Plamienie po stosunku - czy masz się go bać? Ekspert wyjaśnia!

28. 9. 2021 · Edyta Jakubik · 10 minut czytania

Zauważyłaś krew na pościeli, ale nie masz okresu i nie powinnaś go dostać w najbliższym czasie? Plamienie po stosunku może budzić niepokój, choć jest dość powszechne – dotyka aż 9% miesiączkujących kobiet. W tekście przeczytasz, co może być jego przyczyną oraz kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. 

Na czym polega krwawienie po stosunku?

Krwawienie z pochwy po stosunku, zwłaszcza gdy jego przyczyna nie jest znana, może odbierać nie tylko radość z seksu, ale stanowić także dodatkowe źródło stresu. Może mieć charakter niewielkiego plamienia, wyraźnie widocznego krwawienia bądź zabarwionego na brązowo śluzu.

Krwawienie po seksie to najczęściej jasnoczerwone plamienie po stosunku z pochwy, które pojawia się w ciągu 24 godzin. Zwykle powinno występować tylko wtedy, gdy masz okres. Jednak jeśli Twoje miesiączki są nieregularne, możesz nie mieć pewności, czy krwawienie jest normalne, czy też nie. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny zaburzenia miesiączkowania.

W sytuacji, kiedy nie jesteś pewna, czy pojawiające się krwawienie stanowi część okresu, skontaktuj się ze swoim ginekologiem, aby ustalić jego przyczynę.

plamienie po stosunku

Co może wywołać krwawienie po stosunku?

Wiele kobiet doświadcza krwawienia z pochwy po stosunku od czasu do czasu. Sporadyczne lekkie krwawienie po seksie zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jednak może również wynikać z infekcji, a w rzadkich przypadkach to oznaka raka szyjki macicy. Dlatego jeśli posiadasz pewne czynniki ryzyka lub przeszłaś menopauzę – wymaga to wizyty u lekarza. Sprawdź, co warto wiedzieć o menopauzie. Poniżej przeczytasz o dziesięciu przyczynach, które mogą powodować krwawienie po seksie.

Miesiączka

Może to wydawać się oczywiste, ale zanim zadzwonisz do lekarza, zastanów się, czy aby nie wypada ono mniej więcej o tej porze miesiąca. Jeśli uprawiasz seks tuż przed lub po okresie, może to wyjaśniać krwawienie. Śledzenie swoich okresów pomaga w monitorowaniu stanu własnego organizmu. Obecnie dostępne są aplikacje, które pomogą Ci obserwować Twoje cykle miesiączkowe.

krwawienie po stosunku

Suchość pochwy

Zazwyczaj wiąże się ona z niedoborem estrogenu i często pojawia się po menopauzie. Gdy odczuwasz nasiloną suchość pochwy, tarcie podczas stosunku może powodować krwawienie. Pomocne mogą być lubrykanty lub globulki na suchość pochwy. Natomiast jeśli problemem jest zbyt niski poziom estrogenu, lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą w postaci tabletek, wkładek lub kremu. 

Zapalenie szyjki macicy 

Jest to przeważnie stan zapalny lub infekcja szyjki macicy, które mogą powodować krwawienie lub zmianę w wydzielinie z pochwy. Przeczytaj, czy upławy to oznaka infekcji. Prawdopodobne przyczyny to choroby przenoszone drogą płciową takie jak: chlamydia, rzęsistkowica, bakteryjne zapalenie pochwy lub zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej występującej w pochwie. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który odpowiednio dobierze i przepisze Ci leki na zapalenie pochwy.

jasnoczerwone plamienie po stosunku

Ciąża

Krwawienie we wczesnej ciąży jest powszechne, ale wymaga zweryfikowania przez lekarza. Może ono bowiem wystąpić w przypadku ciąży pozamacicznej, która ma miejsce, gdy ciąża rozwija się poza macicą, na przykład w jajowodzie. To potencjalnie bardzo niebezpieczna sytuacja. Sprawdź, dlaczego badania cytologiczne przed ciążą są ważne?

Ektopia

Inaczej wywinięcie nabłonka kanału szyjki macicy. Miękkie komórki gruczołowe wyściełające wnętrze kanału szyjki macicy rozszerzają się do jej zewnętrznej części, gdzie ogniwa są zwykle twardsze. U wielu kobiet to całkowicie normalne i nie wymaga leczenia. Jednak przy wystąpieniu objawów takich jak: nadmierne wydzielanie lub krwawienie należy udać się do specjalisty. Jeśli pojawia się krwawienie lub ból spowodowany odchyleniem szyjki macicy, który zakłóca Twoje życie seksualne, lekarz może zalecić leczenie.

plamienie po stosunku i ból podbrzusza

Endometrioza 

W tym schorzeniu tkanki endometrium wyściełające macicę wyrastają poza jej obręb. Może to powodować stan zapalny, plamienie po stosunku i ból podbrzusza. Do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny występowania endometriozy. 

