Niedowład ręki − czego może być przyczyną?

18. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Niedowład ręki powoduje ogromny dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Z czego wynika to zaburzenie i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Niedowład ręki − czego może być przyczyną?

Niedowład (łac. paresis) to niepokojący objaw neurologiczny, który polega na ograniczeniu możliwości wykonywania ruchów lub osłabieniu siły mięśniowej danej części ciała, na przykład ręki. Stres, jaki czuje pacjent z niedowładem łatwo możesz sobie wyobrazić, gdy ręka, którą piszesz, nagle staje się słaba i masz wrażenie, że nie chce się Ciebie „słuchać”. Skąd może wziąć się niedowład ręki? Oto najczęstsze przyczyny.

Co to jest niedowład?

Na co dzień mało kto zastanawia się nad tym, jak właściwie funkcjonuje ciało człowieka. Dopóki cieszysz się zdrowiem i wszystko działa niczym dobrze naoliwiona maszyna, pewnie nie analizujesz, jak to w zasadzie się dzieje, że możesz chodzić, pływać, pisać i tańczyć, prawda? Dopiero pojawienie się objawów niepokojących skłania do refleksji nad własnym zdrowiem.

Jednym z bardziej niepokojących objawów jest niedowład. Często pojawia się nagle. Jest to ograniczenie ruchów danej części ciała lub jej osłabienie. Niedowład może mieć różną postać, w zależności od tego, na jakim etapie drogi ruchowej doszło do uszkodzenia układu nerwowego, czyli układu komunikującego z mózgiem wszystkie części ciała.

Sprawdź też, czym są diskinezy.

niedowład rąk przyczyny

 

Droga nerwowa to, najprościej mówiąc szlak, który łączy ośrodkowy układ nerwowy, czyli swoiste centrum dowodzenia (mózg i rdzeń kręgowy) z każdym najdrobniejszym mięśniem Twojego ciała. To w mózgu powstaje impuls, czyli swoisty pomysł, żeby wykonać jakiś ruch, który później faktycznie wykonywany jest przez mięsień. Droga ta prowadzi przez tak zwane motoneurony − od mózgu, przez rdzeń przedłużony, rdzeń kręgowy i ostatecznie nerwy obwodowe. Niestety, na każdym z tych etapów może dojść do uszkodzenia drogi nerwowej. A to skutkuje objawami takimi jak paraliż (całkowita utrata zdolności do wykonywania ruchów) lub niedowład.

W zależności od rodzaju uszkodzonych struktur układu nerwowego, wyróżnia się:

  • niedowład spastyczny − jeśli uszkodzeniu ulegną struktury ośrodkowego układu nerwowego
  • niedowład wiotki − do uszkodzenia dochodzi w zakresie obwodowego układu nerwowego

Sprawdź też, czym jest atetoza.

 

Niedowład ręki – przyczyny

Niedowład ręki może mieć wiele przyczyn. Wśród nich są tak banalne powody, jak zbyt długi ucisk na naczynia i nerwy podczas snu (niedowład ręki po nocy), jak również poważne choroby neurologiczne. Lepiej nie bagatelizować tego objawu, bo konieczne jest wykluczenie tych najpoważniejszych przyczyn.

Za niedowład ręki mogą opowiadać:

  • udar mózgu − nagłe niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego prowadzi do niedowładu lub porażenia mięśni, które nadzorowane są przez dotknięty udarem ośrodek nerwowy
  • guz mózgu − przestrzeń w czaszce jest bardzo ciasna stąd, jeśli tylko w obrębie ośrodkowego układu nerwowego dojdzie do rozwoju guza, dość szybko zaczyna on uciskać sąsiadujące struktury mózgowia. Jednym z objawów może być niedowład lub porażenie. Podobne objawy mogą być spowodowane ropniem lub krwiakiem w mózgu.
  • uraz rdzenia kręgowego  − rdzeń kręgowy jest częścią ośrodkowego układu nerwowego i jeśli dojdzie do jego urazu, istnieje duże ryzyko niedowładu, a nawet porażenia
  • zapalenie nerwów − powodem niedowładu mogą być też rozmaite choroby przewlekłe jak cukrzyca, mocznica, alkoholizm, nieleczona borelioza czy zatrucie solami metali ciężkich. W takich przypadkach niedowład wynika z uszkodzenia włókien nerwowych pod wpływem toksyn czy szkodliwych metabolitów.

Sprawdź też, czym jest dystonia.

tomografia komputerowa czaszki

Niedowład ręki po nocy

A co z niedowładem ręki po nocy? Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś obudzić się w środku nocy z przerażającym brakiem czucia w ręce. Skąd to się bierze? Spokojnie, nie od razu musisz pędzić do lekarza! Mimo wielu bardzo poważnych przyczyn niedowładu, taka sytuacja ma zwykle bardzo błahe przyczyny. Może się zdarzyć, że kiedy śpisz głęboko, ciężarem swojego ciała przygnieciesz na przykład dłoń. W wyniku ucisku do ręki nie dopływa świeża krew i tkanki są przejściowo gorzej ukrwione.

Dlatego możesz odczuwać zaburzenia czucia, które, co bardzo ważne, mijają natychmiast, gdy tylko zmienisz pozycję i zaczniesz ruszać ręką. Początkowo czujesz rozchodzące się po ręce ciepło, następnie uczucie „ścierpnięcia” mija całkowicie i nie jest to powód do paniki.

niedowład rąk po nocy

 

Jeśli jednak dolegliwości nie mijają lub towarzysza im inne niepokojące objawy, wymaga to jak najszybszej pomocy medycznej. Niedowład ręki może mieć wiele poważniejszych przyczyn.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora