Czy zielona herbata na odchudzanie faktycznie pomaga? Sprawdź, jak jej właściwości odchudzające wpływają na redukcję wagi!

24. 1. 2019 · Izabela Daniel · 5 minut czytania

Zielona herbata na odchudzanie znajduje się w wielu suplementach diety. Dzięki katechinie (EGCG), która znajduje się w zielonej herbacie, szybciej utleniają się tłuszcze i są mocniej aktywowane do zużycia energii. Zielona herbata to także źródło polifenoli, czyli bardzo silnych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed powstawaniem stanów zapalnych. Ale czy zielona herbata odchudza? Ile pić zielonej herbaty, żeby schudnąć? Sprawdź, jak działa picie zielonej herbaty i efekty, jakie daje. 

Zielona herbata − właściwości odchudzające i nie tylko!

Czemu zielona herbata zyskała taką popularność? Herbata ta bogata jest w polifenole − antyoksydanty, które opóźniają proces starzenia się organizmu, działają ochronnie na układ krwionośny (obniżają cholesterol i poprawiają ciśnienie krwi), a także wspierają walkę z różnymi chorobami, np. nowotworami, cukrzycą i insulinoopornością. W zielonej herbacie głównymi polifenolami są katechiny i flawonoidy. Stanowią one 30 − 40%  substancji zielonej herbaty które są rozpuszczalne w wodzie.

kiełkujące liście herbaty

W zielonej herbacie znajdziesz 4 główne katechiny, a najsilniejsza z nich EGCG ma o wiele silniejsze działanie przeciwutleniające niż witamina E i C! To ona ma właściwości odchudzające.

Sprawdź też suplementy na odchudzanie.

suszenie liści herbaty

Jak działa zielona herbata na odchudzanie?

Zielona herbata, dzięki katechinie EGCG (galusan epigallokatechiny) i kofeinie, uważana jest za roślinę wspomagającą odchudzanie. . Jest to spowodowane tym, że epigallokatechiny mają wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, w pewnym stopniu hamują apetyt, zwiększają spalanie tłuszczu jako źródła energii, zwiększają termogenezę, a także podnoszą poziom adiponektyny, dzięki czemu usprawniają wrażliwość insulinową.

Żeby roślina  faktycznie pomagała w spalaniu tłuszczu, wybieraj ekstrakt z zielonej herbaty, zamiast naparu. . Dlaczego? Bo nigdy nie wiadomo, ile substancji „odchudzających” znajduje się w naparze − jej poziom zależy od sposobu parzenia, czasu, temperatury wody itp. Dlatego jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy z pomocą  EGCG, to  sięgnij po suplement diety z jej dodatkiem.

Sprawdź też preparaty ziołowe wspomagające odchudzanie.

napar z zielonej herbaty na odchudzanie

Zielona herbata a odchudzanie – jak suplementować?

Wybierając tabletki z zieloną herbatą na odchudzanie, zwróć  uwagę na dawkę substancji czynnej (najlepiej żeby było to minimum 250 mg/d). Sprawdź też, czy suplement przyjmować z posiłkiem czy też nie. EGCG działa lepiej w połączeniu z kofeiną, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wybieranie suplementu z takim połączeniem.

Jeżeli jednak należysz do osób wrażliwych na działanie kofeiny, znajdziesz także suplementy bez jej dodatku, które również będą miały efekt odchudzający, ale nieco słabszy.

suplementy diety z zieloną herbatą na odchudzanie

Zielona herbata na odchudzanie – ile pić i jak zaparzać?

Magdalena Ślaska dodaje:

„Przyjmuje się, że optymalna dawka naparu wynosi około 3-4 filiżanek naparu dziennie. Z badań wynika, że ekstrakt z zielonej herbaty posiadający w składzie 90 mg substancji EGCC spożywany 3 razy dziennie pobudza metabolizm i zwiększa dzienne spalenie o 266 kalorii. Rzadko obserwuje się toksyczne działanie herbaty, dlatego nie ma szczegółowych danych dotyczących maksymalnej dawki napoju. Trzeba jednak uważać, by nie przekroczyć bezpiecznego limitu kofeiny. 1 porcja zielonej herbaty zawiera około 20-45 mg teiny (która pod względem chemicznym nie różni się od kofeiny).

Aby ekstrakt zachował maksimum swoich właściwości, musisz parzyć go w temperaturze wynoszącej od 70-85°C przez 2-4 minuty. Im krótszy czas przygotowywania, tym większy efekt pobudzający. Najlepiej wybierać produkty w postaci listków pochodzących z certyfikowanych upraw. Dobrym pomysłem jest także zielona herbata z cytryną na odchudzanie wyróżniająca się orzeźwiającym smakiem.

Zielona herbata na noc przed snem? Czy pora picia ma wpływ na odchudzanie?

Nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących optymalnej pory picia zielonej herbaty. Ze względu na zawartość teiny naparu lepiej nie spożywać na 2-3 godziny przed snem. Ekstraktu nie zaleca się pić także w trakcie posiłków, gdyż może zmniejszyć wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Najlepiej odczekać co najmniej pół godziny przed lub po zjedzeniu wybranej potrawy. Dodatkowo trzeba unikać herbacianych naparów podczas przyjmowania lekarstw. Katechiny znajdujące się w listkach rośliny mogą obniżyć skuteczność niektórych substancji czynnych zawartych w lekach".

Zielona herbata na odchudzanie - podsumowanie 

Osobiście uważam, że zdrowa dieta i ujemny bilans kaloryczny mają największy wpływ na utratę tkanki tłuszczowej, dlatego nie zapominaj o tym nawet, jeżeli zdecydujesz się na  spalacze tłuszczu lub sięgniesz po odpowiednie suplementy. Picie zielonej herbaty korzystnie wpływa na przyspieszenie metabolizmu i redukcję wagi, ale nie zastąpi zbilansowanej diety i wysiłku fizycznego. Ograniczając się jedynie do herbacianych ekstraktów, nie zdziałasz cudów (szczególnie, jeżeli będziesz przyjmować więcej kalorii niż potrzebuje tego Twój organizm).

Źródła: 

Green Tea Monograph; w: Alternative Medicine Review, 2000, 4(5), https://chiro.org/Graphics_Box_NUTRITION/Green_Tea_Monograph.pdf [dostęp 2.01.2023].

  O autorze
  Izabela Daniel
  Izabela Daniel
  Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Izabela Daniel
  Izabela Daniel
  Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
  Przeczytaj więcej od tego autora