Łopian − naturalny sposób na piękne włosy bez łupieżu!

19. 4. 2019 · 5 minut czytania

Łopian to chwast, który wyróżnia się wieloma dobroczynnymi właściwościami. Chroni przed wypadaniem włosów, zmniejsza łupież oraz wspomaga proces trawienia. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Łopian − naturalny sposób na piękne włosy bez łupieżu!

Czym jest łopian? To ten nieznośny rzep, który lubi przyczepiać się do Twoich ubrań podczas spaceru na łące. Ale czy wiesz, że ten zwykły chwast skrywa w sobie wiele magicznych właściwości. Dzięki odwarowi z łopianu możesz poradzić sobie z wypadaniem włosów, łupieżem, a nawet z problemami trawiennymi. Łopian świetnie sprawdza się także w kuracji cery trądzikowej. Zobacz, jak wykorzystuje się łopian w kosmetyce i medycynie naturalnej.

Łopian to jedna z tych roślin, która od wielu pokoleń stosowana jest w medycynie naturalnej. Tak naszej rodzimej, jak i w kulturze chińskiej czy japońskiej. Łopian dawniej w polskiej kulturze nazywany był „dziadem”. To pospolita roślina, która należy do tej samej rodziny co astry. Być może znasz ją pod bardzo popularną nazwą. Łopian to nic innego jak rzepy! Tak, te okropne rzepy, które przyczepiają się do Twoich ubrań na łące. Choć wydaje się, że to zwykły chwast, tak naprawdę ma on w sobie wiele tajemniczych właściwości.

Sprawdź też kosmetyki naturalne.

łopian właściwości

 

W medycynie i kosmetyce stosuje się różne części tej rośliny. Dużą popularnością, szczególnie w ziołolecznictwie, cieszy się suszony korzeń łopianu. W medycynie ludowej wykorzystywało się nawet kwiaty łopianu. Zastosowanie znajdują także liście rośliny.

A co takiego znajduje się w łopianie? Właściwości odżywcze dla Twojego organizmu ma przede wszystkim, jak wspomniałam, korzeń łopianu. Znajdziesz w nim inulinę, fitosterole, siarkę, saponiny czy witaminę C. Z korzenia łopianu ekstrahuje się także olejki eteryczne. W korzeniu z łopianu znajdują się także garbniki, które wspaniale wpływają na zachowanie młodego i zdrowego wyglądu Twojej skóry.

łopian kwiat

 

    Łopian w kosmetyce

    W kosmetyce króluje wyciąg z korzenia z łopianu. A ten zbiera się jesienią lub wczesną wiosną i suszy w temperaturze 50 stopni C. Łopian stosowany jest w kosmetyce przede wszystkim jako suplement przy leczeniu różnych schorzeń skóry, takich jak łupież czy łojotok. Ale nie tylko…

    Łopian na włosy

    Łopian najczęściej możesz znaleźć w szamponach. Stosowany jest często jako naturalny środek w walce z łupieżem. Wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. A to właśnie grzyby najczęściej odpowiadają za problemy z sypiącą się z głowy białą łuską.

    Ale łopian to przede wszystkim świetny środek przeciwko wypadaniu włosów. Znajdziesz go m.in. w szamponie dla mężczyzn Radical Med. Łopian działa podobnie jak czarna rzepa. Pomaga wzmocnić włosy i wyrównać poziom wydzielanego łoju i sebum. Znajduje się w żelu i szamponie Biały Jeleń, który pomaga z przetłuszczającymi się włosami i dodatkowo jest hipoalergiczny. Mniej przetłuszczające się włosy, to także mniejsze wypadanie włosów. Łopian znalazł też zastosowanie w szamponie na do skóry głowy z problemami łojotokowymi, Pharmaceris H Sebopurin szampon.

    łopian na włosy

     

    W pielęgnacji włosów znalazł też zastosowanie olej z łopianu. Możesz nakładać go bezpośrednio na włosy. Tu polecam Ci naturalny olej z korzenia łopianu z ziołami, do pielęgnacji włosów, twarzy oraz całego ciała. Olej z łopianu wzmacnia włosy i nadaje im pięknego, naturalnego blasku. Łopian znajdziesz też w naturalnej masce wzmacniającej Receptury Babuszki Agafii.

    Łopian na skórę

    Olej z łopianu i odwar z korzenia łopianu możesz też stosować na skórę. Ma on działanie przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum, dlatego dobrze wpływanie na skórę trądzikową i z problemami łojotokowymi.

    Zawarte w łopianie garbniki i fitosterole świetnie sprawdzą się też w pielęgnacji skóry dojrzałej, zmęczonej i zanieczyszczonej. To wszystko dzięki działaniu antyoksydantów. Łopian polecany jest także w kuracji zmarszczek mimicznych. Zobacz, jak poradzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi w artykule: Zmarszczki mimiczne − czy da się je skutecznie wygładzić?

    łopian na skórę

    Łopian korzeń w medycynie naturalnej

    Napar z korzenia łopianu najczęściej stosuje się przy problemach z układem pokarmowym. Korzeń łopiany polecany jest osobom z problemami trawiennym. Dobrze działa na wątrobę, bo pobudza ją do produkcji żółci. Oprócz tego sprawia, że Twój układ pokarmowy zaczyna produkować więcej soków trawiennych i enzymów. Dzięki temu jesteś w stanie szybciej przetrawić jedzenie i pozbyć się złogów zalegających na jelitach.

    Łopian polecany jest także diabetykom. Pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi. Pamiętaj jednak, że raczej traktuje się go jako suplement diety osoby z cukrzycą typu II czy insulinoopornością niż jako lekarstwo. Łopian spisuje się u osób z problemami cukrzycowymi dzięki dwóm składnikom: inulinie, która pomaga w wyrównaniu poziomu cukru we krwi, i kwasowi arktygenowemu, który z kolei pomaga pobudzić trzustkę do produkcji insuliny.

    korzeń łopianu właściwości

     

    Być może wiesz, że wątroba i układ moczowy to bardzo istotne narządy, które pomagają wymiatać toksyny z Twojego organizmu. Łopian polecany może być także jako element kuracji detoksykacyjnej. Nie tylko pobudza wątrobę do produkcji żółci, ale także jest moczopędny. Po odwarze czy soku z korzenia łopianu możesz też czuć wzmożone pocenie się. Korzeń z łopianu wymiata z Twojego organizmu toksyny i zalegające, szkodliwe substancje.

    Ale to nie wszystko! Korzeń z łopianu ma też działanie przeciwzapalne. A to dzięki lignanom. Substancje te nie tylko wyciszają stany zapalne, np. przy bólach reumatycznych stawów, ale także uśmierzają ból. Przy bólach mięśni czy stanów możesz stosować kompresy nasączone odwarem czy sokiem z korzenia łopianu.

    kwiaty łopianu

     

    Jak już wspomniałam, korzeń łopianu pomaga także w leczeniu chorób skóry, szczególnie o podłożu grzybiczym.

    Łopian to pospolita roślina o naprawdę niepospolitych właściwościach dla Twojej skóry i włosów. To wspaniała recepta na wzmocnienie włosów, nadanie im blasku i ograniczenie wypadania. Łopian pomoże Ci także pokonać pierwsze objawy łupieżu i złagodzi nieprzyjemny świąd. 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora