Chce Ci się płakać, gdy myślisz o pracy? To może być wypalenie zawodowe

30. 11. 2017 · 4 minuty czytania

Jeśli na samą myśl o pracy czujesz niepokój, być może dotyka Cię wypalenie zawodowe? Co kryje się pod tym pojęciem? Jak odzyskać równowagę psychiczną? Sprawdź!

 

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Chce Ci się płakać, gdy myślisz o pracy? To może być wypalenie zawodowe

Dźwięk budzika, nagły przypływ świadomości i ogarnia Cię fala negatywnych emocji na myśl o pracy? Czujesz, że przed Tobą kolejny dzień udręki, a jedyne, o czym marzysz, to ucieczka, praca na Hawajach albo wygrana w totolotka? Jeżeli to nie chwilowy kryzys, bardzo możliwe, że dopadł Cię syndrom wypalenia zawodowego. 

Nie każdy może zostać „Żoną Hollywood”, tak jak żyjące z rozmachem bohaterki programu TVN. Niełatwo też zrezygnować z pracy z dnia na dzień, bo jak śpiewa amerykański raper LunchMoney Lewis:

I got Bills I gotta pay

So I'ma gonna work work work every day

I got mouths I gotta feed,

So I'ma gonna make sure everybody eats

czyli

Mam rachunki, które muszę zapłacić

Więc zamierzam pracować, pracować, codziennie pracować

Mam buzie, które muszę wykarmić

Więc zamierzam się upewnić, że wszyscy zjedzą

Przyczyny wypalenia zawodowego – skąd się bierze?

W pracy nie chodzi jedynie o zarabianie pieniędzy. Znam osoby, które pracują kilkadziesiąt lat w jednym miejscu i wypalenie zawodowe w ich przypadku nie dziwi (zwłaszcza, że mają ciężki i wyczerpujący psychicznie zawód).

Sprawdź leki i preparaty na stres i uspokojenie.

Gdy podobne uczucie dopadło Cię po kilku lub kilkunastu latach najprawdopodobniej:

1. Praca przestała dawać Ci satysfakcję

Powodów może być wiele:

 • nie jesteś albo nie czujesz, żeby Cię doceniano (w żaden sposób – ani słownie, ani finansowo)
 • nie masz możliwości awansu, zmiany stanowiska
 • struktura organizacyjna firmy jest skostniała
 • masz inne marzenia – obecna praca to nie to, co chcesz robić w życiu

2. Stresujesz się i pracujesz pod presją czasu

Być może przytłoczono Cię obowiązkami, nie potrafisz utrzymać równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i nie masz czasu na relaks.

Zobacz preparaty na dobry nastrój.

objawy wypalenia zawodowego

3. Nie odpowiada Ci atmosfera w pracy

Nie dogadujesz się ze współpracownikami, kierownictwem i klientami. Komunikacja między Wami jest zaburzona, często pojawiają się sytuacje konfliktowe, a nawet mobbing.

wypalenie zawodowe symptomy

4. Masz monotonną pracę, w której codziennie powtarzasz podobne czynności

Chociaż ludzki umysł lubi powtórzenia, a dzięki rutynie czuje się bezpiecznie, to taki rodzaj pracy prowadzi do wypalenia zawodowego w pierwszej kolejności – często słyszy się o wypaleniu zawodowym nauczycieli.

 Dowiedz się, jak dbać o zdrowie psychiczne w stresującej pracy.

monotonia w pracy

5. Twoja praca wymaga sporego zaangażowania emocjonalnego i polega na pomaganiu innym

W pracy musisz budować atmosferę zaufania, troski i empatii. Przy braku odpowiedniego dystansu przeżywasz każdą sytuację na nowo, co w rezultacie odbiera Ci coraz więcej energii.

przyczyny wypalenia zawodowego

 

  Objawy wypalenia zawodowego – dowiedz się, czy Cię dotyczy

  Na samą myśl o pracy napływają Ci łzy do oczu? W dodatku robisz, co możesz, żeby tam nie chodzić, częściej chorujesz, źle sypiasz, czujesz złość, niechęć i kompletny brak motywacji? To tylko kilka objawów wypalenia.

  Oto pozostałe objawy wypalenia zawodowego:

  • brak wiary w siebie, rozczarowanie sobą, poczucie winy, obojętność, pesymizm
  • ciągłe zmęczenie i wyczerpanie po pracy
  • izolacja
  • niechęć do klientów, współpracowników, kadry zarządzającej, cynizm
  • problemy w domu
  • drażliwość, brak cierpliwości, nerwica

  Wystarczy przypomnieć sobie głównego bohatera filmu „Dzień świra”, który jest idealnym odzwierciedleniem osoby dotkniętej symptomem wypalenia zawodowego.

  Sprawdź prawa pracy dla kobiet w ciąży.

  Wypalenie zawodowe – co robić, jeśli spotkało również Ciebie?

  Czujesz, że wypalenie zawodowe dopadło i Ciebie? Brakuje Ci pozytywnych emocji i wyzwań w pracy? Zmień pracę! Można robić to samo przez 40 lat i ciągle czuć zew przygody jak Mauli Dhan, który zbiera halucynogenny miód przy klifach w dżunglach wschodniego Nepalu – i to 90 metrów nad ziemią! Ktoś w końcu musi go zastąpić.

  Z pewnych powodów nie dasz rady nic zmienić? Pomyśl, czy w pracy nie stawiasz sobie zbyt wysoko poprzeczki, a w rzeczywistości nie masz zbyt dużego wpływu na sytuację. Spróbuj złapać dystans – zaangażuj się w coś innego, np. życie rodzinne, towarzyskie, nowe hobby. Kto wie, może odnajdziesz w sobie ukrytą pasję?

  Działaj w zgodzie ze swoimi przekonaniami, nawet jeśli niełatwo je wypowiedzieć – nie doprowadzaj się do frustracji  i ćwicz asertywność. Spróbuj nie wyolbrzymiać porażekPopracuj nad relacjami z najbliższymi, spotykaj się z ludźmi, wychodź i rozmawiaj. Dasz radę!

   Więcej artykułów na ten temat

   • Nerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz w emocjonalnych. Objawy pojawiają się na skutek silnego stresu. Bardzo dobre rezultaty daje leczenie objawowe połączone z psychoterapią.
   • Nadmierny stres osłabia funkcje mobilizacyjne organizmu, generując negatywne skutki psychologiczne, behawioralne oraz zdrowotne. W leczeniu stresu pomoże terapia lub rozwiązania farmakologiczne.
   • Stresujące wydarzenia w życiu mogą spowodować zaburzenia adaptacyjne. Jak poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Natalia Klonowska
   Natalia Klonowska
   Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
   Przeczytaj więcej od tego autora