Monitor oddechu dla noworodka – jak działa?

15. 4. 2020 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • opieka nad noworodkiem

Monitor oddechu to urządzenie, które ma za zadanie zaalarmować rodziców, gdy ich dziecko przestaje oddychać. Używanie monitora pozwala na uniknięcie zespołu SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej), a przede wszystkim daje poczucia bezpieczeństwa rodzicom. Zobacz, na czym polega praca tego urządzenia.

Czujnik oddechu − zdrowie dziecka i komfort rodziców

Noworodek w pierwszych tygodni życia przesypia nawet do 20 godzin na dobę. Jego sen jednak jest niespokojny i przerywany. Więcej na temat snu noworodka pisałam w artykule: Sen noworodka: wszystko co warto o nim wiedzieć. Pamiętam, że po narodzinach moich dzieci przez kilka pierwszych dni nie mogłam spać, bo każdy najmniejszy ruch był dla mnie niepokojący. Tak samo miał mój partner. On, przez pierwsze dni co chwila sprawdzał, czy dziecko oddycha. Trudno jednak czuwać przy nim bez przerwy. Dlatego, monitor oddechu może po prostu pomóc rodzicom w codziennej opiece nad niemowlęciem.

Monitory oddechu nie zapobiegają ani bezdechom, ani nagłej śmierci łóżeczkowej. Ich głównym zadaniem jest zaalarmowanie opiekunów, gdy dzieje się coś niepokojącego. Przede wszystkim poprawiają one komfort psychiczny rodziców.

monitoring oddechu u niemowlaka

Jak działa monitor oddechu dla niemowląt?

Monitor oddechu ma za zadanie (jak sama nazwa wskazuje) monitorować oddech u dziecka. W jaki sposób to robi? To zależy od rodzaju urządzenia.

 

Na rynku dostępne są 2 rodzaje monitorów oddechu:

 • Łóżeczkowe monitory oddechu­ − płyty sensoryczne monitora są umieszczane w łóżeczku pod materacem, sygnał jest przekazywany do stacji (odbiornika) analizującej liczbę oddechów na minutę.
 • Przenośne monitory oddechu − przypinane są do pieluszki bądź do ubranka dziecka. Dzięki temu możesz monitorować sen dziecka niezależnie od tego gdzie się znajduje.

Monitor oddechu noworodka wykrywa przerwę o oddechu dziecka po 15 lub 20 sekundach (w zależności od modelu). Najpierw zaczyna delikatnie wibrować, żeby pobudzić dziecko do oddechu. Jeżeli po kolejnych 5 sekundach nie zarejestruje oddechu, włącza głośny alarm, który ma za zadanie obudzić rodziców.

Monitory oddechu reagują na ruch powietrza w pobliżu łóżeczka. Dlatego, jego prawidłowe działanie może zakłócić przeciąg czy przemieszczający się kot.

Wiele monitorów oddechu ma wbudowaną od razu funkcję „elektrycznej niani”, której zadaniem jest przekazywanie do odbiornika rodziców wszelkiego rodzaju dźwięków dochodzących z pomieszczenia, w którym śpi dziecko. W niektórych modelach dostępna jest także opcja przekazywania obrazu.

monitor oddechu

Co zrobić gdy włączy się alarm?

Po pierwsze sprawdzić, czy dziecko oddycha. Możesz to zrobić nasłuchując oddech przez nos i usta dziecka lub przykładając lusterko do ust, jednocześnie obserwując, czy unosi się klatka piersiowa.

Jeżeli niemowlak cierpi na bezdech, wystarczy lekko potrząsnąć, a on złapie oddech. Jeżeli jednak stwierdzasz brak oddechu, od razu poproś kogoś w domu, żeby wezwał profesjonalną pomoc i zacznij od wykonania 5 wdechów, a następnie rozpocznij restytucję krążeniowo-oddechową: 30 razy uciśnij klatkę piersiową dwoma palcami w odległości około jednego palca poniżej linii sutków. Następnie wykonaj 2 wdechy. Sztuczne oddychanie kontynuuj do momentu odzyskania oddechu przez dziecko lub do przybycia służb ratowniczych.

„Rodzicielstwo to wyzwanie, które w młodych rodzicach budzi bardzo wiele obaw i wątpliwości. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, dzięki którym stawianie pierwszych kroków w roli rodzica wydaje się prostsze. Jednym z takich urządzeń jest monitor oddechu. O ile gadżet ten może faktycznie wykryć bezdech u niemowlęcia, nie może on jednak usypiać czujności rodziców.”

− przestrzega lek. med. Aleksandra Malewska.

Monitor oddechu − dla kogo?

Monitory oddechu przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do 1. roku życia.

Zalecany jest szczególnie niemowlętom z grup ryzyka, czyli między innymi dzieciom:

 • przedwcześnie urodzonym
 • o niskiej masie urodzeniowej
 • z wadą serca
 • z zdiagnozowanym bezdechem
 • z niską punktacją Apgar przy urodzeniu
 • gdy ktoś w rodzinie pali papierosy

monitor oddechu noworodka

Monitor oddechu dla niemowląt − jak wybrać?

Najważniejszą kwestią przy wyborze monitora oddechu jest sprawdzenie, czy posiada on odpowiednie certyfikaty (przede wszystkim musi mieć atest CE − czyli spełniać określone normy europejskie). Muszą być też dostosowane i bezpieczne dla niemowląt. Monitor warto kupić w sprawdzonym miejscu. Najlepiej z „pierwszej ręki” lub z zaufanego źródła. Cena monitora oddechu dla niemowląt waha się między 300 a nawet 1000 zł.

Jakie są wady monitorów oddechowych?

Po pierwsze, łóżeczkowe monitory oddechowe działają jedynie na określonym obszarze łóżeczka. Jeżeli dziecko się przemieści, praca urządzenia zastaje zakłócona. Tak samo, czujnik założony na rączkę czy nóżkę dziecka może się po prostu sunąć. Wszystko to może zaś powodować częste i głośne alarmy, wybudzające rodziców bez potrzeby.

Po drugie, używanie monitora oddechu może uśpić „naturalną” czujność rodziców. Poza tym, często włączające się alarmy mogą spowodować wyłączanie lub ignorowanie urządzenia.

Więcej artykułów na ten temat

 • My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]

  My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]

  · 8 minut czytania
  • opieka nad noworodkiem
  • opieka nad niemowlakiem
  Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
 • Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka? [LECZENIE]

  Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka? [LECZENIE]

  · 6 minut czytania
  • opieka nad noworodkiem
  • opieka nad niemowlakiem
  Biegunka u dzieci to ogromny stres dla rodziców. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie maleństwa. Warto również pamiętać o podawaniu probiotyków i elektrolitów. Dowiedz się więcej!
 • Skala Apgar: co wskazuje i jak ją odczytać?

  Skala Apgar: co wskazuje i jak ją odczytać?

  · 5 minut czytania
  • opieka nad noworodkiem
  Skala Apgar to bardzo ważny parametr określający stan zdrowia noworodków. Testy zostały opracowane w 1953 r. Na czym polegają i o czym świadczą? Dowiedz się więcej!