Rogowacenie okołomieszkowe: jak się pozbyć gęsiej skórki z ud i pośladków?

24. 6. 2018 · 3 minuty czytania

Rogowacenie okołomieszkowe objawia się w postaci drobnych grudek zlokalizowanych na skórze. Z wyglądu przypomina tzw. gęsią skórkę. Jak leczyć nieestetyczne zmiany? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Rogowacenie okołomieszkowe: jak się pozbyć gęsiej skórki z ud i pośladków?

Rogowacenie okołomieszkowe (keratosis pilaris) to bardzo częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologa. Przy tej chorobie skóra jest sucha i wygląda jakby była usiana drobnymi, czerwonymi grudkami. Niektórzy mylą ten stan z trądzikiem lub skórną reakcją alergiczną, ale wystarczy jeden rzut wprawnego oka dermatologa, żeby stwierdzić, że to właśnie rogowacenie mieszkowe. Jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym skóry? Czy można raz na zawsze pozbyć się problemu?

Uporczywa gęsia skórka

Mimo, że rogowacenie mieszkowe do złudzenia przypominać może gęsią skórkę, nie ma z nią wiele wspólnego. Te drobne grudki, które czuć na skórze, to w rzeczywistości zatkane przez martwe komórki naskórka mieszki włosowe.

Skąd się tam biorą? U podłoża problemu leży nadmierna keratynizacja, czyli rogowacenie ujść mieszków włosowych. Zmiany te występują najczęściej na bocznych powierzchniach ramion i na udach.

Sprawdź też peelingi do ciała.

Uporczywa gęsia skórka

 

Mimo że rogowacenie okołomieszkowe jest całkowicie łagodne, to jest to duży problem estetyczny. Szczególnie teraz, kiedy chętnie odsłaniamy skórę na plaży, chcemy, żeby była jedwabiście gładka…

 

Rogowacenie mieszkowe − jak leczyć?

Jak zlikwidować rogowacenie okołomieszkowe? Leczenie w dużej mierze opiera się na prawidłowej pielęgnacji skóry i stosowaniu preparatów miejscowych. W łagodnych formach tego zaburzenia, w zupełności wystarczą domowe sposoby, o których pisała Ola Wolska w artykule: Przygotowanie do sezonu bikini − jak mieć gładką skórę ud i pośladków.  

Jak leczyć rogowacenie mieszkowe

 

Jeśli jednak, mimo wszelkich starań na skórze nadal widoczna jest „gęsia skórka”, to możesz podjąć leczenie. Dermatolog wybierze najlepszą dla Ciebie formę leczenia, da również kilka wskazówek co do prawidłowej pielęgnacji skóry.

Pożegnaj się z mydłem! Skóra dotknięta rogowaceniem okołomieszkowym zwykle jest bardzo sucha. Nie pogłębiaj problemu! Produkty do mycia ciała, które zawierają mydło bardzo nasilają suchość skóry, co zaostrza rogowacenie mieszkowe. Wybieraj preparaty, które nie zawierają mydła.

Sprawdź też kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Nawilżanie skóry – złota zasada „5 minut”

W ciągu 5 minut od wyjścia z kąpieli nałóż na skórę preparat nawilżający. Dlaczego akurat 5 minut? Przez ten czas Twoja skóra nie zdąży wyschnąć, co mogłoby nasilić wysychanie naskórka. A co powinien zawierać taki balsam? Mocznik, kwas salicylowy czy kwasy AHA w odpowiednich stężeniach mają działanie keratolityczne i pomagają złuszczyć martwe komórki naskórka.

Zapytaj dermatologa o najlepszy dla Ciebie preparat.

Nawilżanie skóry na rogowacenie okołomieszkowe

Złuszczanie i pozbywanie się martwego naskórka

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego polega również na złuszczaniu, czyli pozbywaniu się martwego naskórka.

Dostępne w drogeriach preparaty mogą nie być wystarczająco silne, żeby poradzić sobie z problemem nadmiernego rogowacenia mieszków włosowych. Wtedy z pomocą przychodzi dermatolog, który wykona tzw. peeling medyczny. Peelingi te zawierają mieszanki różnych substancji o silnym działaniu złuszczającym.

Głębokość, na jaką peeling penetruje skórę pacjenta zależy od czasu trwania zabiegu i stężenia substancji czynnej. W skład takich peelingów wchodzą między innymi alfa- i β-hydroksykwasy oraz pochodne witaminy A.

Usuwanie martwego naskórka

Miejscowe retinoidy

W niektórych przypadkach dermatolog może również zalecić stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Substancje te są często stosowane w trądziku. Sprawdzają się też w leczeniu rogowacenia mieszkowego, ze względu na swoje hamujące działanie na proces rogowacenia. Leczenie retinoidami ma jednak swoje restrykcyjne obostrzenia i musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.

Rogowacenie mieszkowe może dotknąć pacjentów w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u dzieci do 2. roku życia oraz u nastolatków. Mimo, że leczenie rogowacenia okołomieszkowego skóry rzadko kiedy całkowicie eliminuje problem, dobra wiadomość jest taka, że wielu pacjentów z czasem obserwuje samoistne ustępowanie tej dolegliwości!

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora