O czym świadczy świszczący oddech przy wydechu?

17. 4. 2018 · 4 minuty czytania

O czym może świadczyć świszczący oddech? Kiedy warto udać się do lekarza? Co powinno niepokoić? Kto jest szczególnie narażony na problemy z oddychaniem? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
O czym świadczy świszczący oddech przy wydechu?

Czy wiesz, że podczas oddechu wydajesz charakterystyczne odgłosy, zwane szmerami oddechowymi? Medycyna wyróżnia jednak szmery oddechowe prawidłowe i te, które mogą być objawem choroby. Charakterystyczny świt może pojawić się przy wdechu i przy wydechu. Skupię się na objawie świszczącego oddechu podczas wydechu. Zobacz, o czym może on świadczyć, z jakimi chorobami może się wiązać i kiedy warto udać się do lekarza po diagnozę.

Świszczący oddech − co to jest?

Mówiąc językiem medycyny, świst oddechowy to dźwięczny odgłos o ciągłym charakterze i wysokiej częstotliwości. Jest to oznaka nieprawidłowych szmerów oddechowych. Zjawisko to powstaje na skutek zaburzonego przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe. Świszczący oddech może pojawiać się podczas wdechu lub wydechu, a także w obu tych fazach jednocześnie.

Wyobraź sobie, że drogi oddechowe człowieka to swoisty układ przestrzeni powietrznych, przez które, gdy oddychasz, nieustannie przepływa powietrze. Nawet u zdrowej osoby, w czasie ruchu powietrza przez układ oddechowy, można zaobserwować charakterystyczne zjawiska akustyczne, które w medycynie opisuje się jako szmery oddechowe. Przykładem takiego prawidłowego odgłosu jest szmer pęcherzykowy, który zawsze powinien być symetryczny nad oboma polami płucnymi.

Lekarz, za pomocą stetoskopu, dokładnie osłuchuje pacjenta i bada go pod kątem występowania nieprawidłowych szmerów oddechowych, na przykład świstów. Świszczący wydech można wysłuchać zarówno za pomocą stetoskopu jak i bez niego, w zależności od natężenia tego objawu.

Sprawdź, o czym mogą świadczyć duszności.

Co to jest świszczący oddech

 

Świszczący oddech − przyczyny

Kiedy powstaje ten odgłos? Świst wydechowy świadczy o zwężeniu zlokalizowanym w dolnych drogach oddechowych, czyli w tchawicy, w oskrzelach czy w oskrzelikach. Co ciekawe, świszczący oddech znacznie częściej można zaobserwować u dzieci i jest to zjawisko dobrze znane pediatrom. Dlaczego tak się dzieje? Drogi oddechowe u dzieci mają specyficzną budowę – w porównaniu z osobami dorosłymi drogi te są znacznie węższe i krótsze, a ich ściany bardziej wiotkie, co sprzyja ich zapadaniu się.

Czy słysząc świszczący oddech, możemy podejrzewać jakąś konkretną chorobę? Niestety nie! Świszczący wydech to tylko objaw, który nie jest typowy dla danego schorzenia, a może występować w wielu chorobach.

Sprawdź, czym jest nebulizacja.

Do najczęstszych przyczyn świstów wydechowych należą:

 • infekcje układu oddechowego  − w szczególności te wywołane przez wirusy powodują zapalenie oskrzeli lub oskrzelików z towarzyszącym świszczącym oddechem. Objaw ten szczególnie często spotyka się wśród dzieci,
 • astma oskrzelowa – napad astmy oskrzelowej wiąże się z nagłym skurczem oskrzeli, co skutkuje zaburzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i świstem oddechowym. Astmatycy zazwyczaj mają przy sobie leki w postaci wziewnych preparatów, które w razie napadu astmy skutecznie rozkurczają drogi oddechowe przynosząc ulgę w oddychaniu. Więcej o astmie możesz przeczytać w artykule: Astma oskrzelowa: 6 rzeczy, które powinien wiedzieć o niej chory
 
Astma oskrzelowa jako przyczyna świszczącego oddechu
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – najczęściej rozwija się u palaczy papierosów i prowadzi do postępującego, niecałkowicie odwracalnego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. U pacjentów z POChP, podobnie jak w astmie, stosuje się wziewne leki przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Pamiętaj! Przy tej chorobie najważniejsze jest natychmiastowe rzucenie palenia, gdyż narażenie na dym papierosowy jest główna przyczyną choroby,
 • przewlekłe zapalenie oskrzeli – długotrwały stan zapalny dolnych dróg oddechowych również należy do przyczyn świszczącego oddechu
 • ciało obce w drogach oddechowych – nagle pojawiający się świszczący wydech u osoby zdrowej może świadczyć o ciele obcym w drzewie oskrzelowym. Zdarza się to szczególnie u dzieci, np. podczas zabawy koralikami, czy drobnymi klockami. Jest to stan zagrożenia życia i jak najszybciej należy wezwać pomoc!
 • reakcja alergiczna – po kontakcie pacjenta z alergenem (np. lekiem, jedzeniem czy po użądleniu przez owada) podobnie jak w przypadku ciała obcego w drogach oddechowych, u chorego nagle pojawia się świszczący oddech. Reakcja ta również zagraża życiu pacjenta, ponieważ może dojść do całkowitego zamknięcia dróg oddechowych. W takiej sytuacji szybko szukaj pomocy lekarskiej!

Zobacz też, o czym może świadczyć ból płuc przy oddychaniu.

Świszczący oddech to objaw, który zwykle wymaga konsultacji z lekarzem. Żeby stwierdzić, co jest przyczyną świstu wydechowego, lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad oraz bierze pod uwagę także inne objawy towarzyszące. Pamiętaj, że świszczący oddech może świadczyć zarówno o infekcji wirusowej, jak również być objawem zamknięcia dróg oddechowych. Nigdy nie bagatelizuj tego objawu!

  Więcej artykułów na ten temat

  • Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

   Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

   · 4 minuty czytania
   Zapalenie tchawicy to jedno z najczęstszych powikłań zapalenia krtani lub oskrzeli. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się problemy z oddychaniem i suchy kaszel. Dowiedz się więcej!
  • Bezdech senny – objawy, przyczyny i leczenie

   Bezdech senny – objawy, przyczyny i leczenie

   · 8 minut czytania
   Bezdech senny to dość poważna dolegliwość, której przyczyny mogą wynikać z innych chorób lub problemów zdrowotnych.
  • Odma płucna − rodzaje i przyczyny powstania

   Odma płucna − rodzaje i przyczyny powstania

   · 5 minut czytania
   Odma opłucnowa to schorzenie, które powoduje duszności i kaszel. Polega na zbieraniu się powietrza w jamie opłucnej. Skąd bierze się schorzenie i na czym polega jego leczenie? Sprawdź!
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora