Wyczerpanie nerwowe − 5 sposobów jak ukoić zszargane nerwy

Skutki życia w stresie i ciągłym napięciu są poważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Wyczerpanie nerwowe może dotknąć także i Ciebie, szczególnie, gdy żyjesz w cieniu deadline'ów i presji czasu. Jak uniknąć wyczerpania nerwowego? Jak poradzić sobie z tym problemem? Oto 5 sposobów na zachowanie równowagi i poradzenie sobie z szarganymi nerwami.
Wyczerpanie nerwowe – objawy
Ludzki organizm to naprawdę dobrze skonstruowana maszyna. Żeby funkcjonować potrzebuje bodźców − niewielkich dawek stresu. A wszystko po to, żeby móc się mobilizować i sprawnie działać.
Ale poziom stresu w Twoim życiu powinien być optymalny: nie za słaby, czyli taki, żeby pobudzić Cię do działania, ale też nie za mocny, czyli taki, żeby reakcja Twojego ciała na stres nie była destrukcyjna.
Okazuje się jednak, że wielu z nas doświadcza długich okresów nadmiernego stresu, co z kolei odbija się na zdrowiu. Bezpośrednią przyczyną pobudzenia Twojego organizmu w chwilach wyjątkowego napięcia jest kortyzol – hormon produkowany przez nadnercza. To naturalna i prawidłowa reakcja organizmu na wyjątkowe wyzwania, a jednocześnie zupełnie nieszkodliwa, o ile nie występuje permanentnie. Jeżeli żyjesz w ciągłym napięciu, można mówić o wyczerpaniu nerwowym.
Sprawdź też, jak radzić sobie ze stresem.
Wyczerpanie nerwowe może wpływać na zaburzenia funkcji właściwie każdego narządu, a każdy może odczuwać je inaczej. Głównym objawem wyczerpania nerwowego jest przede wszystkim uczucie zmęczenia. Możesz mieć wtedy problem z zasypianiem, odpoczynkiem, nie potrafisz się skupić na prostych zadaniach.
Niestety często sam nakręcasz ten niefizjologiczny stan. Z jednej strony potrzebujesz większego kopa – pijesz więcej kawy i energetyków, a z drugiej – chcesz błyskawicznego odprężenia, które da np. alkohol lub popularne i reklamowane „tabletki na stres i nerwy”. To wszystko tworzy błędne koło, z którego trudno się wydostać. A stąd tylko krok do naprawdę poważnych schorzeń – skrajne wyczerpanie nerwowe może być wstępem do depresji lub zaburzeń lękowych.
Wyczerpanie nerwowe – leczenie
Wymarzoną sytuacją byłoby unikanie stresu i wszelkich niekomfortowych sytuacji. Oczywiście może się to okazać niewykonalne, a przynajmniej mało prawdopodobne, bo na wiele sytuacji nie masz po prostu żadnego wpływu. Warto jednak próbować, bo nawet niewielkie zmiany Twojego stylu życia mogą okazać się zbawienne.
Sprawdź też leki i zioła na dobry nastrój.
Oto wskazówki, jak możesz poradzić sobie z wyczerpaniem nerwowym:
1. Przede wszystkim nie zapominaj o sobie − znajdź czas dla siebie, na swoje małe przyjemności lub hobby.
2. Pamiętaj o aktywności fizycznej − siedzenie za biurkiem nie jest tym, do czego został stworzony człowiek. Jeśli nigdy nie uprawiałeś sportu, zacznij od czegoś prostego – spacerów czy jazdy na rowerze.
3. Staraj się prowadzić regularny tryb życia – wysypiaj się, zwróć uwagę na to, co i kiedy jesz. Ogranicz spożycie kofeiny, alkoholu i cukru, które mogą pogłębiać objawy wyczerpania.
4. Pamiętaj, że oprócz pracy ważny jest także odpoczynek i czas dla rodziny.
5. Możesz wspomóc się preparatami ziołowymi – jeśli pomimo Twoich starań nie osiągasz spokoju i wyciszenia możesz też wspomóc się naturalnymi preparatami zawierającymi np. melisę lub kozłek lekarski. Ważne, żeby były to produkty naturalnego pochodzenia, bo ich zastosowanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.
Wyczerpania nerwowego nie wolno lekceważyć. Jeśli próby odprężenia i naturalne sposoby nie są w stanie Ci pomóc, warto udać się do lekarza. Wyczerpanie nerwowe może wpłynąć nie tylko na Twój własny komfort psychiczny i relacje z najbliższymi, ale również może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.
