Dieta ketogeniczna: przepis na jajko zapiekane w awokado

22. 10. 2020 · 3 minuty czytania
Dieta katogeniczna zyskuje na popularności. Wśród przepisów bogatych w białko i tłuszcze znajdziesz recepturę na jajka zapiekane w awokado, którą serwujemy na blogu.
Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Dieta ketogeniczna: przepis na jajko zapiekane w awokado

W ostatnim czasie nie tylko wśród sportowców niezwykle popularna stała się dieta ketogeniczna. Przepisy na bogate w białko i tłuszcze podbijają Internet. Zerknij na mój przepis na jajka zapiekane w awokado. To połączenie dobrze sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i kolację. Zobacz, jak je przyrządzić.

Przepisy ketogeniczne − zapiekane jajko z awokado

Dieta ketogeniczna, inaczej wysokotłuszczowa, to sposób żywienia, który znacznie odbiega od rekomendowanych zasad zdrowego żywienia. Dieta ta polega na ograniczeniu spożywanych węglowodanów w diecie (eliminacja produktów zbożowych i wyrobów cukierniczych). Opiera się na zwiększeniu spożycia produktów, które są źródłem tłuszczu i w mniejszym stopniu białka.

Przepis ten jest bardzo uniwersalny. Możesz dodać do niego podsmażoną szynkę lub boczek, czy też posypać wszystko podprażonymi pestkami słonecznika. Bazę w tym przepisie diety ketogenicznej stanowi jajko i awokado. Moja propozycja urozmaicenia to aromat wędzonej papryki, a także szczypiorek w celu zaostrzenia smaku.

 

Dieta ketogeniczna − przepis na jajko zapiekane w awokado

Czas przygotowania: do 20 minut

Ilość porcji: 1

Składniki:

 • 2 jajka
 • 1 awokado
 • szczypiorek do posypania
 • sól, pieprz, papryka wędzona, papryka słodka

Sprawdź też przepis na koktajl ze szpinakiem.

Jajko z awokado - Potrzebne składniki

Przygotowanie:

1.Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Awokado umyj, przekrój na pół i wyjmij pestkę. Przypraw je solą, pieprzem oraz papryką.

2. Do zagłębień po pestce w awokado wybij jajka. Piecz przez 15 − 20 minut aż białko w jajku się zetnie.

Jajko z awokado - Sposób przygotowania

 

3.Posyp szczypiorkiem i podawaj z warzywami.

Zapiekane jajko z awokado

 

Jeżeli lubisz awokado, do gustu przypadnie Ci także: Buddha Bowl z komosą i pikantną ciecierzycą. Sprawdź przepis!.

Przepisy diety ketogenicznej − czy są zdrowe?

Stosowanie diety ketogennej zostało uznane w medycynie jako element leczenia w przypadku wystąpienia u dzieci padaczki lekoopornej. U dzieci z tym schorzeniem, u których wprowadzono dietę keto, obserwuje się złagodzenie objawów, oczywiście przy równoczesnym stosowaniu odpowiedniego leczenia.

Zwróć jednak uwagę, że dieta ketogeniczna stwarza ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych, dlatego wprowadzana jest tylko na określony czas. Dieta wysokotłuszczowa prowadzona jest pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka, często w warunkach szpitalnych. Przed jej ewentualnym zastosowaniem u małego pacjenta wykonuje się badania i rozważa ewentualne przeciwwskazania do jej rozpoczęcia.

Ten przykład zastosowania diety może być mylnie interpretowany jako zakwalifikowanie diety ketogenicznej do diety, która ma korzystny wpływ na zdrowie.

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, żadna organizacja lub grupy eksperckie nie rekomendują stosowania diety ketogenicznej w celu redukcji masy ciała, leczenia nowotworów i innych chorób, czy też stosowania jej u sportowców. 

 

Skutkiem eliminacji węglowodanów są deficyty składników, które w produktach zbożowych występują w znacznych ilościach: błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, magnez. Oprócz tego dieta ketogeniczna dostarcza dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu. Przewaga nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie to czynnik ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i stanów zapalnych w organizmie. Dieta ketogeniczna, czyli wysokotłuszczowa nie jest dietą prawidłowo zbilansowaną i nie powinna być stosowana jako długoterminowy sposób żywienia, szczególnie u osób chorych.

Sprawdź także artykuł: Tłuszcz idzie w tłuszcz, a owoce odchudzają, czyli największe żywieniowe mity [INFOGRAFIKA].

Wartość odżywcza

NazwaMiara domowa/gramaturaEnergia (kcal)Białko (g)Tłuszcze (g)Węglowodany (g)
Jajko zapikane w awokado1 porcja36715,3630,03412,66
Awokado1 sztuka/140 g2242,820,511,94
Jajko2 sztuki/100 g14312,569,510,72

Źródła:

 1. Starbała A.; Bawa H.S.: Zastosowanie diety ketogennej we wspomaganiu leczenia epilepsji. Rocz. PZH 2007.
 2. Dudzińska M.: Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe, PZWL 2014.
 3. Normy żywienia dla populacji Polski. Pod red. M. Jarosza, IŻŻ 2017.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Monika Kaczorek
  Monika Kaczorek
  Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Monika Kaczorek
  Monika Kaczorek
  Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
  Przeczytaj więcej od tego autora