Smoczki do butelek

  (53)

Ssanie piersi jest najważniejszą czynnością w życiu malucha. Jednak nie zawsze mama może zaspokoić tę potrzebę. Ratunkiem okazują się butelki dla dzieci, ale dziecko przyzwyczajone do sutka nie łatwo oszukać! Specjalnie zaprojektowane smoczki do butelek pomogą wybrnąć z sytuacji.

Sortuj według
Smoczki do butelek

Smoczki do butelek

Jak odbywa się ssanie przez smoczek do butelki?

Zaprojektowanie produktu, którym jest smoczek do butelki, stanowi dla producenta nie lada wyzwanie. Nie chodzi tylko o to, aby nadać mu kształt czy fakturę prawdziwego sutka. Najlepsze smoczki do butelek to te, które dokładnie odwzorowują również proces ssania piersi podczas naturalnego karmienia.

Twarda, szeroka podstawa daje dziecku możliwość stabilnego oparcia warg podczas pobierania pokarmu. Z kolei miękka, dynamiczna końcówka wydłuża się i kurczy podczas ssania zgodnie z rytmem niemowlaka. W ten sposób gumka naśladuje zachowanie kobiecej brodawki i nie zaburza połykania pokarmu. Zróżnicowanie wielkości i ilości dziurek w końcówce pozwala maluchowi zdecydować, jak dużo zassać mleka.

Smoczki do butelek — rodzaje

Smoczek do butelki może być anatomiczny albo standardowy. Mamy chętniej wybierają modele anatomiczne (wypukłe z jednej strony, a spłaszczone z drugiej), bo świetnie odzwierciedlają budowę brodawki i dynamikę ssania. 

Smoczki do butelek można też podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

  • smoczek silikonowy — przezroczysty, pozbawiony smaku i zapachu, ale się szybko zużywa,
  • smoczek kauczukowy — odporny na gryzienie, ale ma specyficzny zapach i ciemnieje od promieni słonecznych.

Smoczek do butelki a wiek dziecka

Wiek dziecka jest podstawowym kryterium wyboru smoczka, dlatego producenci zawsze umieszczają stosowną informację na opakowaniu. Dzieci w zależności od wieku różnią się wielkością buzi i umiejętnością ssania, trzeba więc karmić je smoczkami w odpowiednim rozmiarze. Smoczki przeznaczone dla określonych grup wiekowych mają też inny przepływ i wielkość dziurek. 

Smoczek do butelki — jak dobrać?

Pozostałe czynniki, które powinno się rozważyć przed zakupem smoczka do butelki, to:

  • rodzaj dostarczanego pokarmu — od gęstości pokarmu zależy tempo jego przepływu. Źle dobrany pod tym względem smoczek będzie powodować kolkę i dyskomfort malucha,
  • system odpowietrzania — umieszczenie w smoczku do odpowiednich dziurek sprawia, że dziecko nie połyka powietrza, co zapobiega powstawaniu kolek,
  • wpływ na uzębienia dziecka — kształt i wielkość smoczka powinien pozwalać na zdrowy rozwój zgryzu.

Pamiętaj też, że smoczek musi pasować do posiadanej przez Ciebie butelki.