Brak ochoty na współżycie u mężczyzn. Co może być tego przyczyną?

29. 11. 2018 · 5 minut czytania

Niskie libido u mężczyzn może mieć wiele przyczyn – wiek, problemy z psychiką, choroby. Co zrobić, gdy Twój partner nie ma ochoty na seks? Dowiedz się więcej!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Brak ochoty na współżycie u mężczyzn. Co może być tego przyczyną?

Według Michaliny Wisłockiej, ochota na współżycie u mężczyzn spada wraz z wiekiem. I to już od 18 roku życia! Jednak w niektórych przypadkach brak ochoty na współżycie u mężczyzny może być objawem choroby lub problemów z psychiką. Jeżeli zadajesz sobie pytanie: „dlaczego nie mam ochoty się kochać?”, przejrzyj poniższą listę i sprawdź, czy któraś z podanych przyczyn dotyczy Ciebie.

Brak ochoty na seks − czy to normalne?

Brak ochoty na seks u mężczyzny może mieć wiele, bardzo różnych przyczyn. Zanim jedna zaczniesz zastanawiać się, co jest z Tobą nie tak, odpowiedz sobie na pytanie, jakie jest Twoje naturalne libido. Niskie libido, nie zawsze oznacza całkowity brak popędu seksualnego! Choć libido jest elementem życia każdego człowieka, każdy z nas, niezależnie czy jest to kobieta czy mężczyzna, ma inny popęd seksualny − jedni większy, drudzy mniejszy. Popularny stereotyp, że mężczyzna myśli o seksie średnio co 4 sekundy, jest przerysowany! A nie raz bardzo krzywdzący. Nie każdy z mężczyzn musi, mieć aż tak wybujałe libido.

Sprawdź też suplementy i leki poprawiające libido.

Brak ochoty na seks

 

Żeby ocenić, że Twoje libido spadło, przeanalizuj swoją aktywność seksualną z ostatnich kilku miesięcy i odpowiedz sobie na pytanie, czy tak bardzo się zmieniło i czy faktycznie masz dużo rzadziej ochotę na seks. To, co jest tu najważniejsze: to, że nie masz ochoty na seks w danej chwili jest absolutnie normalne! Mężczyznę też może boleć głowa! Facet w cale nie musi być w gotowości bojowej o każdej porze dnia i nocy. Seks dla organizmu mężczyzny jest znacznie większym wysiłkiem, niż dla kobiet. To wynika z ludzkiej anatomii. Dlatego właśnie, czasem nie warto doszukiwać się problemu, tam gdzie go nie ma. Mężczyzna może też odczuwać presję ze strony partnerki, że przecież ochotę na seks powinien mieć znacznie częściej niż ona. Nic bardziej mylnego!

Problem może zacząć się dopiero, jeżeli stan ten trwa dłużej, przewlekle i staje się to dla Ciebie niewygodne, zaczyna Ci to przeszkadzać.

Sprawdź też, z czego wynikają zaburzenia erekcji.

Brak ochoty na współżycie − przyczyny

Zebrałam dla Ciebie przyczyny braku ochoty na współżycie, jakie najczęściej występują u mężczyzn.

1. Niska samoocena

Męska psychika jest bardzo delikatna i wcale nie tak prosta, jak głoszą stereotypy. Mężczyzna może nie mieć ochoty na współżycie, bo podświadomie boi się tego, że nie zadowoli swojej partnerki. Obawa może dotyczyć wyglądu, także swoich narządów płciowych, sprawności seksualnej, tego, że partnerka nie zostanie zaspokojona, ale nie tylko! Problem może leżeć też w zupełnie innej sferze. Seksualność jest nieodłączną częścią ludzkiej psychiki, której nie da się wyłączyć przed nawias. Dlatego czasem mężczyzna może przenosić do sypialni brak zadowolenia ze swojej pracy, z niskiego stanowiska, niskich zarobków, problemy z dziećmi, z rodzicami etc. Według pewnych źródeł mężczyźni z niską samooceną dość często wiążą się z kobietami pewnymi siebie, które mogą dodatkowo przytłaczać go swoimi sukcesami, osiągnięciami i bezkompromisowym przedstawianiem swoich oczekiwań, tak w sypialni, jak i poza nią.

Rozwiązaniem tego problemu jest najczęściej psychoterapia behawioralna, na której odkryjesz przyczyny swojej niskiej samooceny i zaczniesz nad nią pracować.