Najnowsze artykuły
Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie
Złe samopoczucie, nudności oraz wymioty podczas podróży to typowe objawy choroby lokomocyjnej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób może złagodzić nasilenie jej symptomów.Rwa udowa – przyczyny, objawy i leczenie
Rwa udowa może w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy schorzenia to przede wszystkim ostry, promieniujący ból. Obciążony kręgosłup wymaga odpowiedniej terapii u specjalisty.Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje zmęczeniem trwającym powyżej 6 miesięcy, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co może przyczynić się do jego rozwoju i jak go leczyć.Rwa kulszowa – co to jest?
Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!Atetoza: co to jest za objaw i z czego wynika?
Ateoza to mimowolne ruchy ciała. Wynikają z uszkodzeń w strukturze mózgu. Najczęściej pojawiają się w przebiegu innych schorzeń. Na co mogą wskazywać i jak je leczyć? Sprawdź!Dyskinezy − czym są drżenia, tiki czy dystonia inne mimowolne ruchy kończyn?
Mimowolne, niekontrolowane ruchy ciała określa się mianem dyskinezji. Niezależne ruchy kończyn, szyi czy głowy często dotyczą uszkodzeń układu nerwowego. Poznaj metody leczenia!Balizm: choroba tańczących rąk i nóg
Balizm to zaburzenie z grupy ruchów mimowolnych, które często nasilają się w przypływie emocji lub podczas snu. Kto znajduje się w grupie ryzyka i jak przebiega leczenie? Poznaj szczegóły!Mrowienie palców u rąk - co za nim stoi? Poznaj przyczyny
Odczuwasz mrowienie w palcach? Przeczytaj, co może być tego przyczyną. Sprawdź, jak zmniejszyć uciążliwe objawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Przeczytaj też
Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?
O czym świadczy pulsujący ból głowy? Czy objaw może wskazywać na migrenę? Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zaostrzenia się dolegliwości bólowych? Przeczytaj nasze porady!Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce
Ból kręgosłupa bywa bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort życia. Z czego wynikają uporczywe dolegliwości? Jak je zmniejszyć? Co zrobić, by zapobiec wadom postawy? Sprawdź!Nie śpię, bo macham nogami, czyli krótko o RLS
Zespół niespokojnych nóg (RLS) powoduje ogromny dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dowiedz się, z czego wynika to schorzenie i jak je leczyć!Silne zawroty głowy – co mogą oznaczać?
Na co mogą wskazywać zawroty głowy? Kiedy trzeba się niezwłocznie skonsultować z lekarzem? Jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości? Sprawdź porady lekarza!9 powodów, dlaczego trzeba się wysypiać i dobre porady, jak się dobrze wyspać
Czy wiesz, że niewystarczająca długość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego? Może powodować też cukrzycę, nadciśnienie, depresję. Więcej w naszym artykule!Choroba Mordoru na Domaniewskiej – zespół cieśni nadgarstka
Na czym polega i czym się objawia zespół cieśni nadgarstka? Kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka? Jak leczyć schorzenie? Sprawdź nasze porady!Dlaczego drga powieka? Organizmowi może brakować tych 3 składników
Jeśli drga Ci powieka, prawdopodobnie brakuje Ci magnezu lub witaminy B1. Czasem jednak dolegliwości mogą mieć inną przyczynę. Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!Padaczka wieku dziecięcego − co warto wiedzieć?
Padaczka u dzieci wymaga szybkiej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Na szczęście w wielu przypadkach ma łagodny przebieg. Sprawdź, kto jest szczególnie narażony na tę chorobę!
Więcej artykułów na ten temat
Nerwica żołądka – przyczyny, objawy i leczenie
· 6 minut czytaniaNerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz w emocjonalnych. Objawy pojawiają się na skutek silnego stresu. Bardzo dobre rezultaty daje leczenie objawowe połączone z psychoterapią.Męczą Cię objawy stresu? Jak sobie radzić ze stresem?
· 5 minut czytaniaDługotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, by zachować spokój? Prezentujemy popularne techniki relaksacyjne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!Chce Ci się płakać, gdy myślisz o pracy? To może być wypalenie zawodowe
· 5 minut czytaniaJeśli na samą myśl o pracy czujesz niepokój, być może dotyka Cię wypalenie zawodowe? Co kryje się pod tym pojęciem? Jak odzyskać równowagę psychiczną? Sprawdź!