Elektroneurografia pomaga wykryć miastenię i nie tylko!

15. 10. 2019 · 3 minuty czytania

Elektroneurografia pomaga w ocenie czynności nerwów. Jak przebiega badanie? Kiedy się je wykonuje? Jak się do niego przygotować i o czym świadczą uzyskane wyniki? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Elektroneurografia pomaga wykryć miastenię i nie tylko!

Elektroneurografia to jedno z podstawowych badań zlecanych przez specjalistów neurologów przy podejrzeniu u chorego zaburzeń czynności nerwów. Mimo tajemniczej nazwy, badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne, stąd też pacjent kierowany na badanie elektroneurografii nie ma się czego obawiać!

Elektroneurografia - na czym polega badanie?

Elektroneurografia to badanie, za pomocą którego oceniana jest czynność nerwów, czyli ich zdolność do sprawnego przesyłania impulsów. Badanie to polega na pomiarze odpowiedzi włókien nerwowych na doprowadzane do nich, kontrolowane bodźce elektryczne. Impulsy elektryczne wysyłane są za pomocą specjalnych elektrod, które umieszcza się na skórze. Badany nerw jest stymulowany za pomocą impulsu z elektrody, a następnie przeprowadzana jest analiza przewodzonego wzdłuż nerwu potencjału czynnościowego w położonym dalej miejscu. To badanie pozwala m.in. na ocenę szybkości przewodnictwa nerwowego w obrębie badanego nerwu.

Sprawdź też leki i suplementy wspierające układ nerwowy.

elektroneurografia badania

 

Impuls nerwowy - jak to działa?

Żeby zrozumieć istotę elektroneurografii, warto wiedzieć jak wygląda przesyłanie impulsu nerwowego w Twoim ciele.

Dzięki układowi nerwowemu organizm człowieka odbiera i reaguje na rozmaite bodźce. Impulsy nerwowe przesyłane są za pomocą nerwów. Możesz to boleśnie odczuć, kiedy uderzysz się w łokieć.

Czym dokładnie jest impuls nerwowy i w jaki sposób przekazują go nerwy?

Najprościej rzecz ujmując, droga impulsu składa się z 5 elementów:

  • receptora np. w skórze
  • drogi doprowadzającej
  • ośrodka analizy impulsu
  • drogi odprowadzającej
  • efektora np. mięśnia szkieletowego

Sprawdź też, jak dbać o układ nerwowy.

elektroneurografia

 

Błona komórkowa komórki nerwowej ma określony tak zwany potencjał spoczynkowy wtedy nie są przez nią przewodzone żadne impulsy. Kiedy jednak dojdzie do gwałtownej zmiany potencjału elektrycznego, czyli nagłej różnicy stężenia jonów w środowisku zewnętrznym komórki, jest to bodziec, który rozpoczyna drogę impulsu nerwowego, czyli przesyłanie informacji. Sam impuls nerwowy biegnie wzdłuż włókna nerwowego z prędkością nawet 360 km/h, czyli aż 100 m/s! Tylko tak sprawnie działający układ nerwowy jest w stanie odbierać, przetwarzać i reagować na miliony bodźców, które każdego dnia docierają do organizmu człowieka. Co w sytuacji, gdy przewodnictwo nerwowe jest zaburzone? Jednym ze sposobów diagnozowania takich problemów jest właśnie badanie elektroneurografii.

elektroneurografia wskazania

Elektroneurografia - wskazania

Na badanie elektroneurografii kierowani są pacjenci, u których lekarz podejrzewa choroby związane z zaburzeniami w przewodnictwie nerwowym. Na badanie skierować mogą lekarze różnych specjalności, między innymi neurolodzy, reumatolodzy, chirurdzy czy ortopedzi.

Analiza przewodnictwa nerwowego w elektroneurografii umożliwia ocenę jego jakości. Pozwala też zlokalizować i ocenić rozległość uszkodzenia nerwu, dynamikę postępowania choroby. Dzięki badaniu lekarz ma też możliwość różnicowania typu zaburzeń funkcji nerwów, a to jest kluczowe dla postawienia właściwiej diagnozy. Lekarz kieruje na elektroneurografię, gdy podejrzewa u pacjenta choroby przebiegające z zanikiem mięśni, zaburzeniami czucia czy przy podejrzeniu uszkodzeń nerwów obwodowych.

Sprawdź też, w jaki sposób witamina B12 wpływa na układ nerwowy.

elektroneurografia nerwów

Elektroneurografia - jak przygotować się  na badanie?

Choć może przerażać Cię nazwa elektroneurografia, badanie samo w sobie nie jest bolesne czy skomplikowane (przynajmniej z Twojego punktu widzenia). W dniu badania lepiej nie być na czczo, warto zjeść wcześniej lekki posiłek. Elektrody przykładane są bezpośrednio do Twojej skóry, musi być ona sucha, czysta. Dlatego lepiej w dniu badania nie smaruj się żadnymi balsamami, kremami czy maściami. Jeśli bierzesz na co dzień leki, nie pomijaj w dniu badania ich dawek. Poinformuj jednak lekarza, jakie leki przyjmujesz i na co chorujesz. Do głównych przeciwwskazań do wykonania elektroneurografii należy stan po wszczepieniu rozrusznika serca i obecność w ciele metalowych implantów.

elektroneurografia badanie

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora