Refleksoterapia. Czy masaż stopy wyleczy kręgosłup?

12. 4. 2019 · Karolina Rudowska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Refleksoterapia. Czy masaż stopy wyleczy kręgosłup?

Refleksologia zaliczana jest do alternatywnych metod leczenia. Opiera się na założeniu, że poszczególne punkty na stopach i dłoniach odzwierciedlają narządy wewnętrzne, a ich odpowiedni ucisk może przynieść ulgę i przywrócić równowagę w organizmie. Czy refleksoterapia jest bezpieczna i skuteczna?

Refleksoterapia − co to jest?

Refleksologia, zwana także terapią zonową, to dział medycyny alternatywnej. Osoby, które praktykują tę formę leczenia, uważają, że poszczególne punkty na stopach, rękach czy twarzy (nazywane refleksami) odpowiadają narządom wewnętrznym. Ucisk tych punktów w odpowiedni sposób ma wspomagać przepływ energii w ciele i stymulować samouzdrawianie organizmu.

refleksoterapia - co to jest

Receptory na stopach

Według refleksologów ludzkie ciało można podzielić na tzw. zony, czyli poszczególne strefy. Każdy z obszarów związany jest z odpowiednimi fragmentami na podeszwie stóp.  Prawidłowy technicznie ucisk tych punktów ma za zadanie odblokowanie kanałów energetycznych wewnątrz organizmu, pobudzenie eliminacji toksyn i umożliwienie samoleczenia.

I tak np. czubki palców odpowiadają okolicom głowy i mózgu, w śródstopiu są punkty odpowiedzialne za płuca czy serce, a w miarę zbliżania się do pięty swoje miejsce mają żołądek czy poszczególne fragmenty jelit.

receptory na stopach mapa

Refleksoterapia − założenia

Refleksolodzy uważają człowieka za nierozerwalną całość − stan ducha, umysłu i ciała pozostają ze sobą w ciągłym połączeniu, a nieprawidłowe funkcjonowanie jakiejkolwiek części organizmu wpływa negatywnie na inne organy i zaburza równowagę wszystkich procesów, które zachodzą w Twoim ciele. Takie holistyczne podejście nie jest także obce medycynie konwencjonalnej, w której coraz częściej zwraca się uwagę, żeby do każdego pacjenta podchodzić całościowo.

Refleksoterapia zakłada, że pojawienie się bólu podczas masażu danego punktu, a także obecność wizualnych zmian na skórze, takich jak zrogowacenia naskórka czy odmienny koloryt sygnalizują problem w odpowiadającym temu punktowi organie. Wielu refleksologów nie neguje medycyny klasycznej i po rozpoznaniu nieprawidłowości, których odzwierciedleniem są według nich stopy, czy też dłonie, kieruje swoich pacjentów do lekarzy, na dokładniejszą diagnostykę.

refleksoterapia − założenia

Refleksoterapia – efekty?

Najczęściej uważa się, że efekty zaczynają pojawiać się już po pierwszym zabiegu, ale najlepiej kontynuować terapię systematycznie. Optymalne efekty widoczne są po serii 15 − 20 zabiegów. Refleksolog uciska pod różnym kątem swoim palcami i kciukiem po kolei wszystkie fragmenty stopy, zarówno te „chore” jak i „zdrowe”.

Nie ma wystarczająco dużo opartych na faktach dowodów medycznych, że refleksoterapia jest skuteczną metodą leczenia. Ciężko znaleźć naukowe i przekonujące wyjaśnienie, jak punkty na stopach mają wpływać na prawidłowe funkcjonowanie konkretnych organów wewnątrz ciała. Niemniej jednak, masaż stóp niewątpliwie może być odprężający i przyjemny. Na stopie znajduje się wiele zakończeń nerwowych, uciskanie ich z odpowiednią siłą i natężeniem może poprawiać krążenie, redukować napięcie, zmniejszać stres i dolegliwości bólowe. Taka ogólna poprawa samopoczucia pacjenta może mieć pozytywny wpływ na jego postrzeganie własnych objawów i leczenie choroby.

W związku z tym nie brakuje osób zafascynowanych tą formą terapii, które twierdzą, że na własnym ciele przekonały się o jej zbawiennym działaniu. Nie wydaje się również, żeby ta metoda „leczenia” mogła przynieść duże szkody − nie zakłada ona stosowania leków czy innych obcych substancji, nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi czy naruszenia ciągłości skóry. Co więcej, wiara w skuteczność terapii może mieć wpływ na pojawienie się efektu placebo i nawet znaczną poprawą stanu pacjenta.  

Refleksoterapia czy warto

Pamiętaj jednak, żeby absolutnie nie lekceważyć medycyny opartej na dowodach naukowych, na rzecz terapii alternatywnych! Bardzo wiele schorzeń wymaga kompleksowej opieki lekarskiej. Opóźnianie lub całkowite wypieranie konieczności leczenia konwencjonalnego, z powodu złudnego poczucia podjęcia terapii, może być katastrofalne w skutkach. Jeśli jesteś fanem medycyny alternatywnej i wierzysz w jej działanie, korzystaj z jej możliwości i dobrodziejstw, ale skonsultuj celowość takiego działania ze swoim lekarzem.

Nierzadko korzyści może przynieść także połączenie medycyny konwencjonalnej i medycyny naturalnej − to, że zwolennicy tych różnych dziedzin nie zawsze się ze sobą zgadzają, nie znaczy, że te formy leczenia wykluczają się wzajemnie. Wręcz przeciwnie! Czasami z powodzeniem mogą się uzupełniać.

Więcej artykułów na ten temat

Karolina Rudowska