Herbata moczopędna – przegląd ziół, które są naturalnymi diuretykami
Spis treści
Picie herbaty ma wiele zalet. Jedną z nich jest działanie moczopędne. Polega na zwiększaniu wydzielania moczu, oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, ograniczaniu obrzęków i tym samym zapobieganiu wielu nieprzyjemnym dolegliwościom. Jaka herbata moczopędna jest najlepsza? Czym różnią się jej poszczególne rodzaje?
Zielona herbata moczopędna – jakie ma zalety i wady?
Technologia produkcji zielonej herbaty polega na poddawaniu świeżo zebranych liści działaniu gorącej pary. Ma to zapobiec fermentacji. Następnie liście są suszone. Taka metoda wpływa korzystnie na skład chemiczny liści, tzn. zawartość związków aktywnie czynnych.
Zielona herbata jest uznawana za jeden z najlepszych naturalnych środków wspomagających odchudzanie. Takie działanie jest ściśle powiązane z właściwościami moczopędnymi. Regularne picie zielonej herbaty poprawia metabolizm i przyśpiesza usuwanie toksycznych produktów przemiany materii. Jednocześnie zmniejsza się apetyt. Za powyższe działania odpowiada m.in. galusan epigalokatechiny (EGCG).
Dowiedz się, dlaczego zielona herbata wspomaga odchudzanie.
Ponadto herbata wzmacnia odporność, poprawia wygląd skóry, stymuluje układ krążenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Jest bogatym źródeł polifenoli, flawonoli, katechin (poza powyżej wspomnianym EGCG), witamin z grupy B oraz kofeiny.
Z zielonej herbaty zaleca się zrezygnować w przypadku anemii (pogłębi problem). Jednocześnie nie można przesadzać z jej spożywaniem, gdyż może podrażniać żołądek. 2-3 szklanki dziennie w zupełności wystarczą.
Czerwona herbata moczopędna – bogactwo polifenoli i enzymów
Czerwona herbata jeszcze kilka dekad temu cieszyła się dużą popularnością w Polsce, teraz moda na nią znowu powraca. Jest najbardziej aromatyczna ze wszystkich herbat. Podczas produkcji poddaje się ją lekkiej fermentacji do momentu zaczerwienienia końcówek liści. Można ją kupić w kilku odmianach, wszystkie są półsfermentowane. Dzięki temu zawiera więcej polifenoli i enzymów w porównaniu z herbatą czarną. Ponadto stanowi bogate źródło kofeiny i soli mineralnych (m.in. wapnia, manganu i fluoru). Czerwona herbata moczopędna dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga walkę z nadwagą i otyłością.
Z herbaty powinny zrezygnować osoby chore na osteoporozę, gdyż utrudnia wchłanianie wapnia (niezbędnego w procesie leczenia) i innych związków mineralnych. W pozostałych przypadkach można pić do kilku filiżanek dziennie, chociaż oczywiście wskazane jest umiarkowanie.
Sprawdź też witaminy i minerały.
Czarna herbata - moczopędna i odtruwająca
Czarna herbata jest ceniona przez konsumentów. W tym wypadku zwiędnięte i podsuszone liście poddaje się rozgniataniu, skręcaniu, a następnie fermentacji i suszeniu. Popularny na całym świecie czaj zawiera m.in. teinę, teobrominę i teofiliny. Spożywa się go, by poprawić koncentrację i nastrój.
Czarna herbata, jak pozostałe, jest moczopędna. Pobudza wydzielanie moczu, odtruwa organizm z toksyn i opóźnia procesy starzenia. Z picia powinny zrezygnować osoby bardzo osłabione, cierpiące na anemię i nadwrażliwe na teinę.
A może by tak pić moczopędną herbatkę z ziół?
