluch zauważy podenerwowanie, stres i zniecierpliwienie. Widząc negatywne emocje, sam zdąży się zdenerwować. Wszystko to utrudni przeprowadzenie zabiegu odsysania. Należy zatem zachować spokojny wyraz twarzy i stworzyć bezpieczne, komfortowe warunki do odciągania kataru. Szybkie i dokładne odsysanie wydzieliny wymaga wprawy, dlatego nie należy się zrażać, jeżeli początkowo coś idzie nie tak.