Uzależnienie od leków nasennych − jak je rozpoznać?

22. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Czym jest uzależnienie od leków nasennych? Po czym poznać, że Ty lub Twój bliski potrzebujecie pomocy specjalisty? Na czym polega diagnostyka? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Uzależnienie od leków nasennych − jak je rozpoznać?

Bez środków nasennych nie prześpi ani jednej nocy. Kto taki? Osoba uzależniona od leków nasennych nigdy nie dopuści do sytuacji, w której zabraknie jej tabletek. Ich brak wiązałby się z niepokojem i stresem. Kiedy osoba uzależniona od leków nasennych nie ma zapasu leków często nie może się skupić na pracy, obowiążkach i przyjemnościach. Zobacz, jak rozpoznać uzależnienie od leków nasennych.

O uzależnieniu od leków nasennych mówi się, gdy ktoś nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez nich. Odpowiedni zapas środków nasennych zapewnia jej poczucie komfortu psychicznego. Brak leków i konieczność ich uzupełnienia w domowej apteczce zajmuje myśli uzależnionej osoby w pierwszej kolejności.

Sprawdź też, czym jest zespół abstynencyjny.

leki nasenne

  Odstawienie leków nasennych

  Specjaliści z amerykańskiego Centrum Uzależnień zwracają uwagę na podwójny charakter uzależnienia. Pigułki nasenne uzależniają zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ludzie, którzy nadużywają środków nasennych, mogą łatwo się od nich uzależnić − czasami już po kilku tygodniach!

  Uzależnienie od tabletek nasennych może być trudne do pokonania, bo ciało przyzwyczaja się do zażywanych substancji. Rezygnacja z tabletek nasennych może wywołać nieprzyjemne objawy, bo organizm musi na nowo się przystosować do funkcjonowania bez leków.

  Dr. C. Hallström zauważa, że ponowna bezsenność (ta po odstawieniu tabletek) często wraca z podwójną siłą.

  Typowe objawy odstawienia pigułek nasennych to:

  • skurcze w ciele
  • bezsenność
  • drażliwość
  • depresja
  • halucynacje
  • przyspieszone tętno
  • drżenie rąk
  • nudności
  • wymioty
  • niepokój
  • trudna do zwalczenia chęć sięgnięcia po leki

  Sprawdź też preparaty ziołowe.

  uzależnienie od leków nasennych

  Etapy odstawienia leków nasennych

  Etapy odstawienia mogą być różne w zależności od skali problemu, czasu przyjmowania leków nasennych czy zaburzeń towarzyszących bezsenności.

  Dni 1 − 3

  Pierwsze objawy odstawienia leków zaczynają się w ciągu 24 − 72 godzin. Pojawia się uczucie dezorientacji, nagłe zmiany nastroju czy zaburzenia pamięci. Obajwy towarzyszące to na ogół niepokój i lęk. Osoby długo i cieżko uzależnione od leku mogą doświadczać halucynacji  czy psychoz. Badani zgłaszali również drgawki oraz wymioty.

  Dni 4 − 10

  Oprócz dalszych trudności ze snem, u chorego utrzymuje się niepokój oraz silne pragnienie sięgnięcia po leki. Objawy fizyczne osiągają szczyt w tych dniach: u osób na detoksie zaobserwowano zwiększoną potliwość, drżenia mięśni, przyspieszoną akcję serca.

  Dni 11 −17

  Fizyczne objawy odstawienia zaczynają zanikać na tym etapie. Objawy psychiczne, takie jak lęk i niepokój mogą się wciąż utrzymywać. U niektórych może pojawić się depresja.

  Dni 18+

  W ciągu następnych kilku tygodni pozostałe objawy fizyczne całkowicie zanikają. Depresja i apetyt na leki mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zwłaszcza dla tych, którzy stosowali je często i w zwiększonych dawkach.

  Sprawdź, czym różni się nałóg od uzależnienia.

  Leki nasenne, które nie uzależniają

  Istnieją naturalne metody wspomagania zdrowego snu, w tym ziołolecznictwo. Wyciągi z wybranych roślin (korzeń kozłka, szyszka chmielu, liść melisy, ziele serdecznika, arktyczny korzeń) dodaje się do ziołowych produktów leczniczych. Tabletki ziołowe pomagają w łagodnych stanach napięcia nerwowego i okresowych trudnościach w zasypianiu. Nie wywołują uzależnienia.

  Na uspokojenie i wyciszenie organizmu mogą pomóc Ci także suplementy diety na uspokojnie, np. Olimp Forstress, oparty o liście melisy. Twój sen może pomóc Ci też wyrównać melatonina, np. Tonaxinum Melatonina. Pamiętaj jednak, że przed ich zażyciem dobrze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować to z lekarzem. 

  leki nasenne które nie uzależniają

  Jak zasnąć bez leków?

  Badania osób, które cierpiały z powodu bezsenności pokazały, że wystarczy konsekwentnie przestrzegać kilku zasad. Pierwsze noce bez środków nasennych mogą być trudne i warto je przetrwać, żeby organizm mógł wrócić na właściwy tor.

  Na początku pamiętaj, żeby kłaść się do łóżka zaraz przed Twoją porą snu. Kiedy zamierzasz czytać książkę, oglądać telewizję usiądź w fotelu lub na kanapie, najlepiej w innym pomieszczeniu.

  Koniecznie zapewnij swojemu ciału odpowiedni wysiłek fizyczny w ciągu dnia, najpóźniej do kilku godzin przed snem. Brak ruchu hamuje sprawne usuwanie toksyn z organizmu i utrudnia bezproblemowe zasypianie.

  Zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków na noc. Choć opinie co do godziny kolacji są podzielone, większość dietetyków zaleca spożywanie ostatniego posiłku do 2 godzin przed snem.

  Kolejnym krokiem na drodze do zdrowego snu jest wyciszenie umysłu. Sprawdź, co działa na Ciebie najlepiej – może to być medytacja, ćwiczenia relaksujące, dobra książka, dzwięki natury czy łagodna muzyka.

   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora