Rogowacenie mieszkowe − jak leczyć?
Jak zlikwidować rogowacenie okołomieszkowe? Leczenie w dużej mierze opiera się na prawidłowej pielęgnacji skóry i stosowaniu preparatów miejscowych. W łagodnych formach tego zaburzenia, w zupełności wystarczą domowe sposoby, o których pisała Ola Wolska w artykule: Przygotowanie do sezonu bikini − jak mieć gładką skórę ud i pośladków.

Jeśli jednak, mimo wszelkich starań na skórze nadal widoczna jest „gęsia skórka”, to możesz podjąć leczenie. Dermatolog wybierze najlepszą dla Ciebie formę leczenia, da również kilka wskazówek co do prawidłowej pielęgnacji skóry.
Pożegnaj się z mydłem! Skóra dotknięta rogowaceniem okołomieszkowym zwykle jest bardzo sucha. Nie pogłębiaj problemu! Produkty do mycia ciała, które zawierają mydło bardzo nasilają suchość skóry, co zaostrza rogowacenie mieszkowe. Wybieraj preparaty, które nie zawierają mydła.
Sprawdź też kosmetyki do pielęgnacji ciała.
Nawilżanie skóry – złota zasada „5 minut”
W ciągu 5 minut od wyjścia z kąpieli nałóż na skórę preparat nawilżający. Dlaczego akurat 5 minut? Przez ten czas Twoja skóra nie zdąży wyschnąć, co mogłoby nasilić wysychanie naskórka. A co powinien zawierać taki balsam? Mocznik, kwas salicylowy czy kwasy AHA w odpowiednich stężeniach mają działanie keratolityczne i pomagają złuszczyć martwe komórki naskórka.
Zapytaj dermatologa o najlepszy dla Ciebie preparat.

Złuszczanie i pozbywanie się martwego naskórka
Leczenie rogowacenia okołomieszkowego polega również na złuszczaniu, czyli pozbywaniu się martwego naskórka.
Dostępne w drogeriach preparaty mogą nie być wystarczająco silne, żeby poradzić sobie z problemem nadmiernego rogowacenia mieszków włosowych. Wtedy z pomocą przychodzi dermatolog, który wykona tzw. peeling medyczny. Peelingi te zawierają mieszanki różnych substancji o silnym działaniu złuszczającym.
Głębokość, na jaką peeling penetruje skórę pacjenta zależy od czasu trwania zabiegu i stężenia substancji czynnej. W skład takich peelingów wchodzą między innymi alfa- i β-hydroksykwasy oraz pochodne witaminy A.

Miejscowe retinoidy
W niektórych przypadkach dermatolog może również zalecić stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Substancje te są często stosowane w trądziku. Sprawdzają się też w leczeniu rogowacenia mieszkowego, ze względu na swoje hamujące działanie na proces rogowacenia. Leczenie retinoidami ma jednak swoje restrykcyjne obostrzenia i musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.
Rogowacenie mieszkowe może dotknąć pacjentów w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u dzieci do 2. roku życia oraz u nastolatków. Mimo, że leczenie rogowacenia okołomieszkowego skóry rzadko kiedy całkowicie eliminuje problem, dobra wiadomość jest taka, że wielu pacjentów z czasem obserwuje samoistne ustępowanie tej dolegliwości!