Znowu to samo! Nawrót grzybicy pochwy

20. 10. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
Znowu to samo! Nawrót grzybicy pochwy

Nawracająca grzybica pochwy to jeden z niezwykle uporczywych problemów, z którym zmaga się wiele kobiet w wieku od 17 do 30 roku życia. Jakie objawy powinny Cię niepokoić? Jakie są przyczyny nawracającej grzybicy pochwy? Czy są sposoby, by częste nawroty grzybicy pochwy przestały być Twoim problemem?

Skąd bierze się nawracająca grzybica pochwy?

Pochwa to narząd, którego flora bakteryjna jest bardzo bogata, ale jednocześnie niezwykle wrażliwa i delikatna. Jeśli jesteś zdrowa, w Twojej pochwie powinny dominować pałeczki kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus. Co ciekawe, te same bakterie znajdziesz w… jogurtach, serach i kefirach!

Dzięki nim pH w pochwie makwaśny odczyn, co zapewnia ochronę przed nadmiernym namnażaniem się innych patogennych mikroorganizmów. Niestety równowaga mikroflory pochwy jest bardzo delikatna i wyjątkowo łatwo dochodzi do jej zachwiania, a wtedy może pojawić się grzybica pochwy.

Czynnikiem, który najczęściej wywołuje nawracającą grzybicę pochwy, jest Candida albicans, czyli drożdżak, który bardzo dobrze czuje się w wilgotnym środowisku błon śluzowych. Grzyb ten stanowi część naturalnej flory Twojego organizmu. Znajduje się np. w przewodzie pokarmowym i, co ciekawe, może występować w Twojej pochwie, nawet jeśli nie masz żadnych objawów infekcji grzybiczej. W sprzyjających warunkach niestety dochodzi do nadmiernego namnażania się Candida albicans, co skutkuje rozwojem wspomnianych wcześniej objawów.

Objawy grzybicy pochwy. Jak rozpoznać tę chorobę?

Jeśli cierpisz na nawracającą grzybicę pochwy, doskonale znasz objawy tej choroby i już na początku sama potrafisz rozpoznać swój problem. Choroba zwykle rozwija się bardzo szybko, a jej objawy są tak uciążliwe, że natychmiast szukasz pomocy lekarza.

Do objawów grzybicy pochwy zalicza się:

  • bardzo silny świąd
  • pieczenie
  • ból okolic intymnych
  • bardzo obfite, gęste serowato-białe upławy

Często jednak grzybica pochwy daje nietypowe objawy i objawia się na przykład jedynie jako ból podczas stosunku, czyli tak zwana dyspareunia.

Obecnie uważa się, że większość kobiet przynajmniej raz w swoim życiu doświadcza grzybicy pochwy, część z nich natomiast cierpi na nawracający typ tej infekcji. Nigdy nie wolno bagatelizować objawów tej choroby, w szczególności jeśli infekcja ma tendencję do nawrotów! Taki stan może być wynikiem rozwijającej się, niezdiagnozowanej jeszcze cukrzycy lub poważnych zaburzeń odporności.

Nawrót grzybicy pochwy

Nawrót grzybicy pochwy – co mu sprzyja?

Nie bez przyczyny lekarze zalecają, by nawet podczas krótkotrwałej antybiotykoterapii stosować probiotyki. To właśnie antybiotyki są jedną z najczęstszych przyczyn nawracającej grzybicy pochwy, ponieważ zwalczają nie tylko patogenne bakterie, ale też te „dobre”, czyli chroniące mikrośrodowisko pochwy pałeczki kwasu mlekowego. Do innych leków, które sprzyjają nawrotom grzybicy, są środki antykoncepcyjne. Wpływają one na gospodarkę hormonalną, na której wahania wrażliwa jest flora pochwy.

Jeśli ciągły nawrót grzybicy pochwy to Twój problem powinnaś zwrócić także uwagę na swoje codzienne nawyki higieniczneSzczególne znaczenie ma tutaj dobór odpowiednich preparatów do higieny intymnej, które powinny mieć kwaśne pH, by nie zaburzać delikatnej równowagi kwasowo-zasadowej Twoich narządów płciowych.

Nawrotom infekcji sprzyjają:

  • nadmierna irygacja pochwy
  • stosowanie silnych środków chemicznych
  • używanie cudzych ręczników
  • noszenie nieprzewiewnej bielizny

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Ciekawy jest fakt, że Twoja dieta w dużej mierze wpływa na zdrowie intymne. Pokarmy bogate w cukryproste powodują nagły wzrost poziomu glukozy we krwi i sprzyjają namnażaniu się drożdżaków. Jeśli zatem masz tendencję do nawrotowej drożdżycy, powinnaś zwrócić uwagę także na to, co jesz!

Pamiętaj! Wszelkie niepokojące objawy powinny być zawsze konsultowane u specjalisty ginekologa. Nigdy nie próbuj leczyć się na własną rękę domowymi sposobami, gdyż opóźnia to postawienie diagnozy i włączenie leczenia.

Aleksandra Malewska