Polipy szyjki macicy 

To narośla na otworze szyjki macicy, które czasami wynikają z przewlekłego stanu zapalnego lub zmian hormonalnych. Prawie wszystkie polipy szyjki macicy są łagodne. Jeśli Twoje objawy są niewielkie, leczenie nie będzie konieczne. W przypadku nieregularnych miesiączek zaleca się usunięcie polipów i wykonanie badania histopatologicznego wyciętych tkanek, aby wykluczyć chorobę rozrostową.

krwawienie po seksie

Wypadanie macicy 

Gdy macica ulega przemieszczeniu z normalnej pozycji, czasami odsłonięta zostaje szyjka i inne tkanki. Jeśli następuje znaczna dyslokacja narządu rodnego, może dojść do krwawienia. W przypadku niewielkiego wypadania lekarz może zalecić odchudzanie lub ćwiczenia mięśni Kegla – w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy. Dowiedz się, jak ćwiczyć mięśnie Kegla. W cięższych przypadkach lekarz może włożyć pierścień, który podtrzymuje narząd lub wykonać operację.

Urazy narządu rodnego 

Uszkodzenia tkanki w szyjce macicy są często łagodne, ale mogą powodować krwawienie z pochwy po stosunku. Twój lekarz może przeprowadzić dalszą diagnostykę, aby ustalić przyczynę.

Rak szyjki macicy

Około 11% kobiet z rakiem szyjki macicy ma krwawienie po stosunku. Często jest to pierwszy objaw choroby i wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. W przypadku „komórek przedrakowych” proste leczenie ambulatoryjne może te nieprawidłowe usunąć. Gdy komórki już są „rakowe”, lekarz przypuszczalnie zleci chemioterapię, radioterapię lub operację. 

krwawienie dzień po stosunku

Czy plamienie po stosunku jest groźne?

Kiedy od czasu do czasu pojawia się u Ciebie niewielkie krwawienie, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Jednak jedyny sposób, aby zyskać niepodważalną pewność, stanowi wizyta u ginekologa w celu badania fizykalnego. Gdy krwawienie nastąpi tuż przed miesiączką lub w ciągu kilku dni po jego zakończeniu i nie powtórzy się, nie musisz umawiać się na wizytę u lekarza. Podobnie w przypadku, jeśli niedawno miałaś badanie miednicy czy badanie cytologiczne i uzyskałaś prawidłowy wynik.

Powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

  • swędzenie lub pieczenie pochwy,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • bolesny stosunek,
  • silne krwawienie,
  • silny ból brzucha,
  • ból dolnej części pleców,
  • nudności lub wymioty,
  • niezwykłe upławy.

Dowiedz się więcej!

We wszystkich innych przypadkach – lub jeśli po prostu się martwisz – najlepiej poddać się badaniu, aby wykluczyć infekcję lub poważniejsze dolegliwości.

Czy istnieje większe ryzyko krwawienia po seksie?

Możesz być bardziej narażona na krwawienie po stosunku, jeśli:

  • cierpisz na suchość pochwy,
  • jesteś odwodniona,
  • z powodu agresywnego stosunku,
  • przyjmujesz leki immunosupresyjne,
  • masz obniżoną odporność,
  • masz stan zapalny pochwy,
  • jesteś obciążona genetycznie rakiem szyjki macicy lub macicy,
  • jesteś w okresie okołomenopauzalnym, menopauzalnym lub pomenopauzalnym,
  • uprawiasz seks bez użycia prezerwatywy,
  • odczuwasz lęk lub niechęć do stosunku i intymności,
  • nie posiadasz doświadczenia seksualnego,
  • jesteś narażona na drażniące chemikalia lub alergeny,
  • masz infekcje pochwy lub macicy,
  • leczysz się z powodu cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego.
krwawienie z pochwy po stosunku

Jak zapobiegać krwawieniu po stosunku?

Możesz wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia po seksie.

  • Użyj lubrykantu przed i podczas seksu.
  • Poczekaj trochę dłużej po zakończeniu okresu, aby ponownie zacząć uprawiać seks.
  • Poproś lekarza o usunięcie wszelkich polipów szyjki macicy lub leczenie infekcji szyjki macicy.
  • Wprowadź więcej gry wstępnej przed penetracją.
  • Spróbuj mniej agresywnego seksu.

 

krew po stosunku

Krwawienie z pochwy po stosunku już nie wydaje się takie straszne!

Krwawienie po stosunku seksualnym jest częstym zjawiskiem szczególnie u kobiet, które już nie miesiączkują lub cierpią na schorzenia jajników. U osób miesiączkujących krwawienie dzień po stosunku zwykle samo ustaje. Jednak w przypadku nasilonego krwawienia, które nie ustępuje, konieczna będzie konsultacja lekarska. Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest zalecana zwłaszcza w przypadku kobiet, które doświadczają krwawienia po stosunku w okresach zmian hormonalnych, takich jak: menopauza, ciąża czy karmienie piersią. Wówczas koniecznie należy wykonać dodatkowe badania takie jak: kolposkopia, USG dopochwowe bądź histeroskopia. Często w skład analiz diagnostycznych wchodzi również ocena czystości pochwy czy badanie w kierunku kiły, chlamydii oraz rzeżączki.

Źródła:

  1. Bręborowicz G., Ginekologia, 2003.
  2. Huizen J., Is it normal to bleed after intercourse?, 2020.
  3. Kay C., What Causes Bleeding After Sex?, 2020.
  4. Machalinski A., Bleeding After Sex, 2020.
  5. Wan Y.L., Edmondson R.J., Crosbie E.J., Intermenstrual and postcoital bleeding, 2015.
O autorze
Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
Przeczytaj więcej od tego autora