Winogrona − właściwości odżywcze i ich rola w diecie

15. 10. 2019 · 4 minuty czytania

Olej zawarty w pestkach winogron zawiera kwasy Omega o korzystnym wpływie na zdrowie. Owoce dostarczają także błonnik, pektyny, polifenole. Dowiedz się więcej!

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Winogrona − właściwości odżywcze i ich rola w diecie

Październik to sezon na winogrona. Właściwości odżywcze tych owoców to m.in. bogactwo witamin między innymi A i C czy flawonoidów. Winogrona są bardzo smaczne i słyną z właściwości przeciwutleniających. Warto wkomponować je w swoją dietę, szczególnie teraz, kiedy są dostępne w każdym sklepie.

Winogrona: dieta i produkty z winogron

Winogrona to owoce wywodzące się z regionu Morza Kaspijskiego. Zyskały popularność nie tylko wśród mieszkańców rejonu śródziemnomorskiego, gdzie są największe uprawy tej rośliny,  ale także w całej Europie i na świecie.

Winogrona można jeść na surowo, ale także w formie przetworzonej. Produkty, które pozyskiwane są z winogron to między innymi olej z pestek, rodzynki, ocet winny, dżemy, soki i wina. Obecnie najpopularniejsze odmiany, jakie możesz spotkać w sklepie to winogrona białe i czerwone.

Z pestek winogron pozyskuje się olej. Olej ten jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 (kwas linolowy, gammalinolenowy, arachidonowy). Kwasy omega-6 spożywane w nadmiernej ilości mają właściwości proagregacyjne i prozapalne. Oznacza to, że mogą sprzyjać rozwojowi na przykład miażdżycy, chorób układu krążenia. W Twojej diecie bardzo ważne jest spożycie kwasów omega-3 i to, żeby miały one odpowiedni stosunek kwasów do omega-6. Prawidłowy i zalecany stosunek omega-3 do omega-6 to 1:5. Niestety, źródeł dla kwasów omega-3 jest w diecie znacznie mniej, dlatego zwyczajowo ten stosunek niestety to 1:12. Dlatego też olej z pestek winogron nie jest polecany w codziennej diecie.

Sprawdź też, jakie są polskie superfoods.

winogrona wartości odżywcze

 

W krajach basenu Morza Śródziemnego winogrona są bardzo popularne. Między innymi zastosowanie w kuchni znalazły tam też liście winorośli. Popularne tam są potrawy takie jak gołąbki, zapiekanki, makarony z liśćmi winogron. Obecnie marynowane liście można kupić także w supermarketach.

Rodzynki to znany przysmak spożywany w formie dodatków do deserów, ciast, mięs.

Komu polecane są winogrona? Szczególnie wśród sportowców, osób starszych. Dla sportowców będą stanowić doskonałe źródło łatwo przyswajalnej energii ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych. Jednak w każdej zdrowej diecie powinny znaleźć swoje miejsce. 

 

Winogrona - wartości odżywcze

Winogrona wartości odżywcze: makroskładniki

Winogrona to bardzo słodkie owoce. Są bogate w węglowodany proste (glukozę, fruktozę). Zalicza się je do dość kalorycznych owoców, bo w 100 g zawierają około 72 kcal. Garść tych owoców waży 70 g, a przez to, że są takie smaczne, często zjadamy ich o wiele więcej. Jeśli chorujesz na cukrzycę czy masz problemy z wagą, lepiej uważać na to, jak wiele zjadasz owoców.

Oprócz węglowodanów łatwo przyswajalnych, winogrona zawierają też błonnik pokarmowy w postaci garbników i pektyn. Warto wkomponować w dietę winogrona, bo błonnik usprawnia pracę jelit i przeciwdziała zaparciom. Pamiętaj, jednak o umiarkowanym spożyciu.

Na wartość odżywczą winogron składa się również znikoma zawartość białka (0,5g/100 g) i tłuszczu (0,2g/100 g).

Sprawdź też witaminy i minerały w tabletkach.

wartości odżywcze winogron

Winogrona  - wartości odżywcze: witaminy i minerały

W diecie winogrona stanowią dobre źródło witamin (witaminy C, A, z grupy B). Zawierają też fosfor, wapń, magnez, potas, żelazo.

  Winogrona - wartości odżywcze: przeciwutleniacze

  W skórce i pestkach znajdują się wyjątkowe składniki winogron polifenole. Składniki te to naturalne przeciwutleniacze. Co to znaczy? Powstałe w Twoim organizmie wolne rodniki uszkadzają naczynia krwionośne. Polifenole przeciwdziałają uszkodzeniom naczyń, tym samym chronią Cię przed zawałem serca, udarem czy miażdżycą. Oprócz tego dzięki wysokiej zawartości witaminy A, C, polifenoli, które są doskonałymi przeciwutleniaczami mają właściwości przeciwnowotworowe. Winogrona usprawniają mechanizmy oczyszczające organizmu i powodują jego lepsze funkcjonowanie.

  Sprawdź też antyoksydanty (przeciwutleniacze) w tabletkach.

  winogrona wartość odżywcza

   

  Resweratrol to wyjątkowy polifenol. Znajduje się on w skórce winogron. Ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe. Badania pokazują, że ma też działanie neuroprotekcyjne i mówi się, że wydłuża życie. Resweratrol opóźnia proces starzenia się organizmu. Szczególnie duże ilości tego składnika znajdują się w czerwonych winogronach i czerwonym winie. W zależności od gatunku wina stężenie tego składnika wynosi od 0,1 do 15 mg/l.

  Jednak warto pamiętać, że wino też należy spożywać w umiarkowanych ilościach (nie więcej niż 1 kieliszek na dzień). Wino pite w rozsądnej ilości stanowi element diety śródziemnomorskiej, która uważana jest za najzdrowszą dietę na świecie. Najwięcej polifenoli zawierają winogrona ciemnofioletowe i przez to uważane są za najzdrowszą odmianę.

  winogrona wartości odżywcze witaminy

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Monika Kaczorek
   Monika Kaczorek
   Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Monika Kaczorek
   Monika Kaczorek
   Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
   Przeczytaj więcej od tego autora