Jak przyspieszyć porost włosów? Ultraporadnik z domowymi sposobami!

30. 8. 2021 · 8 minut czytania

Chcesz przyspieszyć porost włosów? Zastanawiasz się, jakie kosmetyki użyć w tym celu? Poznaj kompleksowy poradnik na ten temat!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak przyspieszyć porost włosów? Ultraporadnik z domowymi sposobami!

Dobra dieta, stymulujące olejki oraz redukcja stresu – to wszystko może przyspieszyć naturalny wzrost włosów. Nie działa? Sprawdź, dlaczego i jak przyspieszyć porost włosów, gdy wszystko inne zawodzi.

Co przyspiesza porost włosów?

Przed podjęciem bardziej zaawansowanej terapii opartej na stymulacji porostu włosów możesz wypróbować kilku domowych sposobów.

1. Popraw mikrokrążenie skóry głowy

Wyrób sobie nawyk regularnego masowania skóry głowy, ponieważ pobudzi to Twoje komórki włosowe do wzrostu. Możesz to robić w trakcie mycia głowy, ale też wcierając w głowę odżywczy olejek. Dobrym stymulatorem mikrokrążenia jest kofeina. Nie bez powodu dodaje się ją do preparatów na porost włosów. Przykładem jest kuracja w postaci serum Dermedic Capilarte, stymulująca wzrost włosów i szampon z tej samej serii.

2. Unikaj zbyt częstego mycia głowy

Zbyt częste mycie szamponem spowoduje, że Twoje włosy staną się bardziej suche i łamliwe. Skóra głowy i włosy będą pozbawione naturalnych olejków i sebum. Jeśli w Twoim przypadku codzienne mycie głowy to konieczność, stosuj dobrą odżywkę, aby uzupełniać barierę ochronną w tym obszarze.

3. Walcz ze stresem

Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć porost włosów, musisz wiedzieć, co go spowalnia. Wiadomo, że hormon stresu, kortyzol, wpływa na funkcję i regulację pracy mieszków włosowych. Jego wysoki poziom zmniejsza syntezę i przyspiesza degradację ważnych elementów skóry i włosów, a mianowicie hialuronianu i proteoglikanów o około 40%! Te ostatnie to związki znajdujące się w mieszkach włosowych. Mają znaczący wpływ na pobudzanie cebulek i wzrostu włosów. Skoro zaburzenia wzrostu włosów mogą wiązać się ze stresem, naturalnym sposobem na uniknięcie problemu jest zapanowanie nad sytuacją, która go wywołuje.

Mogą w tym pomóc różne techniki relaksacyjne, utrzymanie normy spożycia witaminy D i magnezu, zmiana pracy lub nastawienia, no i oczywiście − sport. Preparat, który zapobiega wypadaniu włosów m.in. z powodu stresu, to Pharmaceris H H-Stimuloforten – jest przeznaczony do intensywnej kuracji stymulacyjnej wzrost włosów.

Badania z 2016 r. donoszą, że doustna suplementacja preparatami z proteoglikanami wyróżnia się jako nowa i obiecująca metoda leczenia. Odpowiedni kompleks proteoglikanów może stymulować nieaktywne mieszki włosowe do porostu.

co przyspiesza porost włosów

4. Uprawiaj sport

Komórki włosów potrzebują tlenu, aby zachować zdrowie i się duplikować. Tlen może dotrzeć do każdej komórki tylko poprzez krwioobieg, który w pełni sprawnie funkcjonuje. Półgodzinne cardio 3 razy w tygodniu to dobry początek.

5. Regularnie obcinaj włosy

Zniszczone włosy z rozdwojonymi końcówkami hamują rozwój i pogarszają ogólną kondycję włosów. Powodują też przerzedzenie mieszków włosowych i wzmagają łamliwość włosa. Dlatego tak ważne jest, aby podcinać włosy przynajmniej co 3 miesiące. W ten sposób pozbędziesz się rozdwojonych końcówek i zapewnisz zrównoważony wzrost włosów.

6. Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy jest szeroko stosowanym, naturalnym składnikiem stymulującym odrost włosów. Badanie przeprowadzone przez University of Maryland Medical Center wskazuje, że istnieje ścisły związek między nim a porostem włosów. Zespół badawczy przebadał 84 osoby, które cierpiały na łysienie plackowate. Uczestnicy zostali poinstruowani, aby codziennie przez 7 miesięcy masować skórę głowy olejkiem rozmarynowym i kilkoma innymi olejkami eterycznymi (z lawendy, tymianku i drzewa cedrowego). Na efekty trzeba było poczekać ponad pół roku. Jednak wyniki pokazały, że u badanych w widoczny sposób zaczęły odrastać włosy.

jak przyspieszyć wzrost włosów

7. Olej z korzenia łopianu

Łopian pomaga we wzroście włosów i pielęgnacji skóry głowy − głęboko odżywia mieszki włosowe. Olejek łopianowy jest również polecany na wypadanie włosów. Przywraca funkcję mieszków włosowych i gruczołów łojowych, dodatkowo chroniąc skórę głowy przed wysuszeniem.  Zdobył szczególną popularność w Japonii − nie tylko do pielęgnacji włosów, ale także skóry − dodaje się go zarówno do szamponów, jak i maseczek do twarzy. Olejek Green Pharmacy to połączenie olejku łopianowego z ekstraktem z czerwonej papryki, który dodatkowo pobudza mikrokrążenie skóry głowy.

8. Tarczyca bajkalska

Badania pokazały, że związek aktywny ziela, bajkalina, zastosowany na skórę u myszy, zwiększył wzrost nowych mieszków włosowych. Ekstrakt z rośliny czasami pojawia się w produktach kosmetycznych, takich jak maska przyspieszająca wzrost włosów Long 4 Lashes Efekt Krioterapii.

przyspieszenie wzrostu włosów

Przyspieszenie porostu włosów − dieta

Najważniejsze wskazówki na przyspieszenie wzrostu włosów obejmują zdrowe odżywianie. Ponieważ Twoje włosy reprezentują ogólny stan zdrowia, to, co jesz, ma ogromny wpływ na ich wygląd. Tak więc, aby uzyskać dobrze odżywione kosmyki, musisz regularnie dostarczać im składników, których potrzebują. Marnotrawstwem jest inwestowanie pieniędzy w produkty do pielęgnacji włosów, jeśli nie stosuje się odpowiedniej diety zawierającej ważne dla włosów składniki odżywcze.

Pamiętaj, żeby w swojej diecie zwracać uwagę na optymalne spożycie:

  • Wody − podobnie jak Twoja skóra w innych obszarach ciała, skóra głowy również wysycha. Aby temu zaradzić, najlepiej byłoby spożywać od około 2 do 2,5 litra wody każdego dnia. Jeśli ćwiczysz lub mieszkasz w miejscu o ciepłym klimacie, konieczne jest dodanie pół litra więcej,

  • Witaminy C − wpływa na produkcję kolagenu niezbędnego do wzrostu włosów, działa jak główny przeciwutleniacz. Zwalcza uszkodzenia komórek, do których regularnie doprowadzamy m.in. w trakcie stylizacji włosów. Słodkie ziemniaki, czerwona papryka, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka i owoce cytrusowe to tylko niektóre z lepszych źródeł witaminy C,

  • Cynku − odgrywa zasadniczą rolę we wzroście i naprawie tkanki włosa, a także w utrzymaniu sprawnego funkcjonowania gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych. Poza tym cynk jest niezbędnym składnikiem keratyny, której nasz organizm używa do budowy włosów. Nawet niewielki niedobór może sprawić, że włosy będą podatne na przesuszenie i łamliwość. Być może sama zauważyłaś, że regularne spożycie owsianki znacznie poprawia kondycje włosów i cery. Około 100 gramów płatków owsianych zaspokaja zapotrzebowanie na cynk w 36%,

  • Biotyny − podobnie jak wszystkie komórki w naszym ciele, komórki włosów są również pokryte błoną tłuszczową. Aby mnożyły się i rosły zdrowo, konieczne staje się utrzymanie błon tłuszczowych w jak najlepszym stanie. To możliwe tylko wtedy, gdy dbasz o odpowiednią dietę. Powinna uwzględniać zdrową ilość i odpowiednią proporcję tłuszczów. Problemy z przerzedzaniem się włosów mogą wiązać się z niedoborami biotyny. Niektóre z najlepszych i naturalnych źródeł to orzechy, wątróbka, drożdże, łosoś, ostrygi i awokado. Picie napoju drożdżowego pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. Efekty powinny być widoczne już po miesiącu regularnego spożycia. Przy okazji dostarczysz organizmowi witamin z grupy B oraz wiele substancji mineralnych takich jak magnez, żelazo, fosfor, selen, cynk, potas i chrom. Biotyna pojawia się też w produktach do pielęgnacji i stymulacji porostu włosów. Na pewno widnieje w składzie specjalistycznego szamponu Pharmaceris H, H-Stimupurin,

  • Białka − budowa włosa jest oparta na białku, dlatego nie może go zabraknąć w diecie. Najlepiej sprawdzić indywidualną normę dziennego spożycia z dietetykiem. Ogólne wskazanie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej sugeruje, że dorosły człowiek, który prowadzi raczej mało aktywny tryb życia, powinien dostarczyć swojemu organizmowi około 0,9 grama białka na 1 kg masy ciała. Jeśli jesteś wegetarianinem, białko możesz otrzymać z fasoli, roślin strączkowych, orzechów i tofu.

Jedz śniadania!

Nie bez powodu wielu specjalistów żywienia podkreśla, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pożywne śniadanie w zasadzie uzupełnia energię dla większości Twojego ciała. Obejmuje to również mieszki włosowe i skórę głowy. Posiłek zawierający wszystkie powyższe składniki da komórkom włosowym energię potrzebną do prawidłowego wzrostu włosów.

przyspieszenie porostu włosów

Jak przyspieszyć wzrost włosów? Terapia laserowa

Przy sporych problemach ze wzrostem włosów niektórzy decydują się na tzw. terapię zimnym laserem (low-level laser therapy, czyli LLLT). Jest to sposób pomocniczy, w którym wykorzystuje się laser miękki o charakterze niskoenergetycznym. Światło penetruje skórę w sposób bezpieczny, bez rozgrzewania, nie wywołując żadnych urazów. Terapia światłem lasera pomaga poprawić aktywność mitochondriów w Twoim ciele.

Jak przyspieszyć rośnięcie włosów przy pomocy biostymulacji? Światło lasera pobudza mikrokrążenie w mieszkach włosowych. Dzięki temu cebulki włosa są lepiej dotlenione i odżywione. Sam proces polega na przekształceniu energii świetlnej w chemiczną, co pobudza metabolizm w komórkach i stymuluje syntezę białek. Białko stanowi główny budulec włosa, dlatego efektem terapii jest pobudzenie wzrostu włosów, zahamowanie ich wypadania oraz ogólne wzmocnienie cebulek.

Aby zauważyć efekty działania lasera, trzeba poddać się kilkukrotnym naświetleniom (3 do 6 serii). Naświetlanie trwa 30 minut, a jedna seria obejmuje 10 naświetlań przeprowadzanych na przestrzeni 1 miesiąca. Nie będzie to najtańsza kuracja, dlatego wcześniej warto wypróbować też inne metody. Badania potwierdziły, że tego typu zabiegi poprawiają funkcjonowanie różnych komórek, nie tylko w obrębie skóry głowy.

jak przyspieszyć rośnięcie włosów

Odżywiaj się zdrowo, aby przyspieszyć porost włosów!

Odpowiednio zbilansowana dieta i prawidłowe normy spożycia witamin oraz minerałów to klucz do prawidłowego wzrostu włosów. Podobnie jak eliminacja stresu, który bardzo negatywnie wpływa na ogólną kondycję włosów oraz ich wzrost. Równie ważne jest pobudzanie mikrokrążenia skóry głowy, na przykład poprzez masaże olejkami stymulującymi mieszki włosowe.

Źródła:

  1. Zarei, M. i in.: Low level laser therapy and hair regrowth: an evidence-based review. W: Lasers in Medical Science 31(2) [online] Luty 2016. Dostęp 26.08.2021. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/287807152_Low_level_laser_therapy_and_hair_regrowth_an_evidence-based_review
  2. Erling, T.: Stress and the Hair Growth Cycle: Cortisol-Induced Hair Growth Disruption. W: Journal of drugs in dermatology [online] Sierpień 2016. Dostęp 26.08.2021. Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/306293727_Stress_and_the_Hair_Growth_Cycle_Cortisol-Induced_Hair_Growth_Disruption
  3. Alexandra V.: What is Low Level Laser Therapy (LLLT) and Does It Work? W: CareClinic [online] Dostęp 26.08.2021. Dostępny w Internecie: https://careclinic.io/low-level-laser-therapy-photobiomodulation/
  4. Dr. Mercola: Use Burdock Oil To Promote Healthy Hair Growth. W: ProHealth [online] 11.01.2017. Dostęp 26.08.2021. Dostępny w Internecie:https://www.prohealth.com/library/use-burdock-oil-to-promote-healthy-hair-growth-41121

     
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora