Ból pochwy po stosunku − efekt namiętności czy objaw choroby?

9. 10. 2018 · 4 minuty czytania

Wbrew pozorom ból po stosunku to objaw, na który skarży się wiele kobiet. O czym świadczy? Jak leczy się tę dolegliwość? Jakie badania należy wykonać? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Ból pochwy po stosunku − efekt namiętności czy objaw choroby?

Czy wiesz, że ból pochwy po stosunku to jeden z częstszych objawów, który skłaniają kobiety do wizyty u ginekologa? Problemy intymne kobiet jeszcze do niedawna były tematem tabu. Dziś na szczęście świadomość zdrowia intymnego rośnie, dzięki czemu panie potrafią otwarcie rozmawiać o swoich dolegliwościach. Jednym z takich problemów jest ból po stosunku. Co jest przyczyną takich dolegliwości i skąd może sie brać?

Ból pochwy po stosunku − skąd się bierze?

Dolegliwości bólowe po seksie mają wiele przyczyn. Mogą one być zarówno wynikiem zbyt intensywnego stosunku, jak i objawem choroby.

Przyczyny bólu pochwy po stosunku to najczęściej:

1. Uszkodzenie mechaniczne

Zbyt intensywny seks może naruszyć delikatny nabłonek pochwy i doprowadzić do otarć i urazów. To właśnie mechaniczne tarcie jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu po stosunku. Dolegliwości pojawiają się najczęściej kilka godzin po stosunku i mogą nasilać się z czasem. Błona śluzowa pochwy jest mocno unerwiona, dlatego nawet delikatny uraz powoduje duży ból.

Sprawdź też preparaty do higieny intymnej.

para leżąca na łóżku

 

2. Infekcja intymna

Zakażenie pochwy to częsty problem, z którym zmagają się kobiety. Infekcja pojawia się najczęściej, kiedy masz obniżoną odporność, podczas antybiotykoterapii, po wizycie na basenie czy w trakcie podróży. Drobnoustroje, które wywołują infekcję to bakterie, grzyby i wirusy. Każdy rodzaj infekcji intymnej może sprawiać ból po stosunku, ale i w jego trakcie. Poza dolegliwościami bólowymi, w trakcie infekcji intymnej możesz odczuwać świąd i pieczenie pochwy po stosunku.

3. Choroby skóry i błon śluzowych

Czy wiesz, że zarówno w obrębie skóry, jak i błony śluzowej okolicy intymnych kobiety może dochodzić do reakcji alergicznych? Ich przyczyną może być lateks, składniki żelu intymnego czy środka plemnikobójczego. Nawet zmiana proszku do prania może powodować wyprysk alergiczny tej okolicy! Choroby takie jak liszaj twardzinowy również mogą powodować ból po stosunku. Więcej na temat liszaja twardzinowego przeczytasz w artykule: Liszaj twardzinowy − czy jest zaraźliwy? [Lekarz odpowiada]

4. Brak wystarczającego nawilżenia

Warunkiem czerpania przyjemności z seksu jest odpowiednie nawilżenie błony śluzowej pochwy. Podczas podniecenia seksualnego gruczoły przedsionkowe większe, czyli gruczoły Bartholina, produkują pewien rodzaj śluzu, który powoduje, że wejście do pochwy jest wilgotne i śliskie. Niestety, kiedy śluzu jest za mało, w wyniku tarcia dochodzi do mikrourazów. Co jest przyczyną bólu pochwy po stosunku. Co gorsza, taka naruszona śluzówka jest dodatkowo podatna na infekcje intymne. O zapaleniu gruczołu Bartholina możesz przeczytać w artykule: Gruczoł Bartholina: zapalenie gruczołu może utrudniać współżycie.

ból pochwy po stosunku - brak wystarczającego nawilżenia

 

5. Choroby miednicy mniejszej

Wiele chorób, które toczą się w miednicy mniejszej, mogą być przyczyną bólu pochwy po stosunku. Jedną z takich chorób jest endometrioza, czyli obecność błony śluzowej macicy poza jej jamą. Taka błona śluzowa, mimo nieprawidłowego położenia, reaguje na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego jak normalna śluzówka macicy. Endometrioza powoduje szerokie spektrum objawów, w tym ból po stosunku. Stan zapalny szyjki macicy i zapalenie przydatków, to także choroby objawiające się bólem pochwy po stosunku.

6. Wulwodynia, czyli ból sromu

Wulowodynia to zaburzenie, które polega na odczuwaniu przewlekłego bólu w obrębie sromu i pochwy. Co ciekawe, nie towarzyszy temu żadna choroba narządów płciowych. Kobiety z wulwodynią cierpią na pieczenie, kłucie i ból sromu i pochwy, które mogą nasilać się po stosunku.

Sprawdź też globulki i czopki na zapalenie pochwy.

7. Zespół bólowy miednicy mniejszej (z ang. PID- pelvic inflammatory disease)

Dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza określa się mianem zespołu bólowego miednicy mniejszej. Ból może mieć róże natężenie i charakter. Przyczyną PID mogą być rozmaite choroby w obrębie miednicy małej. Ale zespół ten może mieć również podłoże psychosomatyczne. Jednym z objawów zespołu bólowego miednicy małej jest właśnie ból pochwy po stosunku.

ból pochwy po stosunku - Zespół bólowy miednicy mniejszej

 

Ból pochwy po stosunku − udaj się do lekarza!

Ból pochwy po stosunku to zawsze sygnał, że w obrębie narządów płciowych kobiety dzieje się coś nie tak. Bez względu na przyczynę, boląca pochwa po stosunku wymaga wizyty u ginekologa. Nawet jeśli ból jest przemijający, ma niewielkie natężenie lub pojawia się tylko od czasu do czasu – nie bagatelizuj go. Wybierz się do lekarza, który pomoże rozwiązać Twój problem.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora