Może być jeszcze rozkoszniej. Lubrykanty − jak je stosować podczas seksu?

12. 2. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania
Może być jeszcze rozkoszniej. Lubrykanty − jak je stosować podczas seksu?

Gdy dochodzi do zbliżenia, Twój organizm daje Ci znać, że jest gotowy na seks. W tym czasie Twoje narządy płciowe zaczynają produkować naturalną wydzielinę, która ułatwia stosunek i sprawia, że obydwoje możecie czerpać z niego maksimum przyjemności. Zdarza się jednak tak, że podczas stosunku Twoja pochwa jest zbyt sucha, a seks jest nieprzyjemny lub co gorsza, stanowi dla Ciebie drogę przez mękę. Nie jest to jednak żaden powód do wstydu! W takiej sytuacji na ratunek przychodzą lubrykanty i żele intymne, które pozwolą Ci odczuwać przyjemność.

Kiedy poznać, że jesteś fizycznie gotowa na seks?

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz. I tym razem mam na myśli kwestię czysto fizjologiczną − bo zakładam, że obydwoje jesteście osobami dojrzałymi emocjonalnie do seksu i wspólnie chcecie przeżyć chwile uniesienia. Tak więc do rzeczy...

O to, czy Twój partner jest gotowy na seks, zwykle nie musisz go pytać − zazwyczaj widać to gołym okiem. Jednak Ty jako kobieta, żeby cieszyć się udanym i przyjemnym zbliżeniem, musisz czasem się do tego przygotować. Oznaką, że jesteś gotowa na seks, w sensie fizjologicznym, jest to, że w odpowiednim momencie czujesz nawilżenie w okolicach narządów płciowych.

Brak odpowiedniego nawilżenia podczas seksu może sprawić, że zamiast przyjemności, będziesz czuła ból (nie raz nie do zniesienia), pieczenie, czy obtarcia. Nawilżenie jest także ważne dla Twojego partnera, który będzie odczuwał znacznie większą przyjemność przy dobrej lubrykacji.

Kiedy czujesz się gotowa na seks, nabłonek Twojej pochwy zaczyna produkować wydzielinę, która ułatwi Wam stosunek. Produkcji naturalnego lubrykantu nie myl z wydzieliną, która pojawia się w Twoich drogach rodnych w odpowiednich dniach cyklu miesiączkowego. To prawda, podczas dni płodnych, Twoje ciało wytwarza śluz, który ma „zachęcić” Was do współżycia i spłodzenia potomstwa − to taka mądrość gatunkowa Twojego organizmu. Nie oznacza to jednak, że tylko te dni są odpowiednie dla udanego seksu.

Nawilżenie pochwy pojawia się samo podczas intymnych chwil. I tu znów powiem banał, że Twój organizm jest na tyle mądry, że w sytuacji pobudzenia seksualnego sam wytwarza Wam odpowiednie warunki do udanego zbliżenia, czyli naturalny lubrykant.

para

Suchość pochwy  czy to normalne?

Skoro organizm sam ma przygotowywać się do stosunku, to skąd bierze się suchość pochwy? No cóż, czasem po prostu w danym momencie nie jesteś gotowa na seks w sensie fizjologicznym. Nie oznacza to, że nie masz na niego ochoty − czasem po prostu Twojemu ciału potrzeba kilku dodatkowych minut, może więcej czułości, pieszczot, może dłuższej gry wstępnej, zanim zdecydujecie się przejść do penetracji.

„W seksuologii obowiązuje żelazna zasada, że największym organem seksualnym jest mózg”

- jak powiedział Andrzej Gryżewski seksuolog i autor bestsellera „Sztuka obsługi penisa”.

Możliwe więc, że Twoje organy płciowe nie otrzymały jeszcze odpowiedniego sygnału od Twojej głowy. Są sytuacje, w których stres, przemęczenie, czy strach przed stosunkiem biorą nad Tobą górę. Nie bój się powiedzieć swojemu partnerowi, że w danej chwili nie jesteś jeszcze gotowa, żeby dał Ci chwilę, a może spróbował czegoś innego, żeby Cię pobudzić seksualnie.

Zdarza się też i tak, że mimo usilnych starań Twój organizm nie chce współpracować i nie jest w stanie zapewnić Ci odpowiedniego nawilżenia. Dzieje się tak np. w okresie poporodowym, czy podczas menopauzy. Czasem na brak wydzieliny w sytuacjach intymnych mogą wpływać leki, szczególnie antyhistaminowe (przyjmowane w związku z alergią), antybiotyki, czy preparaty na nietrzymanie moczu.

Brak naturalnej lubrykacji podczas stosunku może być też związany z chorobami, np. infekcjami pochwy, a nawet cukrzycą.

Kiedy stosować żele intymne?

Pamiętaj, że suchość pochwy nie musi oznaczać wcale, ani choroby, ani też tego, że nie masz ochoty na seks. Sytuacja, w której mówiąc potocznie, jest Wam zbyt sucho, nie jest zero-jedynkowa. Czasem po prostu naturalne nawilżenie pojawia się, ale nie daje wystarczającego uczucia komfortu. I nie jest to żaden powód do wstydu!

Cokolwiek stałoby za brakiem odpowiedniej lubrykacji, pamiętaj, że nie musisz decydować się na bolesny stosunek, czy też rezygnować z niego całkiem! W takich sytuacjach rozwiązanie jest proste: warto sięgnąć po żele intymne i lubrykanty, które sprawią, że zbliżenie będzie przyjemne i bezbolesne.

Co więcej, brak odpowiedniego nawilżenia nie zawsze musi zależeć od Twojego organizmu. Jeżeli używacie prezerwatyw, może zdarzyć się tak, że tradycyjny lubrykant z prezerwatywy wyschnie, a tworzywo sztuczne zacznie podrażniać Twoje miejsca intymne. W takim wypadku, żel może załagodzić objawy bólowe i sprawi, że seks znów będzie przyjemny.

W zależności od tego, jak się czujesz, wyciśnij odpowiednią ilość lubrykantu na palce i nałóż na go na swoje miejsca intymne zanim partner rozpocznie penetrację. Możecie także wykorzystać żel w drugą stronę − a więc, kiedy będziecie już gotowi do penetracji, nałóż żel na penisa swojego partnera.

seks

Jak wybrać lubrykanty?

Skoro już wiesz nieco więcej o lubrykacji, czas zastanowić się, jaki żel intymny będzie dla Ciebie najlepszy. No cóż, im bardziej zbliżony będzie składem do naturalnej wydzieliny pochwy, tym lepiej dla Twojego zdrowia! Wydzielina ta składa się głównie z wody, a także mocznika, kwasu octowego, kwasu mlekowego, glikolu, czy skwalenu i pirydyny. Dlatego, jeżeli żel intymny oparty jest o składnik naturalnie produkowany przez Twój organizm w okolicach intymnych, możesz być pewna, że żel będzie dla Ciebie bezpieczny. Takim lubrykantem jest np. Feminum, nawilżający żel intymny z kwasem mlekowym.

Żele intymne dzielimy na 3 podstawowe kategorie:

  • wodne  są bardzo bezpieczne − mają bardzo zbliżony skład do naturalnej wydzieliny, nie podrażniają. Możesz po nie sięgać, jeżeli masz skórę wrażliwą. Ich jedyna wadą jest mała wydajność − możliwe, że podczas jednego stosunku będziesz musiała nakładać go więcej niż jeden raz. Taki żel to np. Intimel, nawilżający żel intymny,
  • oleiste  choć dają przyjemny efekt nawilżenia i natłuszczenia, są dość zdradliwe. Oleje źle wpływają na lateks i tworzywa sztuczne, przez co skuteczność prezerwatywy może zostać osłabiona!
  • silikonowe − są to żele niezwykle wydajne i prawdopodobnie wystarczy Ci jednorazowa aplikacja niewielkiej ilości, żeby odczuć przyjemną różnicę podczas stosunku. Tego typu żelem jest np. Durex Play Realfeel, żel intymny dla naturalnie intensywnych doznań

Bardzo dobrze sprawdzą się także żele intymne oparte na bazie kwasu hialuronowego, który z zasady nie podrażnia i nie wywołuje alergii, a przede wszystkim jest świetnym lubrykantem. Przykładem takiego żelu jest MucoVagin żel dopochwowy.

Żele intymne nie tylko ułatwiają stosunek, ale także mogą dać Ci dodatkowe doznania podczas seksu. Producenci tworzą coraz to nowsze kompozycje smakowe i zapachowe lubrykantów. Dziś żele intymne komponowane są z myślą o doznaniach dla obojga partnerów, które stymulują dodatkowo narządu płciowe, pobudzają mikokrążenie i sprawiając, że rozkosz podczas zbliżenia jest jeszcze większa. Żelem takim jest np. Durex Play, który sprawia, że narządy płciowe są jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk. 

Aleksandra Anna Wolska