Nerwica lękowa – przyczyny, objawy i leczenie

3. 2. 2023 · 6 minut czytania

Nerwica lękowa to rodzaj irracjonalnego, uporczywego lęku i niepokoju, który towarzyszy nieustannie, przybierając niekontrolowany i zagrażający człowiekowi wymiar. Jak leczyć nerwicę lękową? Sprawdź!

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Nerwica lękowa – przyczyny, objawy i leczenie

Nieustanny lęk, intensywny niepokój, uczucie napięcia to tylko kilka objawów charakterystycznych dla nerwicy lękowej - najczęściej występującej formy zaburzeń nerwicowych, która dotyka ok. 5-8% populacji. Ciągłe napięcie emocjonalne może prowadzić do poważnych problemów w życiu osobistym oraz społecznym, dlatego tak ważne jest, aby w porę uzyskać niezbędną pomoc. Czym jest nerwica lękowa? Jakie są jej objawy? Gdzie szukać pomocy? Wyjaśniamy w tym artykule!

Co to jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa (inaczej uogólnione zaburzenie lękowe - GAD) to zaburzenie charakteryzujące się przewlekłym poczuciem lęku i zagrożenia bez uchwytnej przyczyny

 • W odróżnieniu od epizodycznego lęku napadowego, który pojawia się nagle i trwa krótki czas, zespół lęku uogólnionego ma charakter ciągły
 • Osoba zmagająca się z nerwicą lękową nie umie przypisać lęku do konkretnego czynnika, nie jest w stanie unikać tego, co wyzwala w niej negatywne emocje, dlatego żyje w ciągłym poczuciu napięcia emocjonalnego. 
 • Choroba może objawiać się w dwóch rodzajach lęku: antypacyjnym oraz sytuacyjnym. 
 • Charakterystyczną cechą lęku sytuacyjnego jest jego nieadekwatność w stosunku do faktycznego zagrożenia. Dzieje się tak na przykład, gdy dana osoba boi się przebywania w tłumie lub robienia zakupów. 
 • W lęku antypacyjnym napięcie uaktywnia się w wyniku myślenia o konkretnym bodźcu, który uważa się za zagrożenie. Napięcie towarzyszy osobie w sytuacjach życia codziennego, co może prowadzić do silnych ataków paniki.

Zespół lęku uogólnionego należy do grupy zaburzeń psychicznych sklasyfikowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy:

 • Zaburzenia lękowe w postaci fobii (F40), takie jak: agorafobia, fobie społeczne, izolowanie w postaci fobii,
 • Inne zaburzenia lękowe (F41), do których zaliczają się: zaburzenia lękowe z napadami lęku, epizodyczny lęk napadowy, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane.
Co to jest nerwica lękowa

Nerwica lękowa - przyczyny

Podłoże schorzenia uznaje się za złożone i wieloczynnikowe. Przyczyny nerwicy lękowej są wypadkową interakcji wpływów środowiskowych, psychologicznych i biologicznych. Do cech predysponujących do rozwoju choroby należą:

 • Deficyty opieki rodzicielskiej,
 • Funkcjonowanie w patologicznych systemach społecznych,
 • Zbyt wygórowane oczekiwania ze strony najbliższych,
 • Nierozwiązane konflikty wewnętrzne,
 • Uzależnienia,
 • Nadmiar obowiązków, brak odpoczynku,
 • Stresujące i traumatyczne sytuacje życiowe: rozstanie, rozwód, śmierć bliskiej osoby, napad, nowa praca, ważny egzamin czy wystąpienia publiczne,
 • Indywidualne cechy osobowościowe - podatne na rozwój nerwicy lękowej są osoby charakteryzujące się nadmierną dbałością o szczegóły, chwiejne emocjonalnie i wrażliwe.

Jednoznaczne ustalenie przyczyny nerwicy lękowej nie zawsze jest możliwe, jej znalezienie poprzedza szczegółowy wywiad ze specjalistą.

Nerwica lękowa - objawy

Pacjenci oprócz doświadczania silnego lęku cierpią także na specyficzne objawy somatyczne, które mogą być mylnie związane z innymi chorobami. Prawdopodobieństwo zdiagnozowania nerwicy lękowej jest największe, jeśli poniższe symptomy występują przez co najmniej 6 miesięcy:

 • Duszności,
 • Zawroty głowy,
 • Nieprzyjemne uczucie ścisku w gardle,
 • Suchość w ustach,
 • Nadmierna potliwość,
 • Wymioty i biegunki,
 • Wzmożone napięcie mięśniowe,
 • Przyspieszone bicie serca,
 • Zaburzenia snu.

Bardzo często objawy fizyczne nerwicy dotyczą równieżukładu pokarmowego i krążenia. Wówczas mówimy o nerwicy serca oraz żołądka. 

 • Nerwica serca objawia się dusznościami, bólami w klatce piersiowej przyśpieszeniem akcji serca. Atak może łudząco przypominać objawy zawału. 
 • Nerwica żołądkacharakteryzuje się bólami brzucha, odczuwalnym ściskiem w jamie brzusznej, nudnościami i wymiotami. Przewlekłe dolegliwości związane z atakami nerwicy mogą prowadzić do powstawania wrzodów żołądka.

Do nietypowych objawów nerwicy lękowej zaliczamy:

 • Uczucie pieczenia w gardle - zestresowane ciało włącza mechanizmy obronne. Jednym z nich jest zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego, co wywołuje pieczenie w gardle. Może również prowadzić do rozwoju wrzodów żołądka,
 • Szumy w uszach - atakowi nerwicy bardzo często towarzyszą szumy uszne. Po wykluczeniu stanów zapalnych, innych chorób neurologicznych, czy głuchoty można podejrzewać, że źródłem uporczywych dźwięków jest nerwica,
 • Błysk w oku - nerwicy towarzyszą również dysfunkcje układu nerwowego, tzw. fotopsję, które sprawiają, że w polu widzenia chorego pojawiają się błyski. Są one wywołane nieprawidłową pracą siatkówki oka.

Uogólnione zaburzenia lękowe często współwystępują z innymi schorzeniami natury psychicznej. Do najczęściej diagnozowanych chorób towarzyszących należą:

Nerwica lękowa objawy

Nerwica lękowa - leczenie

Leczeniem nerwicy lękowej zajmują się specjaliści z zakresu psychologii, psychoterapii i psychiatrii. W terapii schorzenia stosuje się dwie podstawowe metody. 

 • Jedną z nich jest psychoterapia, która poprzez przepracowywanie dotychczasowych doświadczeń ma na celu zmniejszenie lęku pacjenta. Pozwala dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć jego mechanizmy, a tym samym z pomocą psychoterapeuty wypracować odpowiednie sposoby radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Rekomendowaną nurtem leczenia nerwicy lękowej jest terapia poznawczo-behawioralna. 
 • U niektórych pacjentów ze względu na nasilenie objawów leczenie nerwicy lękowej wymaga zastosowania środków farmakologicznych. Stosuje się leki na uspokojenie oraz leki poprawiające nastrój z grupy SSRI. 
 • Bez usunięcia czynników stresowych oraz modyfikacji niektórych postaw życiowych całkowite ustąpienie objawów nie jest możliwe, dlatego czasem konieczne okazuje się ograniczenie wypływu nadmiernego stresu poprzez czasową rezygnację z obowiązków zawodowych. Okres leczenia nerwicy lękowej zależy w głównej mierze od nasilenia objawów, szybkości ich ustępowania pod wpływem terapii oraz motywacji pacjenta. Uznaje się, że czas leczenia waha się od 6 do 12 miesięcy, jednak u niektórych może być dłuższy.

Nerwica lękowa - domowe sposoby

Oprócz pracy z psychiatrą, psychoterapeutą lub psychologiem do codziennej rutyny warto wprowadzić różne sposoby redukcji stresu i napięcia, takie jak medytacja, joga czy trening autogenny Schultza. Wsparcie stanowią również zioła na depresję i nerwicę. W domowym leczeniu nerwicy przydatne będą przede wszystkim:

 • Melisa - posiada właściwości uspokajające, redukujące poziom lęku, działa przeciwdepresyjnie i ułatwia zasypianie,
 • Lawenda - olej lawendowy tonuje stany napięcia i redukuje czynniki sprzyjające wystąpieniu stanów nerwicowych,
 • Zielona herbata - do naturalnych metod radzenia sobie z objawami nerwicy należy L-teanina, zawarta w zielonej herbacie lub dostępna w formie suplementów diety. 

Równie istotną kwestię stanowi prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia poprzez zbilansowane posiłki, uprawianie sportu, a także odpowiednią dawkę odpoczynku. Dobrym sposobem zapobiegania objawom nerwicy jest przygotowanie gotowego planu radzenia sobie z problemami i lękiem. Dla każdego działać będzie coś innego, a dobra technika identyfikowania i kontrolowania sytuacji może się bardzo przydać. Powyższe metody nie mogą jednak stanowić alternatywy do leczenia farmakologicznego i terapeutycznego.

Nerwica lękowa domowe sposoby

Czy nerwica lękowa jest uleczalna?

Wiele osób doświadczających nerwicy zastanawia się, czy chorobę da się całkowicie wyleczyć. Zaburzenia tego typu nie stanowią wyroku na całe życie. W wielu przypadkach można skutecznie wyleczyć lub nauczyć się z nimi normalnie funkcjonować, ucząc się odpowiednich mechanizmów rozpoznawania i redukcji napięć. Jednak wymaga to pracy i zaangażowania ze strony pacjenta. Podjęcie leczenia, odpowiednia diagnoza, psychoterapia oraz samodzielnie podejmowane działania pomogą uchronić się przed potencjalnym nawrotem nerwicy.

Podsumowanie

Nerwica lękowa w dużym stopniu obniża jakość życia, dlatego niezwykle istotne jest postawienie trafnej i szybkiej diagnozy. Pozwala to odnaleźć przyczynę problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Bagatelizowanie objawów schorzenia może w stosunkowo szybkim czasie przyczynić się do rozwoju groźnych chorób, do których należy depresja czy fobia społeczna.

 Źródła:
 1. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Badawcze kryteria diagnostyczne, Kraków-Warszawa: Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne Vesalius, Instytut Psychiatrii i Neurologii
 2. J. Stasiuk, A. Burkiewicz, D. Kozłowski, Z. Afeltowicz, Zaburzenia lękowe uogólnione - rozpoznawanie, objawy oraz leczenie farmakologiczne, Geriatria 2014
 3. J. Stasiuk, A. Burkiewicz, Zaburzenie lękowe uogólnione - rozpoznawanie, objawy oraz leczenie farmakologiczne [dostęp: 09.02.2023 r.] https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201404_Geriatria_008.pdf

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Ewelina Zygmunt
  Ewelina Zygmunt
  Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Ewelina Zygmunt
  Ewelina Zygmunt
  Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
  Przeczytaj więcej od tego autora