Związek z osobą chorą na depresję − jakich błędów się wystrzegać?

26. 5. 2019 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • choroby psychiczne

Depresja jednego z partnerów może bardzo ciążyć nawet na najbardziej silnej relacji. Brak zrozumienia i nieodpowiednia komunikacja z osobą cierpiąca na depresję znacznie utrudnia powrót do normalności. Jak postępować z osobą chorą na depresję?

Jak zachowuje się osoba z depresją?

Depresja jednego z partnerów ma wpływ na związek. Spore obawy psychologów budzi negatywny wpływ zaburzenia na relacje międzyludzkie, w tym rodzinne.

Jak pisze M.M. MacFarlane, przyczyną problemów w związku są symptomy, które towarzyszą depresji:

  • utrata energii
  • mniej radości z przyjemnych czynności
  • mniejsza zdolność do rozwiązywania problemów
  • drażliwość
  • negatywne spojrzenie na świat
  • zmniejszona zdolność do pracy

Sprawdź też zioła na depresję i nerwicę.

zachowanie osoby z depresją

Każdy z symptomów wpływa negatywnie na zachowania, codzienne funkcjonowanie i reakcje chorej osoby. Jak mówi psycholog A. Andruszczak-Zin, najbardziej widoczne zmiany w zachowaniu obejmują brak zainteresowania domem, rodziną, dziećmi, życiem seksualnym, własnym ciałem (w tym higieną), ciągłe zmęczenie pomimo braku wysiłku, problemy ze snem i poczucie irracjonalnego lęku wyrażające się w natrętnych myślach lub fobiach.

Zanim dana osoba zwróci się o poradę medyczną do specjalisty, najbardziej zaangażowaną stroną będą bliscy (rodzina) i przyjaciele.

Związek z osobą chorą na depresję

Depresja jest problemem zdrowotnym, którego wpływ wykracza poza funkcjonowanie jednostki i może powodować cierpienie bliskich. Jak piszą znawczynie tematu (A. J. Marshall i S. Harper-Jaques) w swoim artykule Depresja a relacje rodzinne:

„(...) wzorzec interakcji między osobą z depresją, a rodziną czy partnerem jest często przerywany przez okresy emocjonalnego dystansu, negatywnego myślenia i drażliwości”. Pojawiają się również chwile, gdy osoba dotknięta depresją będzie szukać aprobaty, ciepła i sympatii w oczach najbliższych.

W odpowiedzi członkowie rodziny lub partner, przyzwyczajeni do zmienności nastrojów, będą łapać dystans do objawów choroby. Może to zwiększyć poczucie izolacji i potwierdzić negatywny punkt widzenia osoby dotkniętej depresją.

Sprawdź też, jak rozpoznać i leczyć depresję u osób starszych.

jak żyć z osobą chorą na depresję

Z biegiem czasu istnieje ryzyko utrwalenia się wzorca wzajemnych interakcji: zachowanie objawowe będzie sprzyjać stresowi związkowemu i na odwrót − niepokój w związku będzie nasilał zachowanie objawowe u chorego.

 

Suplement diety z ekstraktem z szafranu wpierający układ nerwowy.

 

Jak żyć z osobą chorą na depresję?

Rodzina, partner powinni mieć świadomość, jak postępować z osobą chorą na depresję. Szczególnie, że to oni są najbliżej chorego, żyją z nim i też nie jest im łatwo.

Jak zauważa psycholog A. Andruszczak-Zin, wsparcie trzeba zapewnić nie tylko osobie cierpiącej na depresję, ale również tym, którzy się nią opiekują. Dlatego istnieją grupy wsparcia i terapeuci rodzinni przygotowani na takie sytuacje i warto się do nich zwrócić.

Jeżeli zastanawiasz się, jak pomóc mężowi w depresji czy jak pomóc żonie w depresji, kontakt ze specjalistą będzie pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do poprawy sytuacji. Pschologowie twierdzą, że depresja może zdazyć sie każdemu, nawet osobie szczęśliwej, która do tej pory świetnie radziła sobie w codziennym życiu.

Sprawdź też preparaty poprawiając nastrój.

jak rozmawiać z osobą w depresji

Wszystko przez długotrwały lub gwałtowny stres, który wpływa na gospodarkę hormonalną i na zaburzenia biochemii w mózgu. Warto zrozumieć istotę choroby, bo jak twierdzi psycholog A. Andruszczak-Zin, depresja bywa kojarzona z nieudacznictwem i życiową porażką. Przez takie postrzeganie zaburzenia bywa ono bagatelizowane przez najbliższych i ukrywane przez chorego nawet przed samym sobą.

Jak rozmawiać z osobą w depresji?

Na pewno nie można ignorować symptomów choroby i używać sformułowań w stylu: „Co z Tobą?”, „Weź się w garść!”, „Trzeba się ogarnąć! Zebrać w sobie, iść do przodu!”.

jak pomóc mężowi w depresji

Z drugiej strony, warto pozostać blisko chorego, podbudowywać go, angażować w proste czynności, przy czym nie można przyjmować jego pesymistycznego punktu widzenia, ani popadać w zbytni entuzjazm.

Suplement diety z wyciągiem z różańca górskiego i traganka chińskiego.
Suplement diety z witaminą B6 wspomagający pracę układu nerwowego.

Więcej artykułów na ten temat