Niska samoocena przyczyną braku ochoty na współżycie

2. Stres i przemęczenie

Aby w pełni cieszyć się seksem, człowiek musi być wypoczęty. Stres i przemęczenie to chyba najczęściej występujące przyczyny zaburzenia popędu seksualnego. Stres może powodować nawet problemy z erekcją! Nawiasem mówiąc: problem z erekcją, a brak ochoty na seks to dwie różne kwestie. Brak ochoty na seks można zdefiniować, jako sytuację, że nawet nie masz ochoty rozpocząć współżycia. Problem z erekcją pojawia się, kiedy mimo chęci, nie jesteś w stanie uprawiać seksu i wprowadzić członka we wzwód. Sytuacje te mogą się połączyć, a właściwie łączą się ze sobą nierozerwalnie, kiedy mimo tego, że nie masz ochoty na współżycie, próbujesz uprawiać seks wbrew sobie. Często po to, aby udowodnić coś sobie lub partnerce.

Sprawdź też, czym jest frustracja seksualna w związku.

Stres i przemęczenie przyczyną braku ochoty na współżycie

 

Tu rozwiązanie jest bardzo proste: WAKACJE! Pozwól sobie na chwile relaksu, złap dystans, zacznij chodzić na siłownię, medytację, jogę − pozwól swojemu umysłowi odpocząć, a powróci on do swoich ustawień fabrycznych i nabierzesz znów ochoty na życie i na... współżycie.

3. Problemy hormonalne

To dużo poważniejszy problem. Zaburzenia hormonalne, które mogą powodować obniżone libido najczęściej związane są z obniżonym poziomem testosteronu. Często popęd seksualny spada po 40. roku życia, właśnie w związku ze spadkiem poziomu testosteronu we krwi.

  Brak ochoty na seks może też towarzyszyć wysokiemu poziomowi prolaktyny.

  Jeżeli lekarz stwierdzi, że zaburzenie popędu jest związane z hormonami, może włączyć odpowiednią kurację hormonalną i szukać dalszej przyczyny zaburzonego poziomu hormonów.

  Problemy hormonalne przyczyną braku ochoty na współżycie

  4. Choroby ogólnoustrojowe

  Niskie libido może także towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym. Może być związana z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy też chorobami narządów płciowych. Bardzo często zaburzenia krążenia (związane z cukrzycą, nadciśnienie, miażdżycą) są przyczynami także problemów z erekcją. Na zaburzenia z popędem seksualnym może wpływać też depresja.

  W takich przypadkach pomóc może wizyta u lekarza i włączenie odpowiedniego leczenia.

  Sprawdź też domowe sposoby na potencję.

  5. Leki

  Skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków może być właśnie obniżenie ochoty na seks. Jest dość częste powikłanie w czasie przyjmowania antydepresantów. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny choć wpływają na poprawę nastroju, obniżają jednocześnie popęd seksualny.

  Czy w takim wypadku istnieje sposób na brak ochoty na współżycie? Co robić? Otóż nie musisz wcale odstawiać leków. Badania wykazały, że libido w takim wypadku mogą poprawić treningi cardio, czyli bieganie, szybka jazda na rowerze, etc.

  Wpływ leków na braku ochoty na współżycie

  6. Problemy w związku

  Czasem najciemniej jest po latarnią... A więc przyczyną braku ochoty na seks mogą być po prostu problemy w związku. Być może to sposób w jaki się komunikujecie wpływa na to, że po prostu nie masz ochoty współżyć z partnerką. Czasem problem leży też w zakodowanych reakcjach seksualnych. Być może, do poczucia ochoty na seks potrzebujesz cech u swojej partnerki, która ona nie posiada, np. duży biust, szerokie biodra etc.

  W takim wypadku warto wybrać się do seksuologa lub na terapię dla par. W ten sposób możecie rozwiązać swoje problemy, nawiązać bliskość i odbudować to, co w związku wygasło.

  Problemy w związku przyczyną braku ochoty na współżycie

   

  Jak widzisz istnieje cały szereg przyczyn obniżonego libida. Nie każda związana jest z Twoim zdrowiem. Nie zawsze też brak ochoty na seks jest czymś anormalnym, co należało by leczyć. Najlepszym rozwiązaniem na problemy w sypialni jest czasem odpoczynek i uwolnienie swoich myśli od napiętrzających się problemów.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Redakcja Dr. Max
   Redakcja Dr. Max
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Redakcja Dr. Max
   Redakcja Dr. Max
   Przeczytaj więcej od tego autora