Zerwanie ścięgna Achillesa. Ćwiczenia, które pomogą Ci wrócić do formy

31. 8. 2018 · Adrian Suszczyński · 4 minuty czytania
  • urazy mięśni i stawów

Zerwanie ścięgna Achillesa to poważny uraz. Rehabilitacja rozpoczyna się praktycznie zaraz po operacji i jest wieloetapowa. Zdecydowanie lepiej nie wykonuj ćwiczeń na własną rękę bez zezwolenia lekarza prowadzącego. Dopiero, kiedy rehabilitacja się zakończy, a lekarz da „zielone światło” do treningu, możesz zacząć pracować nad wzmocnieniem ścięgna i przywróceniem mu sprawności.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Zerwanie ścięgna Achillesa niestety kończy się w szpitalu. Po operacji najważniejsze jest dbanie o ranę i pilnowanie, żeby nie doszło do zrostów. Kolejny etap, to moment od zdjęcia gipsu do chwili, gdy sprawność i funkcje ścięgna będę na tyle zrehabilitowane, żeby można było poruszać się bez kul. Na tym etapie lepiej nie przeciążaj ścięgna i grzecznie stosuj się do zaleceń lekarza prowadzącego.

„Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w Twoim ciele. Jest tak nie bez przyczyny − ścięgno to codziennie narażane jest na ogromne obciążenia. Niestety, gwałtowny ruch, uraz czy przewlekłe zmęczenie ścięgna, na przykład u maratończyków, łatwo może prowadzić do zerwania. Najlepszym sposobem, żeby uniknąć tej poważnej kontuzji, jest staranna rozgrzewka przed każdą aktywnością fizyczną”

− komentuje lekarz, Aleksandra Malewska.

Zerwanie ścięgna Achillesa - operacja

Rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa

Rehabilitację prowadzi fizjoterapeuta, który zadba o Twoje zerwane ścięgno Achillesa. Rehabilitacja i ćwiczenia są ustalane pod nadzorem lekarza prowadzącego.

Rehabilitacja po zerwaniu Achillesa składa się z 3 etapów:

1.Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania nogi w trybie „życia codziennego”, czyli powrót do normalnego poruszania się.

2. Przejście o stopień wyżej, czyli do aktywności rekreacyjnej.

3. Osiągnięcie pełnej sprawności, czyli powrót do sportu.

Sprawdź też żele i maści na kontuzje i urazy.

Suplement diety z naturalnym kolagenem wspierający stawy oraz kości.
Suplement diety dla osób aktywnych fizycznie z gydrolizatem kolagenu.
Suplement diety w kapsułkach, zawiera kolagen z kwasem hialuronowym.

 

Każdy jest inny, a więc rehabilitacja za każdym razem ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Dopiero, kiedy lekarz zezwoli na rozpoczęcie etapu 2. możesz zacząć wracać do aktywności. Oczywiście lepiej zaczynać od minimalnych obciążeń, czyli od truchtu i delikatnych przebieżek.

Zerwanie ścięgna Achillesa - rehabilitacja

Pamiętaj o tym, że niestety raz uszkodzona tkanka nie zregeneruje się w 100% i zawsze będzie podatna na ponowną kontuzję. Najczęściej do ponownego zerwania lub naderwania dochodzi właśnie w 2. etapie  rehabilitacji. Może doprowadzić do tego nawet pośliźnięcie się czy niefortunne postawienie stopy. Dlatego dopóki lekarz nie zezwoli Ci na rozpoczęcie etapu 3., lepiej zachowaj wzmożoną czujność i nie wykonuj ćwiczeń, które mogą spowodować odnowienie kontuzji.

Popularne sporty, w których najbardziej narażony jesteś na uszkodzenie ścięgna Achillesa, to m. in.:

  • piłka nożna
  • piłka halowa
  • koszykówka
  • siatkówka
  • skok w dal, trójskok
  • skok wzwyż
  • bieganie
  • tenis

Więc do czasu, gdy ścięgno będzie w pełni zrehabilitowane uprawianie tych i wielu innych sportów nie wchodzi w grę.

Sprawdź też maści na ból mięśni i stawów.

Jak wzmocnić ścięgno Achillesa?

Gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że rehabilitacja po zerwaniu Achillesa jest zakończona, możesz zacząć pracę nad wzmacnianiem ścięgna, żeby zmniejszyć ryzyko odnowienia kontuzji. Ćwiczenia na ścięgno Achillesa są dość proste i możesz je wykonywać w domu i na siłowni. Jednak pamiętaj, żeby zaczynać od bardzo małych obciążeń i zwiększać je stopniowo i bardzo powoli.

1. Wspięcia na palcach − ćwiczenie polega po prostu na „stawaniu na palcach”.

2. Wspięcie na palcach jednej stopy − różnica polega na tym, że wykonujesz wspięcia naprzemiennie np. po 5 powtórzeń na każdej stopie, najlepiej stając np. na krawędzi stopnia schodów. Dobrze jest asekurować się ręką o ścianę lub poręcz.

3. Opuszczanie pięty jednej stopy − jest to odwrotność wcześniejszego ćwiczenia, czyli zamiast wspinać się, z pozycji wyjściowej, opuszczasz piętę poniżej krawędzi stopnia. Ilość serii i powtórzeń zwiększaj stopniowo.

Sprawdź też, czy warto stosować maść rozgrzewającą przed treningiem.

Zerwanie ścięgna Achillesa - ćwiczenia

Te ćwiczenia możesz wykonywać też na siłowni, z obciążeniem przy użyciu sprzętu. Każda siłownia ma  różne wyposażenie, więc najlepiej poproś o pomoc trenera. Pamiętaj o stopniowym zwiększaniu obciążenia.

Kontuzja ścięgna Achillesa jest kontuzją, która może się odnowić, dlatego pamiętaj lepiej o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem i oczywiście o regularnym rozciąganiu.

Suplement diety z biosiarką w formie kapsułek na piękniejszą skórę.
Suplement diety z kolagenem, witaminą C i osteolem, wspomaga stawy.

Więcej artykułów na ten temat