Brak apetytu po porodzie − czy to objaw depresji poporodowej?

30. 6. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • dolegliwości po ciąży

Kobieta po porodzie najczęściej odczuwa wilczy apetyt. Nie jest to jednak reguła. Niektóre mamy podczas połogu mogą mieć osłabiony apetyt. Co to może oznaczać? Kiedy zaburzenia apetytu po porodzie są czymś normalnym, a kiedy wskazują na depresję poporodową?

Zero apetytu po porodzie − co to może oznaczać?

Po urodzeniu dziecka, u kobiety dochodzi do wielu gwałtownych zmian w organizmie. Szalejące hormony, kurcząca się macica – to tylko niektóre zmiany. Do tego dochodzi całkiem nowa sytuacja życiowa. Wszystko to wpływa na to, że kobieta w czacie połogu może odczuwać wahania nastroju, a także… zaburzenia apetytu!

brak apetytu po porodzie

Z reguły kobieta po porodzie odczuwa wzmożony apetyt. Związane jest to z tym, że poród to ogromny wysiłek, przy którym można spalić nawet 10 tysięcy kcal! Nie dziwne więc, że po porodzie naturalnym możesz odczuwać wilczy apetyt. Inaczej jest w przypadku zabiegu cesarskiego cięcia.

Pamiętam, że ja po operacji nie miałam w ogóle apetytu. Ból, ogromne emocje i stres sprawiały, że przez kilka kolejnych dni (które z racji na stan zdrowia córki spędziłam w szpitalu), nie jadłam prawie nic. Przyjmowałam jedynie posiłki w postaci płynnej, a i tak się do nich zmuszałam. Zapytałam się lekarza, co może być powodem tego, że nie mam apetytu od porodu. Odpowiedział, że przyczyny mogą być różne, ale prawdopodobnie jest to związane ze stresem.

Sprawdź też, jak powinna wyglądać dieta po porodzie.

objawy depresji poporodowej

Oczywiście, jeżeli taki stan by się dłużej utrzymywał, miałam się zgłosić do lekarza. Po kilku dniach, gdy stan zdrowia mojej córki się ustabilizował, a ja zaczęłam czuć się lepiej, od razu wrócił mi apetyt. Wprawdzie, szpitalnego jedzenia nie za bardzo chciałam tknąć, za to raczyłam się wszystkim, co przynosił mi partner i mama! Frytki, sałatki, słodycze i cytrusy! Co chwila oczywiście słyszałam o tym, czego to nie powinnam jeść karmiąc. Na szczęście, byłam już na tyle zorientowana, żeby wiedzieć, że nie ma czegoś takiego, jak dieta matki karmiącej.

Słabszy apetyt, który trwa kilka dni po porodzie, nie powinien budzić twoich niepokojów. Może on być rzeczywiście skutkiem nadmiaru emocji i stresu. Pamiętaj jednak, żeby, pomimo braku apetytu, jak najwięcej pić. Jest to koniecznie do prawidłowego przebiegu laktacji. Jeżeli problemy z apetytem utrzymują się dłużej niż kilka dni, lepiej zastanowić się, czy przyczyną nie jest depresja poporodowa.

Dowiedz się więcej na temat objawów i leczenia depresji poporodowej.

 

Podkłady poporodowe na noc wykonane z ultraoddychającego materiału.

 

Brak apetytu po porodzie − kiedy może oznaczać depresję poporodową?

Depresja porodowa pojawia się u około 10 − 20% kobiet w ciągu 6 miesięcy od porodu. Depresję charakteryzuje między innymi bardzo obniżony nastrój, zaburzenia snu i brak apetytu (a także nadmierny apetyt).

Jakie objawy, oprócz zaburzeń apetytu, mogą oznaczać depresję poporodową?

  • Brak energii i obniżenie nastroju
  • Uczucie ciągłego przygnębienia
  • Towarzyszące uczucie lęku – o zdrowie dziecka, sytuację rodzinną czy materialną
  • Zmęczenie i osłabienie – brak siły na najprostsze czynności, np. wstanie z łóżka czy umycie się
  • Poczucie, że nic Cię nie cieszy, nawet spędzanie czasu ze swoim nowonarodzonym dzieckiem
  • Poczucie beznadziei – czujesz, że już nigdy nie będziesz zadowolona i szczęśliwa i że nikt nie jest w stanie pomóc Ci w obecnej sytuacji
  • Bezsenność lub nadmierna senność
  • Obwinianie się o wszystko i poczucie, że źle opiekujesz się dzieckiem
  • Trudności z podjęciem najprostszych decyzji

Sprawdź też, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem po porodzie.

depresja poporodowa objawy

Depresja poporodowa może trwać rok, a nawet dłużej. Właśnie dlatego pamiętaj, że depresja poporodowa wymaga leczenia! Niestety, często objawy depresji poporodowej mylone są ze zwykłym przemęczeniem lub baby bluesem. Zwłaszcza młoda mama może bagatelizować objawy depresji. Dlatego ważne jest to, żeby bliscy kobiety byli wyczuleni i w razie czegoś zareagowali. Wsparcie rodziny jest bardzo ważne. Jednak koniecznie idź do lekarza, który oceni, czy rzeczywiście masz do czynienia z depresją poporodową i jakie leczenie warto zastosować.

Obowiązujące od stycznia 2019 roku nowe standardy opieki okołoporodowej nakładają na lekarzy i położne prowadzące ciąże, przeprowadzenia na kobiecie ciężarnej badania dotyczącego ryzyka wystąpienia depresji w ciąży i po porodzie. Istnieją bowiem czynniki, które już w czasie ciąży mogą wskazywać na zagrożenie depresją poporodową.

depresja poporodowa i brak apetytu

Utrata apetytu po porodzie − kiedy zgłosić się do lekarza?

Chwilowy bak apetytu po porodzie może być spowodowany emocjami i stresem. Długotrwałe zaburzenia apetytu, wraz z innymi objawami, mogą wskazywać na depresję poporodową, którą lepiej jak najszybciej leczyć.

Istnienie jednak wiele innych przyczyn medycznych, które mogą być związane z zaburzeniami łaknienia. Dlatego, jeżeli taki stan utrzymuje się przez kilka dni, się idź  do lekarza, który ustali, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Wkładki laktacyjne na dzień i na noc chroniące przed przeciekaniem.
Podkłady higieniczne superchłonne dla kobiet po porodzie i w połogu.

Więcej artykułów na ten temat