Moczopędne działanie wykazują nie tylko napary z herbaty, ale również wiele krajowych roślin leczniczych. Zwykle nie mają aż tak bogatego aromatu i zachęcającego smaku, ale wspomagają pracę wielu narządów i tkanek. Warto je spożywać m.in. w celu odtruwania organizmu. Technika przygotowania jest podobna – zioła zaparza się wrzątkiem i pozostawia do lekkiego ostygnięcia (najlepiej pod przykryciem). Warto pić je regularnie, nawet codziennie. Poszczególne zioła można ze sobą mieszać.
Ważne zioła moczopędne:
- Liście morwy białej - działają moczopędnie, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. W postaci herbaty ziołowej liście morwy białej kupisz w większości aptek,
- Liście brzozy brodawkowatej - dezynfekują drogi moczowe i pomagają przy niewydolności nerek i kamicy żołądkowej,
- Liście pokrzywy - poza działaniem moczopędnym wzmacniają organizm i zapobiegają anemii. Zioła do zaparzania (liście pokrzywy) w saszetkach ułatwiają przyrządzenie naparu.
- Ziele skrzypu - pobudza przemianę materii, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Poszukuj skrzypu w gotowych saszetkach do zaparzania.
- Kwiaty i owoce czarnego bzu (mają wszechstronne działanie, w tym moczopędne i przeciwzapalne).
Owoce czarnego bzu to nasze polskie superfoods! Dowiedz się więcej o właściwościach i zastosowaniu czarnego bzu!
Herbata moczopędna dla dzieci i kobiet w ciąży – co trzeba wiedzieć?
Herbata ma również negatywne działanie – w przypadku dzieci nie tylko wypłukuje składniki mineralne (np. wapń i żelazo), ale także działa pobudzająco, co wynika z zawartości kofeiny. Może opóźniać rozwój lub wywoływać problemy ze snem. Dlatego spożywanie herbaty powinno się ograniczyć zwłaszcza w przypadku dzieci kilkuletnich (młodszym nie podaje się).
Z kolei herbata moczopędna w ciąży to temat niejednoznaczny, dlatego jej spożywanie najlepiej skonsultować z lekarzem. Naukowcy z Kaiser Permanente Division of Research w Kanadzie przebadali 1 063 kobiety ciężarne i udowodnili, że przyjmowanie dużych ilości kofeiny w trakcie ciąży jest niebezpieczne. Wypłukiwanie minerałów może natomiast spowodować nieprawidłowy rozwój płodu. Dodatkowo zielona herbata spowalnia przyswajanie kwasu foliowego. Lekarz może zezwolić na jej picie, ale dopiero po pierwszym trymestrze. W czasie ciąży i karmienia piersią wyklucza się lub ogranicza wszelkie używki. A to oznacza, że ciężarne i karmiące nie powinny spożywać więcej niż 1-2 filiżanki herbaty dziennie. Natomiast z ziół najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży są liście brzozy i pokrzywy.
Dowiedź się więcej na temat przyjmowania ziół w ciąży.
Herbata moczopędna – podsumowanie
Herbata moczopędna przynosi wiele korzyści dla organizmu, o ile jest rozsądnie stosowana. Warto przy tym poznać poszczególne rodzaje herbat i dopasować je do własnego gustu. To smaczny sposób na poprawę przemiany materii. Dzięki nim można zrezygnować z preparatów moczopędnych, o ile stosujemy je profilaktycznie i nie stanowią zalecenia od lekarza.
Źródła:
- Całka J.; Zasadowski A.; Juranek J.; Niektóre aspekty leczniczego działania zielonej herbaty; 1/2008, Bromat. Chem. Toksykol; XLI, str. 5 – 14.
- Wierzejska R.; Wpływ picia herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy; 2014; Przegląd epidemiologiczny 2014, 68(3): 595 – 599.
- Wiśniewska-Łowigus M.; Drobik. P.; Zagrożenia związane ze spożywaniem kofeiny w ciąży; 1/2013; Pielęgniarstwo polskie; str.: 28–33.