Lipa – właściwości naturalnego panaceum na przeziębienie

8. 7. 2018 · Irmina Turek · 4 minut czytania
  • właściwości ziół

Lipa to jedna z najbardziej pospolitych drzew, które dziko rośnie w Polsce. Ale czy wiesz, ze kwiat lipy może wspomóc cię w walce z przeziębieniem? Napar z kwiatu lipy nie tylko skutecznie rozprawia się z infekcjami, ale do tego jest smaczny i nawet dzieci chętnie go piją. Jakie to cudowne właściwości zdrowotne ma lipa? Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Lipa - właściwości lecznicze

Lipa to długowieczne drzewo liściaste. Jest mało wymagające i występuje powszechnie w parkach i przy drogach.

Jej właściwości lecznicze były znane i wykorzystywane już od pokoleń. W medycynie naturalnej najczęściej wykorzystywany jest kwiatostan lipy, czyli mówiąc prościej − kwiat lipy.

Właściwości lecznicze lipy

Zbiera się go, kiedy kwitnie, czyli zwykle  czerwcu. Kwiatostan jest obrywany ręcznie ze ścinanych szczytów gałązek lipowych.

Kwiat lipy, który wykorzystuje się w lecznictwie zbiera się z zazwyczaj z dwóch gatunków lipy: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i lipy szerokolistnej (Tilia platyphyllos).

Lipa daje też miód. Z drzewa lipowego produkuje się również węgiel leczniczy, który może Ci pomóc przy biegunkach i zatruciach. W lecznictwie wykorzystuje się tzw. biel, czyli białawą warstwę drewna umiejscowioną najbliżej kory.

Charakterystyczne dla lipy właściwości lecznicze wynikają ze związków chemicznych obecnych w tym surowcu.

Sprawdź też inne zioła jednoskładnikowe.

Lipa − zastosowanie w medycynie

W lipie występują m.in.:

  • flawonoidy
  • śluzy
  • olejek eteryczny
  • fitosterole
  • niacyna i witamina C

Zastosowanie lipy w medycynie

Dzięki takiemu składowi kwiat lipy ma działanie napotne i przeciwzapalne, a także osłonowe i powlekające.

Jak jeszcze działa kwit lipy? Właściwości lecznice tego specyfiku to także działanie odkażające, moczopędne i lekko sedatywne. Kwiat lipy zastosowany zewnętrznie, czyli np. przyłożony do skóry jako kompres, będzie działał łagodząco.

Lipa właściwości lecznicze

Głównymi składnikami czynnymi kwiatu lipy są związki flawonoidowe, śluz i olejek eteryczny.

Związki flawonoidowe, które występują w lipie to głównie pochodne kwercetyny (zmniejsza  przepuszczalność naczyń krwionośnych) i tylirozyd (wykazuje właściwości przeciwzapalne).

Wyciąg z kwiatu lipy może wspomóc także Twój układ trawienny − przynosi ulgę przy wszelkiego rodzaju niestrawnościach, nieżytach żołądka, zgadze, wzdęciach i bólach brzucha. Wynika to z działania kojącego i osłaniającego lipy.

Sprawdź też leki i tabletki na wzdęcia.

Lipa − na przeziębienie

Lipa najczęściej stosowana jest jako napar na przeziębienia. A to dlatego, że ma ona właściwości napotne i przeciwzapalne, które pomagają szybciej uporać się z infekcją.

Lipa na przeziębienie

W medycynie ludowej stosowano kwiaty, liście i korę lipy. Do dziś wywar z kwiatów tego drzewa jest często stosowany przy kaszlu i przeziębieniach. Co ciekawe, lipa na przeziębienie może być stosowana zarówno w formie naparów do picia parę razy na dobę, w połączeniu z bzem czarnym lub sokiem z malin, ale także, jako dodatek do kąpieli. Odpowiednią ilość naparu dolewa się wtedy do wody w kąpieli. Kwiat lipy najlepiej parzyć pod przykryciem ok. 10 min.

Lipę możesz także spotkać w postaci mieszanek ziołowych. Może występować w połączeniu z innymi ziołami lub solo w formie suszu lub herbatek ekspresowych.

Mieszanki ziołowe z lipą

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i odkażającym lipa wspomoże Cię w walce z przeziębieniem i infekcjami przebiegającymi z gorączką i stanem zapalnym.

Lipa działa także wykrztuśnie, w związku z tym pomoże Ci przy uciążliwym kaszlu. Dodatkowo, powleka ona śluzem gardło, dzięki czemu nawilża je i łagodzi podrażnienie. Śluzy z lipy pozwalają ukoić ból gardła i złagodzić kaszel, a także chronić błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Napar z lipy może być również stosowany zewnętrznie, jako środek łagodzący podrażnienia, hamujący łojotok i pielęgnacyjny.

Napar z lipy

Stosowanie naparów z kwiatostanu lipy jest całkowicie bezpieczne i praktycznie nie istnieją w tej kwestii przeciwwskazania. Zachowaj jednak ostrożność przy podawaniu jej osobom z alergiami i dzieciom.

Lipa sprawdzi się, jako uzupełnienie standardowego leczenia i łagodzenie objawów. Jeśli jednak objawy są intensywne same preparaty z lipą będą niewystarczające. Warto wtedy dołączyć mocniejsze leki na przeziębienie, a przy intensywniejszych objawach skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli ufasz medycynie naturalnej, sprawdź też, jak z przeziębieniem rozprawia się cebula: Cebula na przeziębienie: polska torpeda w walce z chorobą!

Więcej artykułów na ten temat